Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri zayiflamak icin dogru nefes alma teknikleri
zayıflamak için doğru nefes alma teknikleri

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alıp Verme

Kilo vermek isteyen kişilerde zayıflamak için doğru nefes almak oldukça önemlidir. Şöyle ki; vücuda alınan oksijen hücre içi etkileşimleri sayesinde yağ yakımını gerçekleştirir.

Yapılması gereken uygulama ilk olarak burnunuzdan derin bir nefes almaktır. Ardından 16 saniye boyunca beklemelisiniz. Yavaş bir şekilde burundan aldığınız nefesi yine yavaş bir şekilde ağızdan vermelisiniz. Spor anında ya da spor öncesi-sonrası bu işlemi 10 defa tekrarlamanız halinde metabolizmanız oldukça hızlanacaktır.

Spor yapma imkanlarınız kısıtlıysa şayet bu işlemi günün her anında gerçekleştirilebilir. Örneğin yolda yürürken ya da masa başı işinizi yaparken metabolizmanızı faaliyete geçirmek adına bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Zayıflamak ve vücuda canlılık kazandırmak adına uygulanan bir diğer nefes alma yöntemi ise 4 saniye boyunca nefes almak, 2 saniye nefesi tutup ardından 4 saniyede geri bırakmaktadır. Bunu günlük olarak tekrarlamanız halinde ne kadar yarar sağlayacağını göreceksiniz.

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

İdeal nefes tam olarak nedir diye sorulduğunda, verilecek cevaplardan birisi yoga nefesidir. Yoga nefesi diyafram, akciğerin üst, orta ve altı kısımlarının çalıştığı bir nefes alma şeklidir. Nefes alırken derin, sakin ve gerçekleştirilen eylemin bilincinde olmak gerekmektedir.

Nefes egzersizleri sırasında kişi yaptığı şeyin farkında olmalı ve nefesini takip etmelidir. Sadece bedensel değil zihinsel olarak da sakinleşerek doğru nefes alınmalıdır.

kilo vermek için doğru nefes alıp verme  Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri kilo vermek icin nefes alip verme
kilo vermek için doğru nefes alıp verme

Rahatlamak için nefes egzersizleri

Gün içerisinde pek çok sıkıntılı durum ile karşılaşılabilir. Ani sinirlenme, heyecanlanma, telâşe hali gibi duygu değişimleri yaşanır. Bu durumda kişi kendini kontrol altına almak için rahatlatıcı nefes egzersizlerine başvurmalıdır. En eski ve kolay yöntemlerden birisi şudur:

  • Dik oturma pozisyonuna geçin.
  • Ayaklarınız mutlaka yere değsin.
  • Sağ elinizin başparmağı ile sağ burun deliklerinizi kapatın.
  • Sol burun deliğinizden 4 kadar sayarak nefes alın.
  • Ardından sağ elinizin yüzük parmağı ile sol burun deliğinizi kapatarak 8 saniyede nefesinizi verin.
  • Nefes alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey nefesinizi kademli değil tek seferde almanızdır.
  • Bu uygulamanın 3 set olması doğru nefes alarak rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Yavaş yavaş 7 sete çıkarın ve günlük uygulayın.

Kilo Vermek İçin Nefes Egzersizi Yararları

Nefes egzersizleri oldukça yararlıdır. Kişinin derin bir şekilde nefes alması ve nefesini yavaş olarak vermesi düzletilmesi gereken ilk şeylerden birisidir. Derin nefes alma sırasında ağızdan değil burundan nefes alınması gerekir. Burundan nefes alınıp yine burundan nefes vermek vücudun senkronizesi için oldukça önemlidir. Bedenin alınan nefesi kullanılması beyinin oksijeni yönlendireceği bölge, kan dolaşımı gibi pek çok etken doğru nefes alma ile düzene sokulabilir. Kişinin ses kalitesi, uzun cümle kurulması halinde nefes durumu gibi pek çok alanda kişiye ifade gücü katar. Akşam saatlerinde yapılması halinde uyku düzeni için oldukça önemlidir.

Nefes Egzersizlerinde Duruş

Bir insanın duruşu her daim dik olmalıdır. İster nefes egzersizi yapsın ister yapmasın bu oldukça önemlidir. Bilindiği üzere toplumun büyük bir kısmı masa başında çalışmakta ve dik duruşu ihmal etmektedir. Omurganın dik durması genç kalması anlamına gelir, esnek olması ise genç kalmaya devam etmek demektir. Kişinin dik ve simetrik durması her zaman için iyi sonuç verir.

Nefes egzersizi sırasında bacaklar açık, kollar ise kavuşturulmamalıdır. Oldukça rahat bir pozisyonda durulmalıdır. Örneğin baş geri atılmamalı ya da öne eğilmemelidir. Ayaklarınızın düzgün bir şekilde ve dik açıyla yere basması gerekir. Nefes egzersizleri ılık ortamlarda yapılmalıdır. Soğuk bölgelerde uygulanmamalıdır.

Doğru Nefes Almanın Sağlığa Yararları

Yüksek tansiyon hastalarında tansiyon dengelemek adına nefes egzersizleri yapılır. Kalp hastalarında ve panik atak hastalarında da oldukça uygulanan bu yöntem atak öncesi kalbin atışı hızlandığında bunun önüne geçmek için nefes egzersizleri kullanılmaktadır.

Normal şartlarda nefes hem tüm kan dolaşımı ile hem de enerji sistemi ile ilişkilidir. Ne kadar iyi nefes alıp verirseniz bütün organlarınız başta akciğerleriniz, diyaframınız, omurganız ve kalbiniz olmak üzere pek çok hastalığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bunların dışında nefes egzersizleri kullanılarak yapılan beden egzersizleri bütünsel olarak uygulanır. Bu da yoga ile mümkündür. Meditasyon için de nefes kullanılır.

Sağlık sorunlarının altında düzgün nefes almamak yatar. Bu yanlışlıklardan biri sürekli aynı taraftan nefes almaktır. Bu tüm organların dengesini etkiler ve hastalıklarda tetikleyici unsur yaratır. Aslında zihinsel olarak algılanan olgular zamanla fiziksele yansır. Unutmayın! Oksijen hayat demektir. Doğumda nefes olarak başlanır ve ölünce bu eylem tamamlanır.

Doğru Nefes Almanın Psikolojik Yararları

Nefes egzersizlerinin kullanıldığı alanlardan birisi psikolojik anlamda gevşemektir. Aynı zamanda odaklanma sorunu yaşayan kişiler için önerilmektedir. Bunların dışında canlanmak için kullanılmaktadır. İnsan bedeni yaptığı işe ve bulunduğu konuma göre farklı şekillerde nefes almaktadır. İnsan psikolojisinde bakılan en önemli nokta dengedir. Yapılan çeşitli nefes egzersizleri ile ilk olarak beyin dengelenmesi sağlanır. Sürekli nefes alıp vermek duyguların ortaya çıkmasına ve olumsuz duyguların entegre edilmesine yarar sağlar.

error: Copyright! Yaşamloji