çikolata  Çikolata ve Bitter Kaç Kalori   ikolata ka   kalori
çikolata

Çikolata ve Bitter Kaç Kalori

Çikolata Çeşitleri Kalorisi ve Diyette Kilo Aldırır mı?

Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu (40-45 gr.) 220-250 kcal içermektedir.

100 gram Bitter Çikolata Kalorisi: 545,6 kaloridir.

100 gram Beyaz Çikolata: 538,7 kalori değeri içerir.

Sütlü Çikolata 535,1 kaloridir.

 

Yediden yetmişe çikolata her kadının vazgeçemediği bir lezzettir. Kış mevsiminde tüketimi artarken, herkesin yemeden yapamadığı çikolata diyet yaparken de kadınların bırakmakta zorlandığı tek besin maddesidir.

Geçtiğimiz senelerde bir lüks göstergesi olan çikolata sadece İtalyan kahve dükkanlarında veya Londra’nın ünlü mekanlarında bulunurdu. Günümüzde ise her yerde bulmak mümkün hale geldi.

100 gr. çikolatada ortalama kalori değerleri şöyle;

Çikolata Sütlü Çikolata Cevizli-fındıklı Bitter Çikolata Kakao tozu
530 kalori 535 kalori 548 kalori 472 kalori 456 kalori

Çikolata ne kadar ve hangi çeşit tüketilmelidir?

Mutluluk kaynağı olarak bilinen çikolatalar, içerdiği triptofan proteini sayesinde, serotonin hormonu salgılayarak, mutlu olmanızı sağlar.

Çikolatalardaki kakao oranı yüzde 10’dan yüzde 95’lere çıkarılırsa, antioksidan özelliği de artış gösterir.

Birçok farklı çeşidi bulunan çikolataların lezzetleri benzer özellik gösterir.

Bitter çikolata % 43 kakao içerir. Sütlü çikolata % 25 kakao ve % 14 süt tozu içerir. Beyaz çikolata ise ağırlıklı olarak % 20-45 kakao yağı içerir. Bu sebeple kilo verme aşamasında tercih etmemiz gereken çikolata grubu bitter çikolatadır. Bitter çikolata daha az şeker; daha çok kakao içermesi yönüyle normal çikolataya göre sağlıklı bir seçim olmaktadır.

çikolata kaç kalori  Çikolata ve Bitter Kaç Kalori   ikolata

Diyet Yaparken Çikolata Yenir mi?

Çikolatada bulunan fındık, üzüm, badem gibi kuruyemişlerin kullanılmış olması besin değerini artırır. Atıştırırken kalori miktarı kontrol edilerek besleyici özellikteki bu tip çikolata barları ara öğün olarak kullanılabilir.

Günün erken saatlerinde metabolizma daha çok çalıştığı için ayrıca kalorileri kolayca yakabilir. Çikolatayı sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasında tüketmeye dikkat edin.

Diyette Çikolata Yemek Kilo Aldırır mı?

Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden kilonuzu koruyabilirsiniz. Bu şekilde yemek diyette kilo aldırmaz.

İçinde kakao miktarı fazla olan bitter çikolatalar, vücudunuzda bulunan antioksidanların dışarı atımını kolaylaştırdığı için diyetisyenler tarafından da genellikle bu çeşit çikolata tavsiye edilir. Akşam saat 17’den sonra çikolata tüketmemeye dikkat edin. Özelikle içinde doymamış yağ bulunduran çikolataların besin değeri farklılık gösterir ve alacağınız kalori değeri de artıp kilo yapar.

error: Copyright! Yaşamloji