Hamileler ve Emziren Anneler Goji Üzümü Kullanabilir Mi? emziren anneler goji berry kullanabilir mi
emziren anneler goji berry kullanabilir mi

Hamileler ve Emziren Anneler Goji Üzümü Kullanabilir Mi?

Emziren anneler goji berry kullanabilir mi?

Goji Berry yani halk arasındaki adı ile kurt üzümü, Tibet bölgesinin Himalaya sınırları içerisinde yetişen bir meyvedir. Biyolojik olarak Lycium Barbarum ailesine mensup olan bu meyve Orta Asya’da yetişen bir çalı bitkisinin ürünüdür. Goji Berry Üzümü hakkında diğer bilgileri önceki yazımızda bulabilirsiniz, göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan goji berry çileği kyciun kabuğu ile birleştirilerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına büyük bir işlev göstermektedir. Görme yetisini güçlendirir, karaciğeri özel bir şekilde korur ve sperm sayısını arttırır. Doğal bir ilaç olan bu meyve 2006 senesinin süper meyvesi olarak da ilan edilmiştir. Vücudun savunma sistemini kontrol ederek özel bir polisakkarit içerir.

Emziren anneler goji berry üzümü kullanabilir mi sorusunun en iyi cevabı bu meyvenin kullanım miktarı ile alakalıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise anne adaylarının mevsimsiz yetişmiş olan hiçbir besini almaması gerçeğidir. Mevsimsiz üretilen besinler ya saklanırken ya da üretilirken uygun şartları sağlamak adına çeşitli kimyasallara maruz kalmaktadır. Bu da hem bebeğe hem de anneye büyük zararlara yol açmaktadır. Mevsimi dâhilinde goji üzümü kullanan annelerin sütlerinde bir artış meydana gelecektir. İçerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde de bebeğinizi ve sizi hastalıklardan koruyacaktır. Ancak yinede bilmediğiniz bir yiyecek almadan önce doktorunuza danışmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Goji berry için de emziren annelerin kullanmadan önce doktorunuza danışın. Çünkü kişiden kişiye değişen alerjik ve başka tepkiler verebilir.

Gebelikte ve Hamileler Goji Berry Kullanabilir mi

goji berry hamileler kullanabilir mi  Hamileler ve Emziren Anneler Goji Üzümü Kullanabilir Mi? goji berry hamileler kullanabilir mi
goji berry hamileler kullanabilir mi

Hamileler goji berry kullanabilir mi başlığı adı altında yapılan yorumlarda uygum miktarlarda alınması ile kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını koruma altına almış olmaktasınız. Gebelikte goji berry kullanımı hafızanızın güçlenmesi adına büyük yararı olmaktadır. Aynı zaman aralığında vücudun kemik ve kas yapısını korur ve güçlendirir.

İçerisindeki özel polisakkarit ve güçlü antioksidan ile karaciğerinizi de koruma altına almış olursunuz. İçerisinde özel polisakkarit olan T hücresi lenfositin bir alt kümesidir. Bu hücre bağışıklık sistemini koruma altında tutmaya yarar. Yardımcı hücrelerin aracı halindedir. Harekete geçmesi dâhilinde stokin salgılar vücudun iyileşmesi adına etkiler görünmeye başlar. Bağışıklıkta bulunan bu açıklar T hücresi sayesinde yok edilir. Vücudu düzenler.

Bütün bu bileşenlerin tek bir meyvede toplanması da goji berry nin önemini yansıtmaktadır. Bunun dışında savunma sistemine de etki etmektedir. Hamile bayanların veya emziren annelerin goji üzümü kullanması dahilinde süt aracılığı ile bebeklerinin de güçlü bir bağışıklık sistemi içerisine almış olurlar. Tamamen bitkisel olan bu meyve aynı zamanda da cildi korur. Hamilelik döneminde zarar gören ve ya lekelenen has ciltlerde oluşabilecek lekelerin çözümüdür bu meyve.

İltihap halinde bulunan sivilcelerin kurumasında ve yağlanması azaltmada kullanılır. Gebelik döneminde düşen bağışıklığa karşı sedef hastalığı ve ya alerjiye yakalanan anne adaylarının çözümü bu meyvededir. Bazı sebeplerden ötürü şeker hastalığına yakalanan bireyler içinde büyük bir tedavi kaynağıdır.

Goji Berry Zararları

Hamile ve emziren anneler goji üzümü kullanabilir mi? Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta meyvenin alım miktarıdır. Uygun koşullarda alınmayan bu meyve size ve çocuğunuza büyük zararlarda verebilir. Meyve içerisinde bulunan bileşenlerde yağ yakımını harekete geçiren enzimler bulunur. Anne ne yer ise bebekte onu yer mantığı ile düşünüldüğü zaman çok alınan bu meyve bebeğin kilo alımını durdurabilir. Bunun dışında emziren annelerin yaşayabileceği diğer bir durum ise bebekte oluşabilecek gaz sancılarıdır. Sindirim sistemini rahatlatan bu meyve bebeğin gaz problemleri arasında bir yenisini daha ekleyebilir.

Bu meyvenin tüketimi sağlık bakımından bir çok avantaj sağlamaktadır. Fakat alınan oranın az tutulması dâhilinde bu durumlar geçerlidir. Diğer yandan bu meyvenin çok alınması sonucu yan etkisi oluşması da beklenebilir.

Goji Berry zararları arasında warfarin ile etkileşime geçmesidir. Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar kullanan bireyler bu meyveyi tüketmekten uzak durmalıdırlar. Aksi taktirde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Bunun dışında diyabet hastalarının kan şekerlerini belli bir seviyede tutmaları gerekir. Uygun miktarda alınmayan bu meyve sonucunda pankreas çalışması bundan etkilenir ve insülin üretiminde farklılıklar yaşanmaya başlar. Bu durumda önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Fazla alınan Goji üzümü sonucu hipertansiyon olan bireylerde kan basıncının normal düzeni değişmeye başlar ve olumsuz etkilenir. Polen alerjisi olan bireyler goji üzümü tüketmeleri sonucunda hırıltı, öksürük, hapşırma ve ya burun tıkanıklığı yaşayabilmektedirler.

Gece tüketilen goji çileği uyku kaçırır. Genel anlamda gündüz alınması önerilen bu meyvenin gece alınması halinde uykusuzluk boy gösterir. Yine aynı şekilde aşırı tüketim sonucu ciddi bir enerji patlaması yaşatır ve bu size bir süre sonra zarar vermeye başlar. Çok fazla enerji sonuncunda işinize odaklanamazsınız ve konsantrasyon kaybı yaşarsınız bunun sonucunda da huzursuzluklara yol açılabilir. Vücudun kan akışını hızlandıran Goji Berry, normal dozundan fazla alınması dahilinde kan akışını hızlandırır ve yaşlılarda hemofili gibi ciddi problemlere yol açabilir. Baş dönmesi, göz kararması tarzında karşılaşılabilecek bu problemlerin temel sebebi aşırı meyve tüketimidir. Dozunda alındığı aralıklarda bireye ciddi anlamda yararı dokunan bu meyve en ufak dozunu kaçırma durumunda ölümcül sonuçlara dahi yol açmaktadır. Bu sebepten ötürüdür ki önerilen miktarların dışına çıkılmaması gerçeğidir. Bu sayede bağışıklığınız güçlenir, kış aylarında siz ve çocuğunuz grip, nezle tarzı günlük işlerinizi aksatabileceğiniz problemlerden kurtulmuş olursunuz.

error: Copyright! Yaşamloji