doğum sonrası kilo verme doğum sonrası kilo verme, doğumdan sonra kilo verme, yöntemleri, yolları, önerileri, diyet listesi, egzersizleri Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri dogum sonrasi kilo verme
doğum sonrası kilo verme

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Hamilelik boyunca alınan kilolar maalesef doğumla birlikte gitmiyor, genelde de verilemiyor. Doğum sonrası kilo verme önerileri için uzmanlara kulak vermek gereklidir.

Doğum sonrası kilo verme de aşağıdaki uzman ve diyetisyen önerilerini uyguladıktan sonra ideal kilo hesaplama robotumuz ile yeteri kadar zayıflayıp zayıflamadığınızı görebilir ve ideal kilonuzun ne olması gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Doğum kilolarından kurtulma yolları için hamilelik ve doğum sürecinin ardından aileye yeni katılan bireye merhaba deyip sevgi halkası tamamlandıktan sonra artık gelip geçerken aynalara daha dikkatli bakmanın, kendinizi şöyle bir enine boyuna süzmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Dost acı söyler felsefesinden beslenerek, sizin tarafınızda olduğumuzu da belirttikten sonra şu hamilelik dönemi içerinde böyle çok değil de sanki birkaç kilo kadar fazlanızın olabileceğini söylersek bize kızmazsınız sanırım. Zira biz bu gün şu an okumakta olduğunuz yazımız ile içinde bulunduğumuz durumdan el birliği ile sıyrılabileceğimizden son derece eminiz.

Doğum sonrası kilo verme önerilerinden önce ilk olarak şu noktanın altını çizerek başlamak gerekir ki; durum ne olursa olsun önceliğimiz her zaman bebeğin yeterli ve verimli düzeyde beslenebilmesi olması. Bu sebeple doğumu takip eden ilk 6 ay içerisinde zayıflamak, kilo vermek ya da fit görünmek adına en ufak bir girişimde dahi bulunmuyoruz. Hele ki magazin programlarında sürekli olarak alt yazı şeklinde geçen “x ünlünün 1 haftada 10 kilo verdiği diyet” gibi yöntemleri aklınızdan dahi geçirmeyin.

Bu 6 içerisinde ileriye dönük olarak yapabileceğiniz tek şey; besleyici değerler bakımından zengin olan besinleri tüketmek olmalı. Elbette canınız pek çok şey isteyecektir. Belirli bir otofren ile bunları da tüketmenizde bir sakınca söz konusu değil fakat önceliğiniz her zaman vitamin, mineral, protein ve kalsiyum açısından güçlü içeriğe sahip yiyecekler olmalı.

Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri ve Egzersizleri

 • Doğum kilolarından kurtulmak için işe yeme düzenini elden geçirmeden önce yemek pişirme alışkanlıklarını değiştirerek başlamak gerekli. Bu sebeple damağa her ne kadar daha lezzetli geliyor olsa da; kızartma metodundan ufak ufak vazgeçip, ızgara ve buharla pişirme tekniklerini mutfağımıza dahil etmeliyiz.
 • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kesinlikle herhangi bir zayıflama diyeti uygulamaktan kesinlikle kaçının. Şekerli ve unlu yiyecekleri abartmaktan kaçınmanız bu süreç için yeterli olacaktır.
 • Hamileliğin ardından emzirme süreci içerisinde inanım gösterilen yanlış bir inanış bulunmaktadır ki o da; şekerli & tatlı yiyeceklerin süt üretimini arttırmakta olduğudur. Bu inanış bilimsel niteliklerde tamamen geçersizdir. Kendinizi kandırıp boşuna Nutella kavanozlarını kaşıklamayın :)
 • Genel yaşantınızda da geçerli olmak üzere, bilhassa emzirme süreci içerisinde gündelik olarak 2.5 ila 3 litre arasında sıvı tüketimini kesinlikle ihmal etmeyin. Fakat bu sıvı kapsamına hazır meyve suları, asitli ve kafein içermekte olan içecekler girmiyor. Bu anlamda değerlendirilebilinecek olan alternatifler; su, taze sıkılmış meyve suyu, komposto ve bitki çayı.
 • Tarih boyunca kadınların hem en büyük tutkusu hem de en büyük baş belasının tatlı aşkı olduğunu söylersek yanılmış olmayız sanırım. Elbette ki doğumun ardından da ufak çaplı tatlı krizleri geçireceksiniz. Bu durumlarda tercih edeceğiniz tatlılar mutlaka sütlü tatlılar arasından olsun. Şerbetli ve yoğun karbonhidrat içeren tatlılardan mümkün mertebede kaçının. Sütlü tatlılar ile alacağınız gereksiz kalori değerini minimalize ederken diğer yandan da kalsiyum almış olursunuz.
 • Ayrıca yine bu ufak çaplı tatlı krizlerinde hemen çikolataya sarılmak yerine pekmez de tüketebilirsiniz. Böylece kansızlık için de mükemmel bir koruma kalkanı oluşturabilirsiniz.
 • Alkol ve sigara kullanımı konusuna gelecek olursanız. Artık bir anne olduğunuzu hatırlatarak, bu konunun hiçbir şekilde toleransı bulunmadığını belirterek, en kısa zamanda kullanımı sonlandırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Doğum Kilolarından Kurtulma Aşamasında Göz Önünde Bulundurulması Gereken Unsurlar

 • Öncelikli olarak sıvı tüketimine özen gösterilmeli. Vücuda alınan sıvı miktarı; gebelik öncesi döneme göre mutlaka arttırılmalı. Tüketilen sıvıların az işlem görmüş olmasına özen gösterilmeli. Hazır meyve suları ve asitli içecekler bu konu için tam bir risk tahtası. Su ayran ve evinizde hazırlayacağınız sıkma meyve suları çok daha sağlıklı alternatifler.
 • Beslenme alışkanlıklarınızın sadece doyurucu amaç gütmemesine dikkat edin. Aksi halde gerek duyulmakta olan besin değerleri karşılanamadığı gibi üstüne kilo alımı da görülebilinmektedir.
 • Günlük beslenme programının kalsiyum, protein, karbonhidrat ve vitamin değerleri açısından gereklilikleri karşılayabilecek düzeyde olmasına özen gösterin.
 • İşlenmiş et türevlerini ( salam, sucuk, sosis, jambon ) mümkün olduğunca tüketmekten kaçının.
 • Doğumdan 6 ay kadar sonra gerçekleştireceğiniz kilo verme süreci içerisinde 1 ayda 2-3 kilo vermenin üzerine çıkmayın. Vücut yapınız ve bedensel işleyişiniz hızlı kilo kaybından olumsuz etkilenecektir. Unutmamak gerekir ki; hamilelik ve doğum evreleri vücut için bir travma niteliğindedir. Bu süreçte pek çok sistem ve hormonel dengelerde değişim gözlenir. Bedenin kendini toparlaması zaten uzun bir zaman zarfını kaplayacakken, bir an evvel kilo verme telaşesi ile sağlığınızı deformeye uğratmayın.
 • Spor konusuna gelecek olursak. Doğumun ardından 2 hafta kadar sonra spor yapabilmenizde herhangi bir sakınca söz konu değil. Fakat mutlaka bir profesyonel gözetiminde yapmalısınız. Üstelik beslenme düzeninizde gerçekleştirmekte olduğunuz spor faaliyetleri de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ve son olarak artık hamile değilsiniz. Aşerme gibi bahanelerin ardına saklanmayın. Gece geç saatlerde yeme içme faslını artık kapatalım. :)

Yukarıdaki uzman, diyetisyen ve doktor önerilerini uygulamanız halinde doğumdan sonra kilo verme hiçte zor bir iş değildir.

error: Copyright! Yaşamloji