anne sütünün faydaları yeni doğan bebeklerde, anne sütünün faydaları, yararları, 6 ay anne sütü, bağışıklık sistemi Anne Sütünün Yeni Doğan Bebeklere Yararları anne sutunun faydalari
anne sütünün faydaları

Anne Sütünün Yeni Doğan Bebeklere Yararları

Yeni doğan bebeklerde anne sütünün yararları oldukça önemlidir çünkü yeni doğan bebekler için mineral, vitamin ve besin değeri anlamında en ideal besin anne sütüdür.

Anne sütünde, tıbbın belirlediği yararlar dışında daha sayısız faydalar olan bir çok değerler taşımaktadır. Anne sütü sadece besin ve bebeğin açlık hissinin kaybolmasına yaramamaktadır.

Anne sütünü ve kalitesini arttırmak için yiyecekler

Anne sütü, fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişim için önem arz etmektedir. Bebeğin vücuttaki karşılanması gereken vitamin ve minerallerin hepsini anne sütü karşılayabilmektedir.

Mamaların Bebeğin Beslenmesindeki Yeri

Doğallığı tartışmasız olan anne sütünün yerini hiçbir mama firması ya da markası alamaz. Buna ulaşması da mümkün değildir çünkü her annenin sütü bebeğinin ihtiyacı olan besin değerlerini taşımaktadır. Her Annenin bebeği için ihtiyacı olduğu süt üretiminin farklılıklar göstermesi, bebeğin aylarına ve gelişme çağına göre farklı değerlerde süt üretiminin olması anne sütünün şaşırılacak yönünün ve bir o kadar da önemli bir rolünün olduğunu göstermektedir. Bu sebepten ötürü mamalar, anne sütünün hep arkasında kalmıştır.

Ayrıca anne sütü her zaman temiz, taze ve mikropsuz bir şekilde hazırda durmaktadır. Mamalara harcanan yüklü bir miktarda da değildir. Ayrıca koruyucu maddeler içeren anne sütü, bebeğinizi hastalıklara karşı korumaktadır. Bu sebeple anne sütü ile büyüyen bebeklerde hastalık riski oldukça düşüktür.

Bebeklerin Sindirim Sistemi İçin Anne Sütü

Yeni doğmuş bebeklerin sindirim sistemi için anne sütü de önem arz eder. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri yeteri düzeyde çalışamadıklarından ötürü aldıkları besinleri de yeteri düzeyde sindirememektedir. Ancak anne sütünün sindirimi oldukça kolaydır. Anne sütü ile beslenen yeni doğan bebekler de ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri yaşanmamaktadır.

Bebeklerde zeka gelişimi için anne sütü başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Anne Sütü, Bebek ve Anne Bağı

Anne ile bebek arasında, emzirme süreçleri içerisinde büyük bir sevgi alışverişi olmaktadır. Hiç kimsenin veremeyeceği bir şeyi yavrusuna vermenin güzel duygularını yaşayan anne, kendisinden ayrılan bir parça ile emzirme vakitlerinde anne sütü ile tekrardan bütünleşmektedir. Bebek ise ayrılığın vermiş olduğu zorluğu, emzirme vakitlerinde anne kucağında ve memesinde daha az çekmektedir. Güven duygusunun yoğunlaştığı bu dönemlerde anne ile bebek arasında iletişim büyük bir güç ve bağ kazanır. Anneler genellikle emzirme konusunda ilk haftalarda sıkıntı çekse de daha sonra bundan zevk almaya başlar.

Anne sütü ile bebekler emme güdülerini de böylelikle tatmin ederler. Bu sebeple parmak emme ve emzik gibi alışkanlıkların yolları kapanmış olur.

Anne Sütünün Anneye Yararı

Anne sütü ile beslenme, annenin de bedenen ve ruhen beslenmesi demektir. Beden ve ruh sağlığı için faydaları olan anne sütü, gebelik zamanında genişlemiş olan rahmin normal boyutlara dönmesi ve kalori yakılmasını kolaylaştırdığı için kilo vermekte yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücutta toplanan yağlar, anne vücudunda süt yapımında kullanılacağı için annenin formda kalması ve forma girmesi kolaylaşır. Ancak süt verdiğiniz bahanesi ile her şeyi yerseniz kilo alabilirsiniz. Bu sebeple bebeğinize ve size yeteceği miktarda yemek,dengeli ve dikkatli beslenmek en sağlıklısı olacaktır.

Anne sütü ile beslenmenin anneye yararlarından bir tanesi de meme ve yumurtalık kanserine karşı konulmasıdır. Bu tip rahatsızlıklar süt veren kadınlarda görülmesi daha azdır.

Emzirme ve Göğüs Sarkmaları

Yeni doğum yapan annelerde görülen ve korkulan şeylerden bir tanesi de göğüs sarkmalarıdır. Emziren anneler, emzirmenin etkisi ile göğüslerinin sarkacağını düşünürler. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Sarkmalar tamamı ile bünyesel bir olaydır. Hiç bebek emzirmemiş kadınlarda bile bu durum görülmektedir.

Göğüs sarkmalarını önlemek için hamilelik ve emzirme dönemlerinde alınması muhtemel kilolarınızdan kurtulmalısınız. Emzirme bahanesi ile aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Aşırı kilosu yüzünden bebek emzirmeyen kadınlarda bile göğüs sarkmaları görülmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji