çikolata sivilce yapar mı akne çikolata sivilce yapar mı Kakao ve Çikolata Sivilce Akne Çıkartır mı, Yapar mı?   ikolata sivilce akne

Kakao ve Çikolata Sivilce Akne Çıkartır mı, Yapar mı?

Çikolata Sivilce (Akne) Yapar Mı, Çıkartır mı?

Vücutta sivilce çıkması için birçok sebep vardır. Genel bir kesim ise çikolatanın da aşırı derecede sivilce ve akne oluşumuna sebep olduğu düşüncesindedir. 1960 yıllardan itibaren kişilerde çikolata hakkında olumsuz düşünceler sahip olmakta idi. Yapılan bir araştırma sonucunda ise çikolatanın insan vücudunda oluşturacağı olumsuz bir etken ile karşılaşılmadı. Bu olay ise dergilerde çok konuşuldu ve duyurulmaya çalışıldı.

Çikolata içinde kakao bulunması ile vücudumuzda bulunan hormonları harekete geçirerek mutlu olmaya teşvik etmektedir. Özellikle de bayanlar adet döneminde canları sürekli tatlı ve çikolataya aş ermektedir.

Çikolata sivilce çıkartır mı: Yakın bir zaman içerisinde yani 2011 yılında da bir grup tıp öğrencisi bu konuyu eline almak istedi ve bu araştırmayı erkeler üzerinde yapmak istediler. Çünkü adet döneminde olan kadınların etkilenmelerini istemediler. 18 ile 35 yaş arası erkekler üzerinde geniş zamanlı bir araştırma yapıldı. Araştırmalarda yüzde yüz kakao içeren çikolatalar yedirildi. Deneklerde ise çikolata yendiği kadar sivilce ve akne sayısı artmaya başladığı görüldü. Bu yapılan araştırmada ki tek fark ise tatlı çikolata kullanımı yerine, kakao oranı fazla olan çikolata kullanımı idi. Bu sayede kakaolu çikolata sivilce yapar mı soruna evet yapabilir diyebiliriz.

Yani çikolatanın sivilceye yararı yok denecek kadar az. Fakat bundan yola çıkarak asıl sivilce ve akne yapan şey çikolata değil de kakao olmuştur. Çikolatanın sivilce yapmaması için ise kakao oranı düşük olan çikolatalar ya da beyaz çikolata yemek gerekli. Veya çikolata yediğimiz esnada süt ile eşlik etmek gerekebilir.

Çikolatanın sivilce yapmaması için, aşırısına kaçmayacak şekilde isteğimizi gidermek yeterli olacaktır. Çünkü kalori oranı olarak da yüksek bir seviyesi bulunmaktadır.

Sütlü çikolatanın 1 gramı = 5 kalori ettiğini düşünecek olur isek, bir adet çikolata 250 gram ise toplam olarak 1250 kalori yapmaktadır. Bitter özellikli olan ise 475 kalori bulunmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji