kasıklarda batma ağrı tedavisi neden olur kasıklarda batma ve ağrı tedavisi, kasık batması, kasık ağrıları, kadınlarda kasık ağrı nedenleri Kasıkta Batma ve Ağrı Neden Olur Tedavisi Nedenleri kasiklarda batma agri neden olur tedavisi
kasıklarda batma ağrı tedavisi neden olur

Kasıkta Batma ve Ağrı Neden Olur Tedavisi Nedenleri

Kadınlarda Kasıkta Batma ve Ağrı özellikle kasık ağrıları ve kasıkta batma hissi birçok kadının yaşadığı problemlerdir. Kimi zaman üşütmeden dolayı yaşanabilen bu kasık ağrısı kimi zaman ciddi bir rahatsızlığında habercisi olabilir.

Özellikle aniden başlayan ve şiddetli olan kasık ağrısı dikkat edilmesi gereken ağrılar olup, acil müdahale gerektirebilir. Bu sebep ile ani başlayan kasık ağrısı durumunda ağrı kesici kullanılmadan hemen hastaneye gidilmesi öneriliyor.

Ağrı kesici olası ağrının şiddetini geçici olarak azaltarak o anda hekimin tanı koymasını da zorlaştırır. Bu sebep ile bu gibi durumlarda hiçbir ağrı kesici ilaç ya da her hangi bir bitki çayı tüketmeden hekime başvurulması gerekir.

Ani Başlayan Kasık Ağrılarının Sebepleri Neden Olur?

Ani başlayan kasık ağrılarında ilk başta akla gelen apandistir. Bunun dışında ise dış gebelik, yumurtalık kistinin yırtılması, miyom oluşumu, yumurtlama döneminde çatlamadan dolayı ağrı, bağırsak iltihabı, rahim damarlarında genişleme, yumurtalık ya da tüplerde oluşabilecek olan iltihap, idrar yollarında taş bulunması, kolon hastalığı, iskelet sistemine bağlı bir hastalık ve sistik bu ağrılara sebep olabilir.

Kasık Ağrılarına Sebep Olan Kadın Hastalıkları Nelerdir?

kadınlarda kasık ağrısı kasıklarda batma ve ağrı tedavisi, kasık batması, kasık ağrıları, kadınlarda kasık ağrı nedenleri Kasıkta Batma ve Ağrı Neden Olur Tedavisi Nedenleri kadinlarda kasik agrisi
kadınlarda kasık ağrısı

Zor doğum sonrasında yırtılmalar sebebi ile ilerleyen dönemde kasık ağrıları yaşanırken sezaryen ile doğum yapan kadınlarda da ara ara kasık ağrıları ya da dikiş alanında batma hissi yaşanabilir. Doğum yapan kadınlar uzun bir süre kendilerini korumalıdır. Özellikle üşütmemeleri ve ağır yük taşımamaları öneriliyor. Üşütme iltihaplanma olayını başlatarak olası yırtılma var ise daha şiddetli bir ağrı da oluşturabilir. Bunun yanı sıra ağır yük kaldırmak sezaryen doğumunda dikişe zarar verirken, normal doğumda oluşabilecek olan yırtılmayı artırır.

Rahim dokusunun rahmin dışında bulunması gibi durumlarda da kasık ağrıları yaşanıyor. Adet dönemlerinde bu sebep ile kanama karın içine yönelir. Bu durumda adet döneminde oldukça şiddetli yaşanmasına sebep olur. Bu durum rahimde bağlarının yanı sıra yumurtalıklarda da oluşabilir. Bu durumda yumurta içine akan kan ile çikolata kisti oluşur. Karın zarı üzerinde meydana gelen lezyonlarda ise üreme organlarının hareket kabiliyetini azaltarak kasık ağrısına sebep olur.

Gebelikte Kasık ağrısı ve Kasıkta Batma Hissi

Hamileliğin ilk dönemimde adet gecikmesi ile kasık ağrıları yaşanırken, gebeliğin üç ve dördüncü hastasında bıçak saplanır gibi ani sancılarda yaşanabiliyor. Hamileliğin üç ve dördüncü haftasında meydana gelen batmalar genellikle rahmin büyümesi sebebi ile olup ani hareketlerde daha çok hissedilir.

Bunun yanı sıra doğuma yakın zamanda da yalancı doğum sancısı diye belirtilen kasık ağrıları ya da kasıkta batma yaşanabilen bir durumdur. Hamilelik döneminde yaşanan kabızlıkta kasıkta sancı yaşatabilen bir durum olup,gaz ile beraber oldukça sıkıntılı bir sürece eşlik edebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı ve batmaları yaşanmak ile beraber kimi zaman bu ağrılar önemli bir sebebe işaret edebilir. Bu sebep ile mutlaka doktorunuza yaşadığınız ağrılar ile ilgili bilgi verin.

Gebelik döneminde kasık ağrısına eşlik eden kanama mevcut ise mutlaka hekiminize başvurun.

Gebelik döneminde rastlanabilen kasık ağrılarının gebelik ile hiçbir ilgisi olmaması da muhtemel olup, acil müdahale gerektiren bir durum yaşanıyor olabilir. Kasık ağrısına eşlik eden kusma, bulantı, idrar yaparken yanma durumları var ise muhtemelen idrar yollarlında enfeksiyon bulgusu ile tanımlanır. Bu gibi durumlarda da zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Kasık Ağrısı ve Kasık Batmaları İçin Tedavi Yöntemleri

Kasık ağrılarının ya da kasık batmasının sebepleri araştırılarak belli bir tanı konulur. Bu tanı neticesinde ise tedaviye başlanır. İlaç tedavisi, ameliyat ve terapi gibi yöntemler uygulanılarak tedavi edilir.

Kasık ağrısı için ilaç tedavisi

Adet döngüsü sebebi ile oluşan kasık ağrıları, yumurtlama sebebi ile oluşan kasık ağrıları gibi ve buna benzer sebeplerde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Kistlerin birçoğunda da acil müdahale gerektirmeyen durumlar için ilk etapta ilaç tedavisi uygun görülür. Bu uygulamalar içersinde psikolojik sebepler ve depresyon da ilaç tedavisi uygulanabilen durumlardır. İlaç tedavisinin yanıt vermediği durumlarda ameliyat ile kesin çözüme kavuşulabilir.

Kasık Batmalarında Ameliyat Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Apandisit, büyümüş olan kistlerde, kist yırtılmalarında, rahimde oluşan çeşitli rahatsızlık durumlarda acil müdahale gerektiren durumlarda ameliyat ile çözüm aranır. Kimi zaman rahmin alınması da kesin çözüme sebep olabilir. Bu sebep ile ani kasık ağrılarında mutlaka doktora görünmeniz tavsiye edilir.

error: Copyright! Yaşamloji