Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ?  Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ? diox tea saglik bakanligi 486x400

Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ?

Diox Tea tanıtımlarında zayıflamaya yardımcı olduğu, sağlıklı ve ince kalmak için tavsiye edildiği belirtilmektedir. Peki Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ?

Aşağıdaki resim Diox Tea ürünün faydalarını açıklamak için satıcılar tarafından hazırlanmıştır.

Buna göre Diox Tea ürününün;

  • İştah kestiği,
  • Ödem attırdığı,
  • Yağ yaktığı,
  • Enerji verdiği,
  • Tok tuttuğu,
  • Rahat tuvalete çıkmanızı sağladığı,
  • Bol su içirdiği,

Belirtilmektedir. Peki bunlar doğru mudur, doğruluğu kanıtlanmış mıdır, Sağlık Bakanlığı bu ürüne onay vermiş midir ?

Öncelikle ürün ile ilgili satıcıların iddialarına açıklık getirelim:

Diox Tea vücutta ne yapar ?

Diox Tea içeriğindeki bitkisel karışımlar içinde bulunan etken maddeler vücut tarafından “toksin” olarak algılanmakta ve bu maddeler vücuda girdiği andan itibaren vücut bunları bir an önce dışarı atmaya çalışmaktadır.

Bunun sonucu olarak hasta olduğunuz zamanlardaki gibi;

İştahınız kesilir,

Vücut bu toksinleri dışarı atmak için idrar ve dışkılama mekanizmasını kullandığı için vücuttan daha hızlı sıvı çıkışı olduğu için;

Ödem attırır,

Tuvalete sık çıkartır,

Eksilen sıvıyı takviye etmek için susarsınız, bu nedenle,

Bol su içtirir,

Toksin atma süreci organların daha fazla çalışmasına yol açar. Organların daha fazla çalışması, organları yıpratır ama metabolizmayı hızlandırır ve hızlı kalori harcatır,

Dolayısıyla zayıflatır,

Ürün tanıtımlarında geçen yağ yaktırır ve enerji verir ifadeleri doğru değildir. Egzersiz yapmayan kişiler zayıflasalar dahi yağlarını yakamazlar.

Metabolizmanın hızlanması, enerji verir olarak ifade edilmiştir. Aslında enerji vermez, organları daha yoğun çalıştırır.

Sonuç olarak Diox Tea zayıflamaya yardımcı olsa da sağlık açısından yararlı bir ürün değildir, organları yıpratması nedeniyle sağlık açısından bazı zararları bulunmaktadır.

İlgili yazı: Diox çayı zararları

Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ?

Diox Tea ürünün Sağlık Bakanlığı onayı bulunmamaktadır. Ülkemizde “ilaç” olarak değerlendirilen bitkisel veya kimyasal ürünler Sağlık Bakanlığı onayından geçmek mecburiyetindedir.

Diox Tea ilaç değildir, bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayı olmasına gerek bulunmamaktadır. Diox Tea gibi bitkisel ürünlerin satışının yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı onayı alması yeterli olmaktadır.

O zaman bizler de şu soruyu sormaktayız;

İlaç olarak değerlendirilmeyen ve satışı için Sağlık Bakanlığı onayı gerekmeyen bir ürün için sağlığa yararlıymış gibi bir tanıtım yapılması ne derece doğrudur ?

Madem bu ürün bildiğimiz bitki çayları, oralet veya kaşar peyniri gibi sıradan ürünlerle aynı kategoride incelenmektedir, ne diye sağlık ürünü olarak lanse edilmektedir ?

Öte yandan Diox Tea ürünün Tarım ve Orman Bakanlığı onayını sorguladığımız zaman sorgulamada çıkmadı. Yani Diox Tea’nın Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da onaylı olduğunu teyit edemedik.

Sizler de bu ürünün Tarım ve Orman Bakanlığı onayını sorgulamak isterseniz aşağıdaki sorgulama linkinden sorgulama yapabilirsiniz:

https://www.tarimorman.gov.tr/Konu/1986/onayli_takviye_edici_gidalar_listesi

Diox Tea adıyla bir sorgulama yaptığımızda bir sonuç çıkmadı. Yani Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu teyit edemedik. Ürünün resmi adının farklı olmasını da ihtimal dahilinde değerlendirmekteyiz.

Sorgulama üretici firma ismiyle de yapılabilmektedir. Ancak ürün üzerinde üretici firma bilgisi de bulunmuyor.

Bir üründe, ürün paketinin üzerinde kimin ürettiğinin yazmamasının anlamını sanırım biliyorsunuzdur.

Acaba Diox Tea tamamen korsan bir ürün müdür, yoksa bize sahte bir ürün mü denk geldi ?

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makaleyi okuyunuz:

İlgili yazı: Diox Tea orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

error: Copyright! Yaşamloji