bitki caylari kalori bitki çayları kaç kalori, yeşil çayın faydaları, kurt üzümü Bitki Çayları Kaç Kalori, Diyette Bitki Çayı Zayıflatır mı? bitki caylari kalori
bitki caylari kalori

Bitki Çayları Kaç Kalori, Diyette Bitki Çayı Zayıflatır mı?

Bitki Çayları Kaç Kalori, Diyette Bitki Çayı Zayıflatır mı?

Çay içmek bütün toplum olarak vazgeçilmezimiz. Karşılıklı bir çay çelim lafı güzel bir sohbetin giderek güzel bir dostluğun başlangıcı olabiliyor. Yemeklerden sonra içilen çaylardan, hele saat beş civarı yudumladığımız çaylardan bahsederken bile mutlu oluyoruz. Bu çayların yanında atıştırılan, ikram edilen börekler, kurabiyeler, kekler ayrı bir güzellik olsalar bile özellikle hanımların başlıca kilo alma nedenlerinden biri. Bu durumda kadınlar kilo yapmayan çay yok mu diye düşünmeden edemiyor. Aslında yağ yakan bitki çayları var ve uzun süredir etkileri biliniyor. Ama unutmamak gerek, kiloyu zaten çay değil, içine atılan şekerler ya da yanında yenen hamur işi gıdalar yapıyor.

Çaylarımız ve Kalori Hesapları

Artık günümüzde çok çeşitli bitkilerden üretilmiş çay çeşitlerini rahatlıkla bulabiliyoruz. Çok yaygın olan siyah çayın yanında yeşil çay veya beyaz çay bile var. Ek olarak hemen her çeşit bitkiden de çay elde edilebiliyor. Bunların içinde zayıflatan bitkisel çaylar kilolu bayanlar tarafından dikkatle takip ediliyor.

Çay çeşitlerinin ak kalorisi bile bitkisel çayların faydaları hakkında bir fikir verebilir. Bir bardak tek şekerli siyah çay 16 kalori taşırken bir bardak şekerli bitki çayı 9 kaloriye sahip. Burada önemli olan şeker faktörü. Bitki çayını şekersiz içerseniz hiç kalori almıyorsunuz. Yeşil çay da öyle. Yeşil çayın içinde olan kateşinler vücut sıcaklığını arttırıp vücuda daha çok enerji harcatıyorlar. Bu da extra kalori yakılması demek. Başka bir bitki çayı olan böğürtlen ise sadece 2 kalori taşıyor. Zayıflatan bitki çayları Ender Saraç tarafından sık sık anlatılan konular arasında. Ve herkesin ortak fikri çayın değil, yanında yenilenlerin şişmanlattığı.

Kilo Vermenin Temeli Nedir?

Bütün beslenme uzmanlarının açıkladığı bir gerçek var. Yediklerinizin kalorisi yaktığınız kaloriden çoksa zayıflayamazsınız. Yani yediğinizden daha çok kalori harcamalısınız. Bitki çayları vücudun metabolizmasını hızlandırarak daha çok enerji tüketmesine neden oluyorlar ve bu yüzden zayıflatıcı sıfatını alıyorlar. Yani gerçekte yedikçe veya içildikçe zayıflatan bitkiler ve meyveler ve sebzeler yok. Böyle bir mucize beklemeyin.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Kilo vermeye yardım eden bitkisel çayların içinde yeşil çayın yeri ayrı. Yapılan incelemeler yeşil çayın mutluluk hissini arttırdığını, ödem atılmasına yardım ettiğini ve çok güçlü bir antioksidan olduğu için yaşlanmayı geciktirdiğini göstermiş. Ama kilolu insanlar için esas önemi zayıflatıcı etkisinde yatıyor.

Yeşil çay içildiği zaman vücut ısısı artıyor, metabolizma daha çok enerji harcıyor, bu da zayıflamaya yardımcı oluyor. Ama günde üç bardaktan fazla içilirse uykusuzluğa ol açabiliyor. Bu yüzden geceleri içilmemesi tavsiye ediliyor. Yeşil çayın özellikleri zayıflatan bitki çayları Kadınlar Kulübü yazıları içinde de okunabilir.

Diğer Bitki Çayları Nelerdir?

Kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülen bitki çayları arasında maydanoz çayının da adı sık sık geçiyor. Kolaylıkla sıcak suda kaynatılarak ve sonra da soğutularak içilen bu çaydan başka karanfil çayı, zencefil çayı, yabanmersini çayı, limon çayı, kuş otu çayı, mate bitkisinden elde edilen mate çayı ve son zamanlarda tanınmaya başlayan pu-erh çayı da bitkisel zayıflama çayları listesinde yer alıyorlar.

Kurt Üzümü Trend Oldu

Son günlerde adına sıkça rastladığımız Goji berry çayı da dikkat çekiyor. Goji berry bizde kurt üzümü olarak adlandırıldı. Genellikle Tibet ve Nepal taraflarında yetişen bu bitkinin küçük, kırmızı meyveleri var. Tatları hem ekşi hem şekerli ye benzeyen bu meyvelerin çok güçlü antioksidan oldukları anlaşılmış. Aynı zamanda zayıflamak için kesinlikle tavsiye ediliyor. Zayıflatan çaylar Kadınlar Kulübü listesinde kesinlikle yer alıyor.

yeşil çaylar kaç kalori bitki çayları kaç kalori, yeşil çayın faydaları, kurt üzümü Bitki Çayları Kaç Kalori, Diyette Bitki Çayı Zayıflatır mı? yes  il c  aylar kac   kalori
yeşil çaylar kaç kalori

Goji berry içinde taşıdığı kromium maddesi dolayısıyla yağların yakılmasını çok hızlandırıyor. Aldığımız bütün gıdaların yapılan glisemik ölçümleri var. Yani kan şekerini yükseltme sürelerine göre besinler sınıflanıyorlar. Glisemik endeks 70 ve üstü ise besin çabuk hazmediliyor, kan şekerini çabuk yükseltiyor ve fazla tok tutmuyor anlamına geliyor. Bu değer 55’in altındaysa bu tür gıdalar zayıflamaya çok daha yardımcı oluyorlar.

Kurt üzümü de denen goji berry bu açıdan sadece 29 glisemik endekse sahip. Yani çok uzun süre tok tutuyor. Tibet bölgesi insanlarının uzun ömürlü olması gene goji berry ile açıklanıyor. Meyve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kansere karşı vücudu güçlendiriyor.

Bitkisel Çayları Demlerken

Bitkisel çaylar artık her yerde bulunabiliyor. Ama gıda takviyesi olarak satılan ürünlerin çoğunda olduğu gibi merdiven altı ürünleri bitkisel çay alırken de tercih etmemek gerek. Çoğunlukla sıcak suya atılarak yapılan bu çaylar bazen maydanoz çayında olduğu gibi kaynatılarak ve soğutularak da demlenebiliyor. Zayıflatan çay tarifleri internet üzerinden rahatlıkla bulunabilir.

error: Copyright! Yaşamloji