karın germe ameliyatı karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı karin germe ameliyati
karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Sonrasında ise Karın germe ameliyatı izi nasıl geçer? Abdominoplasti adındaki ameliyat, insan vücudundaki karın duvarının yağdan arındırılıp, karın duvarı içerisindeki kasların gerilmesi ile karna şekil verilmesidir.

Karın germe ameliyatı amacı şiş karın görüntüsünü giderme, yağ dokusundan kurtulma ve gevşek dokunun azalmasını sağlamaktır. Bu ameliyat karın duvarı kaslarının ayrılmasıyla meydana gelen diyastaz hastalığında da yapılmaktadır.

Karın germe ameliyatı yöntemleri ise üç başlık altında toplanır. Bunlar Abdominoplasti, Miniabdominoplasti ve Marriage’dir. Karındaki bozulmalar ise birçok nedene bağlı olarak görülür. Başlıca karın şekli bozukluğu nedenleri hormonal değişiklik, gebelik, kilo alıp verme, yaşam tarzı, yaşlılık ve genetik yatkınlıktır. Bu nedenler karın kaslarının sarkmasına, çatlak oluşumuna, kişinin psikolojisine ve karın derisine etki eder. Şişmanlık nedeniyle sarkan göbek, erkeklere göre kadınlarda daha fazladır. Karın germe ameliyatları karındaki estetik bozukluk için geliştirilen tedavi olup, sarkık derinin alınmasıyla gençleşen bir karın oluşturulur.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bu ameliyat için uygun adaylar, spor ve diyetle karındaki yağdan kurtulamayan sağlıklı kişilerdir. Genelde kadınlarda uygulanır. Erkek adaylarının da başvurduğu bir girişimdir. Kadınlarda karın germe ameliyatı nedeni karındaki duvarın hamilelikte esnemesidir. Diğer bir neden ise iki cinstede görülen yağ birikimidir. Karın germe ameliyatı için uygun adaylar ise şunlardır;

 • Çok kilolu olmayanlar,
 • Kilo kaybı sonrası karında sarkma, gevşeme ve çatlak olanlar,
 • Hamile kalmadığı halde karında şişlik olanlar,
 • Hamileliğe bağlı sarkma yaşayanlar,
 • Vücudun sadece karın bölgesinde yağ ve kilo oluşumu,
 • Ameliyatın yapılmasını engelleyecek sağlık sorunu olmayanlar,
 • Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalmayacak olanlar.

Karın Bölgesi Bombeleşmesi ve Çatlak Oluşumu

Karındaki kasların yetkisini ve esnekliğini kaybetmesi sonucunda kaslar birbirinden ayrılır ve karın bombeleşmesi görülür. Karın kasları genellikle gebelik döneminde esnekliğini kaybeder. Bu nedenle karında bombe durumu gözlenebilir. Karın estetik görünümünde ise cilt pürüzsüz olmalıdır. Sürekli kilo alan-veren kişilerde ve gebelikte karın yüzeyinin gerilmesiyle karın kalitesi zayıflar. Zayıflamasıyla hamilelik sonlarına doğru çatlak oluşumu çoğalır. Çatlaklar ise karın alt kısmında emzirme döneminde gözlemlenir.

Anne Adayları Karın Germe Ameliyatı Olabilir Mi?

Anne olmak isteyen adayların hamile kalmalarını karın germe ameliyatı engellemez. Karın germe ameliyatı anne adayları için risk içermeyen tedavi yöntemidir. Bu ameliyat öncesi anne adaylarının dikkat etmesi gereken nokta, karın germe ameliyatı iyileşme süresinde hamilelik takvimi belirlenmelidir. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi 6 ila 12 ay kadardır. Bu nedenden dolayı anne adayı olmak isteyenler en az 1 yıl sonra gebe kalmayı düşünmelidirler.

Karın Germe Ameliyatı Riski

Ameliyatta olası riskler önceden alınan önlemler ile kaldırılır. Karın germe ameliyatı riski, karın içerisinde kan sıvı birikmesi ve ameliyat yerinin enfeksiyon kapması durumudur. Bu riskleri kaldırmak için dren ve antibiyotik kullanılır. Ameliyat dikişinin açılmasına da karnın gergin olması neden olabilir. Bu sebeple tekrar dikiş atılabilir.

Göbek Gerdirme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Hastanın daha önceden karın bölgesinde ameliyat geçirmiş olmasıyla estetik cerrahın değerlendirmesi.
 • Yaranın iyileşmesini geciktirecek sigara kullanımı, karın germe ameliyatı öncesi haftalar önceden bırakılmalıdır.
 • İstenilen gergin ve pürüzsüz karın cildi için gerekli incelemeler yapılır. Bu nedenle hasta, ameliyat öncesi kilo vermelidir.
 • Ameliyatta anesteziyi olumsuz yönde etkileyecek olan ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar üç hafta öncesinden bırakılmalıdır.
 • Kadınlarda oluşan adet, ameliyat dönemine denk getirilmemelidir.
göbek gerdirme ameliyatı karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı gobek gerdirme ameliyati
göbek gerdirme ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Olan Kişi Hangi İşlemden Geçiyor?

Bu ameliyatta pubis ve göbek deliğinden içeri girerek yağ ve deri alınır. Kamera yardımıyla birlikte içerdeki kaslar yakınlaştırılarak dikilir. Karın germe ameliyatı aşamaları olarak sırayla karnın alacağı şekle göre devam edilir. Bu ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Ameliyatta yapılan bir diğer işlem High Definition Liposuction’dur. Bu işlemde göğüs, karın kası ve sırt kısmına form verilir. Ayrıca bu işlemde, standart Liposuction’daki işlemlerden farklı olarak daha gelişmiş teknik kullanılır. Bununla birlikte popoda çıkıklık ve belde gamzeler gerçekleşmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyat sonrası karın bölgesi bandajla sarılır. Bandaj çıkarıldıktan sonra 1.5 ay karın korsesi kullanılır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci 3-4 saattir. Bu saatler arasında hasta ayağa kalkar.
 • Ameliyatın ilk haftalarında hastanın dik yatması sakıncalıdır.
 • Kan ve sıvı birikimine karşı karın içinde drenler 2-3 gün sonra çıkartılır.
 • Drenlerin çıkarılmasından sonra ameliyat olan hasta, hasteneden taburcu edilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası ağrılar için hafif ağrı kesiciler kullanılır.
 • Oluşabilecek enfeksiyonlara karşı hasta antibiyotik kullanır.
 • Taburcu edilen hasta hafif işlerini yürütebilmektedir.
 • Karın germe ameliyatında yatarak iyileşme süreci yoktur, aksine hasta ayakta atlatır.
 • Ameliyat sonrası 4. günden sonra banyo yapılır.
 • Karın germe ameliyatı dikişleri 10 gün sonra alınmaktadır.
 • Hastanın iyileşme süresi hızlı olduğunda 2. hafta ağır işlerine devam edebilmektedir.
 • Karındaki şişliklerin tamamen kaybolması 6 ay sürer. 6 ay sonunda ise karın bölgesi yeni şeklini alır.
 • Karındaki ameliyat izi 6-12 ay arasında ten rengine döner. Yaranın iç çamaşırı içine konulması gerekir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası 3 ay süresince yoğun performans gerektiren sporlar yapılmamalıdır.
 • Mini karın germe 1 ay sonunda iyileşir.

Karın Germe Ameliyatı Yöntemleri

İki yöntem kullanılır. Karın germe ameliyatı yöntemleri şunlardır;

 • Mini karın germe,
 • Tam karın germe.

Bu yöntemler karındaki sorunun bulumduğu yere ve boyutuna bakılarak seçilir.

Mini Karın Germe: Karın germe ameliyatını gerektirecek bozulmalar göbek deliğinin altında ise çatlaklar, sarkmalar ve gevşemeler hafif ise, ayrılma ve gevşeme yoksa, kişinin karnında genişleme yoksa mini karın germe yöntemi kullanılır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliği bu ameliyattan etkilenmez, göbek deliği altında ise sarkmadan dolayı oluşan deri ve yağ alınıp, karon kaslarındaki gevşeme ortadan kaldırılır ve gergin hale getirilir. Bu ameliyat 1.5 saatte gerçekleşir.

Tam Karın Germe: Bu ameliyatı belirleyen etken, göbeğin üstündeki kasların ayrı kalmasıdır. Tam karın germe ameliyatında göbek deliğinin üstündeki bölgede kasıklarda dik, oluşan sorunun boyutuna görede yatay kesici açılır. Göbek deliği altı ve üstünde sarkma, gevşeme ve çatlak ameliyatla giderilir. Göbek deliği üstündeki karın derisi aşağı yönde gerdirilir ve dikilir. Tam karın germe ameliyatı 3-4 saatte gerçekleşir.

Obezite Hastalığında Karın Germe Ameliyatı

Ülkede her 15 yaş üstü 100 insanın 17’si obezite hastasıdır. 100 insandan 33’ü de fazla kiloludur. Bu fazla kiloya sahip kişilerin yarısı kadın yarısıda erkektir. Günümüz de her geçen günle birlikte obez ve fazla kilolu kişi sayısı çoğalmaktadır. Obez ve kilolu olma nedeni ise sağlıksız, düzensiz ve durağan yaşam şeklinin etkisi bulunmaktadır. Obeziteden en çok etkilenen bölge ise karındır. Karın bölgesindeki yağ birikimi, büyüme ve kiloyla birlikte obezite kendini gösterir. Obezite hastalarında karın germe ameliyatı gerçekleşebilmesi için obezite tedavi edilmelidir. Nedeni ise büyük bir sağlık sorunu olmasıdır. Fazladan oluşan deri, yağ ve kilonun alınması ile estetik görünüm kazanan ve düz bir karın için ameliyat öncesinde lazer lipoliz ve liposuction yağ aldırma teknikleri faydalı olacaktır. Karın germe ameliyatı hastanın obezite durumuna göre planlanır ve seçilir. Kişinin obezite tedavisi sonrası karında oluşan olumsuz durumlar için karın germe ameliyatı etkili bir tedavi olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji