kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu, sürtme ile kızlık zarı zarar görür mü, kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlarız Kızlık Zarı Sürtünme ile Bozulur mu kizlik zari surtunme ile bozulur mu
kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu

Kızlık Zarı Sürtünme ile Bozulur mu

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu sorusu ergenliğe girmiş hemen her genç kızın sorusudur. Çünkü cinsel isteğin üst seviyelere ulaştığı fakat bir o kadar da toplumsal baskının arttığı yoğun hissedildiği bir dönemdir.

Genç kız hem cinsel deneyim yaşamak ister hemde kızlık zarının zarar görmesini istemez. Bu sebeple sürtünerek ilişkiye yakın bir his tatmak için bunları merak etmektedir.

Latince yani tıp literatüründe adı hymen olarak geçen kızlık zarı anatomik bir oluşum olmakla beraber kendi hikayelerini ve Yunan mitolojisine dayanan kendi efsanelerini yaratacak kadar her dönem dikkatleri üstüne toplamış durumdadır. Halk arasında bekaret zarı, kızlık halkası ve kızlık perdesi olarak farklı isimler ile adlandırılan kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu? sorusunu da sıklıkla aynı cümlede kullanılmasına vesile olur.

Kızlık Zarı Herkeste Oluşur Mu?

Bu sorunun cevabını vermeden önce bu yapının tam olarak ne olduğunu açıklamakta fayda var. Öncelikle bir zar olarak adlandırılsa bile kızlık zarı aslında tam olarak bir zar değildir. Daha anne karnında embriyo halindeki bebeklerde genital organların gelişmesini takip eden dönemde meydana gelen ince mukoza kıvamında bir doku olan kızlık zarının her kız bebekte bulunduğunu söylemek de doğru değildir. Öyle ki binde bir oranında kızlık zarı olmayan kişiler de bulunmaktadır.

Kızlık Zarının Yapısal Özellikleri

Kızlık zarının bilindik anlamda bir zar olmadığından bahsetmiştik. Tıpkı ağız içi mukozasına benzer bir doku olan bu yapı vajinanın hemen girişinde ancak vajina girişini kapatmayacak şekilde yer almaktadır. Öyle ki üzerinde adet kanının akması için bir açıklık da bulunmaktadır. Kızlık zarının yapısı incel kılcal damarlardan oluştuğu için bozulma durumunda da çok kan kaybı yaşanmaz. Ancak her genç kızda kızlık zarının genel yapısı, açıklık durumu ve yeri da farklılık göstermektedir. Bu yüzden farklı türleri ve çeşitleri olan kızlık zarının yırtılması durumunda yaşanacak kan kaybı ve ne kadar bir müdahale ile yırtılacağı da farklılık gösterecektir.

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Aslında tıp biliminin incelemeleri sonucunda kızlık zarının görevi tam olarak netlik kazanmış durumda değildir. Bu yüzden ortaya resmi olarak kanıtlanmasa da bazı teoriler atılmıştır. Bunlar arasında en kabul göreninin ise iç genital organları enfeksiyondan koruyan bir bariyer olduğudur. Üzerindeki açıklık bu teoriye tam olarak bir resmiyet kazandırmasa da şimdilik en doğru açıklama bu gibi görünüyor. Toplumumuzda anatomik ve fiziksel bir olgudan ziyada sosyolojik bir olgu olarak kabul edilen kızlık zarının namus ile eş değer tutulması genç kızlar üzerinden ciddi bir baskı unsuru olarak da kullanılıyor. Öyle ki bu zarın bozulmamış olmasa evlilik yaşamayan genç kızların cinsel birliktelik yaşamadığının garantisi gibi görünmektedir. Bu yüzden istenmeyen birliktelik ve tecavüz gibi adli tıbbı ilgilendiren durumlarda da kızlık zarı muayenesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı kaç çeşittir ve çeşitleri nelerdir? Bahsettiğimiz gibi zarın yapısı açıklığı ve yeri anlamında kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde esnek olarak tabir edilen ve hatta ilk cinsel birliktelikten sonra bile bozulmayan kızlık zarı da mevcut olabilir. En sık olarak görülen ise tıpta annüler hymen olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyiş ile yuvarlak halkalı kızlık zarı olan annüler hymen tipi dokunun ortasındaki açıklık yuvarlak şeklindedir. Büyüklük ve genişliği kişiye göre değişse de bu şekilde bir doku genç kızların neredeyse %80’inde görülmektedir. Kızlık zarı şekilleri ve çeşitleri ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan ve internetteki uzman yorumlarından öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Kızlık zarının esnek olduğu durumlarda cinsel ilişkiden ziyade doğum anında bozulma meydana gelse de genelde bu doku ilk cinsel birleşme esnasında bozulmaktadır. Ayrıca mastürbasyon, vajinaya parmak ve yabancı cisim sokma gibi durumlarda kızlık zarının bozulma ihtimali vardır. Genelde birkaç yerinden yırtılan bu zar kadında kısa süren bir ağrı ve yoğun olmayan bir kanama şeklinde kendini gösterecektir. Şiddetli olmayan bu ağrı ve kanamanın birkaç gün süreceğinin ve daha yoğun ve daha uzun süreli kanama durumlarında da doktora başvurmanız gerekebileceğinin altını çizelim.

Kızlık Zarı Tamiri Dikimi

Sosyal bir olgu olarak bahsettiğimiz kızlık zarı bazen genç kadında hayati sorunlara da yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda kızlık zarı tamiri tercih edilebilmektedir. Operasyonun başarı oranı kızlık zarının yapısı ve türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin oldukça nadir görülen septalı yani ara bölmeli olarak adlandırılan kızlık zarının dikimi daha kolay olabilmektedir. Kızlık zarı operasyonu bazen esnek kızlık zarı olanlar tarafından da tercih edilir.

Kızlık Zarı Sürtünme ile Yırtılır mı?

Kızlık zarı sürtünme ile yırtılır mı sorusuna geri dönersek buna uzmanların vereceği cevabın evet olabileceğini hatırlatalım. Yoğun bir müdahale ya da cinsel ilişki olmadan sadece yüzeysel sürtünme ile bozulmayacağını düşündüren algı dokunun derinde yer aldığını sanmaktır. Oysa vajina girişindeki bu zar bazen sürtünme yolu ile bile yırtılabilmektedir. Bazı durumlarda ise kızlık sarı bozulmaz ancak bir zedelenme meydana gelebilir. Kesin bir sonuç almak için ise uzman bir doktor tarafından muayene olmayı tercih etmelisiniz. Kontrol ise ıkınma süreci ile gerçekleşen bir şekilde meydana geliyor. Bu sayede görmek kolaylaşıyor.

error: Copyright! Yaşamloji