lazer epilasyon nasıl yapılır lazer epilasyon Lazer Epilasyonu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular lazer epilasyon

Lazer Epilasyonu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lazer epilasyon, çıktığı andan itibaren kadınların ve erkeklerin tercih ettiği tüy dökme işlemidir. İstenmeyen tüyler, bu zamana kadar birçok kadın ve erkeğin başını ağrıtmıştır. Tarih boyunca ağda, tüy dökücü kimyasallar ve bir çok farklı tüy dökme yolları denenmiştir. Ancak hiçbiri lazer epilasyonun verdiği etki kadar başarılı olamamıştır. Lazer epilasyon, ışığın tek yönde kullanılması ile tüy köklerine etki edip, bir daha istenmeyen tüylerin oluşmasına engel olmaktadır. Işığın tüy köküne ulaşması milisaniyeliktir. Her bir milisaniyede derideki dokudan geçen lazer ışını sadece tüy köküne etki etmesi ile tüy kökünde kalıcı hasarlara yol açar. Bu işlem lazer epilasyon olarak geçmektedir. Tüy köküne yapılan hasar ise tüy oluşumunu önlemektedir. Bu işlem dışarıdan zararlı gibi durmakta ve akıllara sürekli lazer epilasyon uygulamasının olumsuz yönleri olup, olmadığı sorulmaktadır.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

Her lazer işlemi kişinin deri yapısına ve kıl tipine göre değişmektedir. Bu uygulama yeteri düzey ve enerjide  tutulursa herhangi bir yan etki görülmeyecektir. Ancak kısa zaman içerisinde uygulanan cilt bölgesinde yanma, kızarıklık, kabarıklık görülebilmektedir. Bu şikayetler ise tedavi sonrası 1 veya 2 saat içerisinde sonlanmaktadır. Eğer cildiniz aşırı hassas ve duyarlı ise bu şikayet 1-2 gün sürebilir.

Lazer Epilasyonun Vücut Sağlığına Etkisi

Lazer epilasyonun vücut sağlığınızı tehlikeye atacak hiçbir zararı olmamaktadır. Yapılan işlemler vücudunuzdaki herhangi bir organa, rastgele bir dokuya uygulanmamaktadır. İşlem sadece kıl köküne yapılacağı için vücut bundan zarar duymaz. Uzmanlar bu konuda lazer epilasyonun vücut sağlığına olumsuz bir etkisinin olmadığı söylemektedirler.

Lazer Epilasyon İçin 1 Seans Yeterli Midir?

Lazer epilasyonun başarılı bir sonuca ulaşması için 1 den fazla seans yapılması gerekmektedir. Vücudumuzda oluşan kılların gelişim evresi 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar anajen, katajen, telojendir. Bu  aşamalar ise birbirlerinden bağımsız zaman aralıklarında meydana gelmektedir. Bu kıl kökünün oluşum süreci de yok edilme süreci kadar uzun olmaktadır. Bu sebeple 1 seans lazer epilasyon için yeterli olmayacaktır.

Lazer Epilasyonunda Seansların Aralığı

Seans aralığı genellikle kişinin cilt hassasiyetine göre değişmektedir. Ancak seanslar ortalama olarak hesaplanabilmektedir. Yüz bölgesinde 1,5- 2 ay ,vücut bölgesinde ise 1-2 ay aralığında gidip gelmektedir.

Seansların Süreleri

Seansların süreleri, lazer epilasyonun uygulanacağı bölgenin büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Örnek vermek gerekirse eğer; her iki bacağın bütünü veya komple bir sırt yaklaşık olarak 1 ile 2 saat aralığında olmaktadır. Koltuk altı bölgesi, vajina çevresi ve yüz gibi alanlar ise 15 -20 dakikalık bir süre içerisinde yapılmaktadır. Bıyık, çene gibi küçük alanlar ise 3-5 dakika içerisinde yapılmaktadır.

Lazer Epilasyonun Ten Rengine Göre Değişimi

Lazer epilasyonu bazı kıl ve cilt tipine göre değişiklik göstermekte ve daha net sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon süt tenli ve koyu renkte tüyleri olan kişilerde daha net sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon yapacak kişilerin cildinin rengine göre ayarlamalar yapılmaktadır. Bu özel ayarlamalar cilt rengi esmer ve bronz tenlilerde, hatta zencilerde dahil yapılmaktadır. Bu uygulama ile yapılan özel ayarlamaların amacı, cilde zarar verecek dozda bir uygulama yapılmaması ve sonucunda istenmeyen sonuçların çıkmamasıdır.

Lazer Epilasyon Uygulaması Can Yakar Mı?

Lazer epilasyonu çok fazla can yakmamaktadır. Sadece paket lastiğinin teninize çarptığı zaman ki gibi bir acı vermektedir. Aşırı bir acı lazer epilasyonunda görülmemektedir. Uygulama sonrası ise acı duyulmamaktadır.

Lazer Epilasyon Ardından Leke ve Yanıklar

Bu durumda söz konusu değildir. Lazer epilasyon işlemi sonrası uygulanan bölgede hafif kızarıklıklar ve şişlikler gerçekleşebilir. Yaklaşık olarak yarım saat ardından ise bu şikayet sonlanır. Ancak deneyimsiz ve yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerin elinde yanık riskleri oluşabilir. Bu yüzden bu işi meslek edinmiş doktorlar tarafından bu uygulamadan geçmek doğru olacaktır.

İstenmeyen Tüyler Kaç Seans İle Sonlanır?

Kişiye göre değişen bu sorunun cevabı, kişinin cilt ve kıl yapısında saklıdır. Ayrıca vücuttaki belli bölgelere göre de değişiklik görülebilir. Koltuk altı, vajina çevresi, bacaklar yaklaşık olarak 4 ile 8 seans aralığında bitmektedir. Kol, sırt ve yüz gibi bölgeler ise yaklaşık olarak 10 ile 12 seans aralığında sonlanmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji