cilt kırışıklığı nasıl engellenir Cildin Çabuk Kırışmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? cilt k r s  kl g   nas l engellenir
cilt kırışıklığı nasıl engellenir

Cildin Çabuk Kırışmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Cildin görüntüsü; yaşam tarzı, beslenme, zararlı alışkanlıklar ve psikolojik sorunlar hakkında ilk ipuçlarını verir. Genç yaşlarda oluşan kırışıklıklar, özellikle kadınların psikolojisini fazla etkilemektedir. Olduğundan çok daha yaşlı görünmeye sebep olan kırışıklıkların, oluşmadan önlemini almak gerekir. Aksi takdirde bu kırışıklıları, estetik müdahaleler ile çözmek gerekecektir. Günümüzde kırışıklıklardan kurtulmak için değişik bir kaç yöntem uygulanmaktadır. Germe ameliyatları, botoks ve cildi lazerle uyaran bu yöntemler, yüz şeklinin bozulmasına ve doğallığın kaybolmasına sebep olabilmektedir. Daha genç ve sağlıklı görünmek için vücudun içerden ve dışarıdan beslenmesi de oldukça önemlidir. Gün içinde bol su içmek ve her gün düzenli cildi temizleyip bakımını yapmak, cildin erken kırışmasının önüne geçer. Peki, cilt güzelliği için başka hangi önlemler alınmalıdır?

Sabit Kiloda Kalmak Cilt Kırışmalarını Önler

Şişmanlık, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir. Yanlış beslenme sonucunda kısa süre içinde vücutta biriken yağlar, cildin gerilmesini, uygulanan diyetler neticesinde verilen hızlı kilo ise, cildin gevşemesini sağlar. Bu sebeple şok diyetler yapıp, hızlı kilo verenler, vücudu geren bir takım estetik müdahaleler yaptırmak zorunda kalmaktadır. Düzenli bir yaşam tarzı ve sabit kilo, cildin güzelliği için oldukça önemlidir. Kilo fazlası olanların ilk fırsatta bir diyetisyene başvurması ve program dâhilinde kilo verip, ardından bu kiloları sabitlemesi önerilmektedir.

cilt kırışıklığı Cildin Çabuk Kırışmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? cilt k r s  kl g
cilt kırışıklığı

Hayatınızdan Stresi Çıkartın

Stres, tüm hastalıkların sebeplerinden biridir. Bu sebeple, stresin kontrol altına alınması ilk olarak cildi aydınlatacak ve gözlerin içini güldürecektir. Zaten yoğun stres altında yaşayanların, mimik kırışıklıkları anında görünür.  Kaşların arasında, yanaklarda ve göz çevresinde oluşan çizgiler, daha yaşlı ve mutsuz bir ifade oluşmasına yol açmaktadır. Stresi önlemek için hayatınızda bir takım değişiklikler yapın. Örneğin sinemaya ve tiyatroya gitmek, müzik dinlemek, hatta sevilen müzik türünün enstrümanını çalmak ve dostlara vakit ayırmak stresle mücadele etmeyi kolay hale getirecektir.

Alkol Ve Sigara Cildin En Büyük Düşmanıdır

Cildi; kurutan, elastikiyetini yok eden alkol ve sigara, cildin en büyük düşmanlarıdır. Alkol tüketimi, göz çevresinin şişmesini ve kanlanmasını, sigara ise göz bebeklerindeki beyaz kısmın sararmasını, cildin sarı ve mat görünmesini, cilt neminin yok olmasını sağlar. Cilt güzelliği için alkol ve sigara tüketimi bırakılmalıdır. Kendi başına zararlı alışkanlıklardan kurtulamayanların, sağlık kurumlarından yardım alması faydalı olacaktır.

Doğru Cilt Bakım Ürünleri Kullanılmalıdır

Genç yaşlarında, cilt gergin ve parlak göründüğü için çoğu insan cilt bakım ürünlerini kullanmaz. Oysa genç yaşlarda cildi temizleyen, nemlendiren ve besleyen ürünlerden kullanmak, 30’lu yaşların daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Fakat kullanılan cilt bakım ürünleri, cilt tipine uygun olmalı ve doğal üretilmelidir. İçinde fazla kimyasal bulunan ürünlerin, cilde yarardan çok zararı olacaktır. Her mevsimin cilt bakım ürünü farklıdır. Yaz aylarında hafif formda nemlendiriciler ve güneş kremleri,  kış aylarında ise cildi koruyan ve besleyen ürünler tercih edilmelidir. Göz için, ayrı nemlendiriciler kullanılmalı ve masaj yapar gibi sürülmelidir.

Yanlış Beslenme İlk Olarak Cildi Bozar

Türk toplumunda fazla tüketilen karbonhidrat zengini besinler, hızla kilo almayı sağlar ve cildi çökertir. Oysa protein ve vitamin ağırlıklı beslenme, cildin gerilmesini, canlanmasını ve parlamasını sağlayacaktır. Yani bol miktarda hayvansal ve bitkisel proteinlerden tüketmek, yanında, bol salata yemek gerekir. Mevsim sebzelerinden yapılan salatalar, bol miktarda lif içerir. Bağırsakları çalıştırır, metabolizmayı hızlandırır ve bütün vücudu gençleştirir. Meyveler ise cildin doğal kremleri gibidir. Fakat meyve tüketirken içeriğindeki şeker oranı dikkate alınmalı ve belli miktarda tüketilmelidir. Yine bitki çayları; hem zayıflamada hem metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkilidir. Yeşil çay, ıhlamur, adaçayı ve mate çayı gibi çaylar, her gün düzenli olarak 2-3 bardak tüketilmelidir.

Sporu Hayata Katmak Erken Kırışıklıkların Önüne Geçer

Her zaman formda kalmak ve genç görünmek için ünlülerin asla vazgeçmediği spor, herkes tarafından yapılmalıdır. Düzenli olarak spor yapan kişilerin kilo alması mümkün değildir. Cildin gergin kalması ve yüzde kasları da dâhil, bütün kasların çalışması için mümkünse her gün,  zaman yoksa haftada iki gün düzenli spor yapılmalıdır. Özellikle açık havada yapılan sporlar, ciğerlere oksijen dolmasını, enerjinizin artmasını ve formda kalmanızı sağlar. Koşu, jogging, yürüyüş, tenis, voleybol ve basketbol gibi sporları, açık havada yapmak mümkündür.

Bakımlı Olmak Genç Kalmayı Sağlar

Dış görünüşüne önem veren bireylerin, kendi bedenini takip etmesi kaçınılmazdır. Saçına, tenine, giyimine kısaca dış görünüşe verilen önem, kişinin kendini genç hissetmesine ve öyle görünmesine sebep olacaktır.  Aynada kendine bakarken gurur duyan kişilerin, cildi kolaylıkla kırışmaz, çünkü dış enerji içe yansır.  Her insanın sevmediği bölgeleri vardır. Bazı insanların burnu kemikli, bazı insanların ise dudakları incedir. Fakat her insanın yüzü, kendi iç dünyasını yansıtır. Zaten estetik müdahalelerde de, yüz ifadesine mümkün olduğu kadar müdahale edilmez. Önemli olan kişinin kendini sevmesidir. Böylece kırışıklıkların oluşması engellenebilir.

error: Copyright! Yaşamloji