diyet lahana kavurma  Diyet Lahana Kavurma Tarifi diyet lahana kavurma
diyet lahana kavurma

Diyet Lahana Kavurma Tarifi

Lahananın diyet noktasında insanlara ne kadar yardımcı olduğu, daha önce diyet amacıyla bu besinden tüketmiş kimselerce zaten biliniyor. Lahana, sağlık açısından da önemli bir besin kaynağı… Lahananın faydaları adeta saymakla bitmeyecek cinsten… Lahana, antioksidan içeren bir yiyecek olduğu için bedenin hastalıklara karşı direncini arttırıyor. Yapılan araştırmalara göre lahanayı sık tüketen bir bireyin mide, akciğer, kalın bağırsak ve deri gibi kanser türlerine daha az yakalanma ihtimali bulunuyor. Kalp hastalıklarının, felcin ve katarakt gibi hastalıkların da önüne geçen lahana, barındırdığı su ile de çok sağlıklı bir besin… Lahana suyunun faydalarını sayarken bu suyun genel olarak mideyle ilgili sıkıntıları giderdiğini söylüyoruz. Lahana suyunun zayıflatıcı etkisini bilmeyen yoktur. Daha binlerce faydası olan lahana ile ilgili olarak bugün diyet lahana kavurma yemeğimizden bahsedeceğiz.

lahana  Diyet Lahana Kavurma Tarifi lahana
lahana

Diyet Lahana Kavurma Malzemeleri

Diyet lahana kavurma malzemeleri, diyet lahana kavurma isimli yemeğimizde kullanacağımız malzemelerdir. Bu malzemeleri liste halinde sıralamak gerekirse:

  • 500 gram lahana
  • 3 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Tuz, karabiber, pul biber gibi baharatlar (İsteğe göre şekillenebilir)
  • Birkaç damla limon suyu

Gördüğünüz gibi afiyetle yiyeceğiniz bir diyet lahana kavurmanın hazırlanışında ihtiyacınız olan malzemeler, bulunması çok kolay malzemeler… Diğer yemeklerin aksine zaten diyet yemekler, kolay bulunabilen malzemeler ile yapılan, basit yemeklerdir. Diyet yemeklerin mantığı, sağlıklı ve kolay temin edilebilen besinleri bir araya getirmek ve bir yemek içerisinde kullanmaktır. Bu sayede yemeği yiyecek olan kişi hemen besin değeri yönünden kuvvetli bir yemek yemiş olur, hem de yediği yemek ile diyetini sürdürmüş olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey bu besinlerle oluşturulan yemeklerin çok fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Diyet yemekler de fazla tüketilmeleri durumunda, sağlığınıza diğer yemeklerle aynı zararı verirler. “Diyet” özellikleri de ortadan kalkmış olur. Bu nedenle, iyi bir iş yaparken, kötü bir sonuç almamak için mutlaka verdiğimiz malzeme listesine uyulmalıdır. Listede yer alan rakamlar kesinlikle arttırılmamalıdır. Bu malzemeleri temin ettikten sonra yemeğimizin hazırlanışına geçeceğiz. 

Diyet Lahana Kavurmanın Hazırlanışı

Diyet lahana kavurma nasıl hazırlanır? Malzemeleri temin ettiyseniz işe lahanayı ince ince doğrayarak başlayacaksınız. Lahanaların kalın doğranması hem pişirme esnasında, hem de yeme esnasında sizin aleyhinize olacaktır. Bu nedenle diyet lahana kavurma yemeğinde kullandığımız lahanaları en ince şekilde doğramaya gayret ediyoruz. Lahanalarımızı doğradıktan sonra inceltme işlemimiz burada son bulmuyor. Havuçları ve soğanları da yemeğimizde kullanabileceğimiz boyutlara getirmeliyiz. Havuçları ufaltmak için rendeleme işlemine başvuracağız. Havuçların tamamını rendeledikten sonra, soğanları küp küp doğrayacağız ve inceltme işlemimiz burada bitecek. Bu üç malzememizi hazır hale getirdikten sonra diğer malzemelerimizi de kullanmaya hazır hale getiriyoruz. Örneğin iki yemek kaşığı zeytinyağını, şişeden bir tabağa ayırmalıyız ki zeytinyağını yemeğimize ilave edeceğimiz zaman zorluk çekmeyelim. İşte bu nedenle listemizde yer alan yedi kalem ürünümüzü ayrı ayrı hazırlamanız gerekiyor. Baharat konusunda ise diyet lahana kavurmada genel olarak kullanılan baharat türlerini yukarıdaki listemizde sıraladık. Fakat siz keyfinize ve ağız tadınıza göre ölçülü bir şekilde çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz. Özellikle kekik gibi her yemekte kullanılabilen baharatlar işinizi görecektir.

Diyet Lahana Kavurmanın Pişirilişi

Diyet lahana kavurma nasıl pişirilir? Malzemelerimizi temin ettiysek ve aşamaları takip ederek kullanıma hazır hale getirdiysek, yemeğin pişirilme aşamasına geçebiliriz. Öncelikle daha önceden ayırmış olduğumuz zeytinyağını tencereye koyacağız ve bu zeytinyağı ile birlikte soğanlarımızı tencerede kavuracağız. Daha önce soğan kavurmadıysanız soğan kavurmak konusunda sizlere aktarmamız gereken birkaç bilgiyi, aşağıda bulabileceksiniz. Soğanlarımızın kavrulduğundan emin olunca tencereye bu sefer, lahanalarımızı ekleyeceğiz. Lahanalarımız yumuşayınca tencerenin içerisine havuçlarımızı da ekleyeceğiz ve bir iki dakika daha kavurma işlemine devam edeceğiz. En son, yemeğimizin dinginleştiğini anlayınca salçamızı, baharatlarımızı ve limon suyumuzu da yemeğimize ekleyeceğiz. Tenceremizde bu malzemeleri harmanladıktan ve karıştırdıktan sonra, yemeğimiz hazır hale gelecek.

  • Soğan Nasıl Kavrulur?

Soğan nasıl kavrulur? Profesyonel bir aşçıysanız soğanların kavrulup kavrulmadığını hemen anlayabilirsiniz, fakat ilk defa yemek yapıyorsanız bunu ayırt etmek sizin için kolay olmayabilir. Burada size birkaç tüyo vermeliyiz. Soğanın iyi bir şekilde kavrulabilmesi için öncelikle yağın ölçüsü çok önemlidir. Yeterli yağ bulunmazsa, soğanlarınız kavrulmayacaktır. Biz yukarıda size hem yağ bakımından hem de soğan bakımından makul ölçüyü aktardık. Bunun dışında, soğanın kavrulması için gereken belirli bir süre zarfı yok. Çünkü bu süre ocağın yanma durumuna, tencerenize ve hatta kullandığınız soğanlarınız ile yağınıza göre değişiklik gösterecektir. Yemek pişirme esnasında her şey bu süreye etki edebilir. Ancak genel olarak yemek yaparken soğanların kavrulmasını, soğanların pembeleşmesinden anlarız. Bu bir kıstas değildir fakat acemiyseniz, işinizi görecek bir bilgidir.

Diyet Lahana Kavurmanın Servisi

Diyet lahana kavurma nasıl servis edilir? Yemeğimizi nihayet tamamladık ve artık servis aşamasına geldik. Bu aşama, aslında en önemli aşamadır. Çünkü yapımı gayet basit olan bu yemeği iyi bir şekilde sunmalıyız. Lahananın genel olarak sevilmeyen bir yemek olması ve bu yemekte lahana ile birlikte sevilmeyen diğer sebzelerin kullanılacak olması, yemeği iyi bir şekilde servis etmemizi gerektiriyor. Yoksa bu yemeği yemeye, kendimizi bile ikna edemeyebiliriz! Yemeğin servisi noktasında gerekli olan birkaç bilgiyi de sizlerle paylaşarak, diyet lahana kavurmasını anlattığımız bu yazımızı noktalayacağız. İlk olarak hatırlamamız gereken şey, yemeğimizin sebze ağırlıklı bir yemek olduğudur. Sebze ağırlıklı yemekler, hafif yemekler olsa da sebze yemeyi sevmeyenler için bu yemekleri yemek zor olacaktır. Bu sebeple yemeğimizi servis ederken kullanacağımız meze ya da mezeler hem yemeğin yenilmesini kolaylaştırmalı, hem de yemeği daha da tatlı hale getirmelidir. Bu amaçla bir lahana kavurmasını en iyi şekilde süslendirecek ve yemeye hazır hale getirecek unsurun yoğurt olduğunu düşünüyoruz. Bir tabak lahana kavurmasının üzerine bir kepçe yoğurt eklemeniz, yemeğinizin lezzetini ve görünüşünü bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Bu yoğurdun sarımsaklı olmasını tercih edebilirsiniz. Sarımsaklı yoğurt tat yönünden yemeğinizi daha yenilebilir kılacaktır. Ayrıca sağlık açısından da besinlerinizi bu şekilde zenginleştirmiş olursunuz.

Yoğurt Ve Yeşillik, Değişmez İkili

Lahananın faydalarını yazımızın henüz girişinde saymıştık. Bu faydaları temin etmek için yemeğinizi biraz daha süslü hale getirmeniz gerekebilir. Çünkü lahana kavurmasını istemeye istemeye tüketmek zorunda olabilirsiniz. Bu faydaları en yoğun bir şekilde hissedebileceğiniz lahana kavurması yemeğini süslerken yoğurt kullanabileceğinizi de az evvel ifade etmiştik. Yemeklerde süsleme amacıyla kullanılan yoğurtlara en iyi şekilde uyum sağlayan bir başka süsleme nesnesinden de mutlaka bahsetmek istiyoruz. Bu nesne elbette ki yeşillik… Yemeğinizin üzerine döktüğünüz yoğurda bir tutam yeşillik eklerseniz, yemeğiniz şahane lezzetli görünecektir. Ekleyeceğiniz yeşilliğin türü çok önemli değil. Ayrıca eklediğiniz bu ufak yeşilliğin yanı sıra, bir kısım yeşilliği de çok ince bir şekilde doğramak suretiyle yemeğinizin üzerine serpiştirebilirsiniz. Fakat baharatı yoğun kullandıysanız bunu çok tavsiye etmeyiz. Ancak hafif baharat ve hafif yeşillik, çok iyi derece uyum sağlayacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji