sivilce yapan yiyecekler nelerdir sivilce yapan yiyecekler, sivilce, akne, sivilce yapan yiyecekler nelerdir Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir? sivilce yapan yiyecekler nelerdir
sivilce yapan yiyecekler nelerdir

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

İnsan ömrünün gençlik dolu ama bir o kadar da problemli dönemi olan ergenlikte çıkan sivilceler özellikle genç kızlarımız arasında kabus olmaya devam ediyor. Bu dönemde artmaya başlayan androjen hormonu sivilce oluşumunu tetikliyor.

Siyah noktalar (komedonlar) ile başlayan cilt sorunları sivilcelerle devam edip, giderek büyüyen, acı veren, büyük kistik aknelere kadar uzayabiliyor. Akne ve sivilce çoğu zaman karıştırılsa bile aknelerin şekli ve büyüklüğü yüzde ve boyunda çok daha göze çarpıcı oluyor. Ayrıca kıl dönmesi demek olan folikülit oluşumlarını da  ayrı tutmak gerek.

Cilt yağını oluşturan sebumun kıl diplerinde tıkanması ile başlayan sivilceler P. Acnes adı verilen bakteriler için de çok iyi bir ortam oluşturuyorlar ve böylece sorun biyolojik açıdan sürüp gidiyor.

Bizlere de ne yapmalıyım, neler yemeliyim ki sivilcelerim çıkmasın diye düşünmek kalıyor. Yapılan araştırmalar daha çok hormonlarla olan  ilgisini gösterse bile yiyecek ve sivilce arasında hiç şüphesiz etkileşimler var.

A Vitamini Önemli

İnsan vücudu için en önemli unsurlardan biri olan A vitamini (retinol) retinoidler adı altında aktive oluyorlar. Bu vücutta gençleştirici ve tamir edici maddeler olan kalojen ve elastin üretimini de tetikliyor. Yani A vitamini cildimizi daha parlak ve çok daha sağlıklı hale getiriyor. Sağlıklı ve temiz bir ciltte de kolay kolay sivilce çıkmıyor.

Fındık, badem, ceviz, havuç, enginar, armut, elma ve kerevizde bol miktarda var denilince sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemi bir kez daha öne çıkıyor.

Batı Tipi Beslenme Nedir?

Dürüst davranmak gerekirse tadı hepimizin hoşuna giden cipsler, pizzalar, dondurulmuş gıdalar, gofretler, kolalı içecekler, kızarmış patatesler, dondurmalar, hamburgerler Batı kültürünün ayrılmaz parçaları.

Bu aynı zamanda Batı tipi beslenme demek ve bu ciltte yağlanmaları arttıran bir yeme biçimi. Tamamen farklı yaşayan Eskimo ve Peru toplumlarında ise sivilceden bahsedilmiyor. Bu sivilce yapan şeyler arasında Batı tipi yiyeceklerin sayılmasını haklı çıkarıyor.

Aynı zamanda evlerimizin vazgeçilmezi olan beyaz ekmek de dolaylı yönden sakıncalı gıdalar grubuna dahil. Glisemik endeksi yani kan şekerini yükseltme oranı hayli yüksek olan beyaz ekmek insanı daha çok acıktırıyor. Bu da aşırı yeme isteği doğuruyor. Yağlı yiyecekleri de reddedemediğimiz için sağlığımız dolaylı yoldan tehlikeye giriyor.

Yani beslenme şekli ile sivilcelerin bağlantısı bir şekilde var ama yediklerimiz tek sebep değil. Beslenme alışkanlıkları ve sivilce yapan yiyecekler İbrahim Saraçoğlu’nun televizyon programlarında da sık sık ele alınan bir konu.

Sivilce Yapan Yiyecekler Hangileridir?

Çoğumuzun hakkında bir şeyler söyleyebileceği, sivilce oluşumunu da desteklediği düşünülen bu sakıncalı yiyecek grupları şöyle sınıflanabilir;

Baharatlı Yiyecekler: Başta acı kırmızı biber olmak üzere yoğun tatlı baharatlar. Kan akışını hızlandırdıkları için yüzün rengini bile değiştirebiliyorlar.

Şekerli Gıdalar: Bağışıklık sistemini düşüren şekerli gıdalar sağlıklı beslenme de yer almıyor. Özellikle çikolata listenin başında.

İşlenmiş Hazır Gıdalar: Mutfakta büyük kolaylık sağlayan işlem görmüş et ürünleri ve diğer donmuş gıdalardan uzak durulmalı.

Yağlı Atıştırmalıklar: Patates cipleri, hazır patates kızartmaları, kraker ve gofretler, çok yenen yağlı kuru yemişler, pizzalar, dondurmalar ve tatlı içkiler bu grupta sayılabilir.

Tatlandırıcılar: Çay ve kahvelere atılan kimyasal tatlandırıcılar, hatta hazır meyve suları.

Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum kaynağı olan sütün ve süt ürünlerinin de az yağlı olanlarını tercih etmek lazım. Bu liste bize sağlıklı beslenmenin ipuçlarını gösterdiği gibi aynı zamanda hangi yiyecekler sivilce yapar sorusuna da cevap veriyor.

Sürekli Sorulan Sorular

Günlük dertlerimiz arasında bulunan sivilciler için sorulan klasikleşmiş sorular var. Bunlar arasında yer alan çekirdek sivilce yapar mı konusuna kesinlikle evet denemez. Yapılan araştırmalar beslenme biçiminin sivilce üzerindeki etkisini yüzde 20 olarak gösteriyor. Çekirdek gibi yağlı besinler sivilcenin nedeni değil ama hızlandırıcısı. Çünkü fazla gelen sebum bir şekilde gözeneklerden dışarı atılmaya çalışılıyor.

sivilce yapan yiyecekler sivilce yapan yiyecekler, sivilce, akne, sivilce yapan yiyecekler nelerdir Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir? sivilce yapan yiyecekler
sivilce yapan yiyecekler

Fast Food Türü Gıdalar

Beslenme ve sivilce konusu da dahil olmak üzere insan sağlığı üzerindeki esas tehlikeyi fast food türü gıdalar yaratıyor. Önlenemeyen bir hızla obeziteye doğru yönelen gençler hasta bir nesil olarak yetişiyorlar. Aşırı kilolu, kalp hastalığı riski taşıyan, hareketsiz bir nesil aynı zamanda sivilceli bir nesil de olabilir. Yarattığı diğer büyük tehlikelerin yanında hamburger sivilce yapar mı sorusu alt sıralarda önem taşıyor.

Aynı şekilde kola üzerinde de tartışmalar sürüyor. Amerikan Gıda Dairesi kola sivilce yapmaz diye açıklasa bile bunun bir Pazar endişesi olduğu açık. Ne olursa olsun kolanın özellikle cips gibi yağlı ürünlerin tüketilmesini arttırdığı, bunun da sivilce oluşumunu tetiklediği açık. Yani kola sivilce yapar mı sorusuna da masum bir cevap verilemiyor.

error: Copyright! Yaşamloji