bağırsakları çalıştıran meyveler bağırsakları çalıştıran meyveler Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlayan Meyveler ba    rsak   al    t  ran

Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlayan Meyveler

Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayan yollar arasında meyveler ilk sıralarda iyi gelir. Bağırsakları daha hızlı çalıştıran ve en çok temizlenmesini sağlayan yiyecekler ile meyveler nelerdir aşağıda bakalım.

Bağırsakları Temizleyen Daha Hızlı Çalıştıran Meyveler

Sağlıklı bir yaşam için bağırsakların düzenli şekilde çalışması çok önemlidir. Eğer diyet yapıyor veya az besin tüketiyorsanız, bağırsak tembellikleri çok sık görülmektedir. Bu nedenle bağırsaklarımızın düzenli şekilde çalışması için özel besinler tüketmemiz gerekiyor. Bağırsakları hızlı çalıştıran yiyecekler genellikle yeşil yapraklı sebzeler ve lifli meyvelerdir. Bağırsakları çalıştıran besinler arasında meyvelerin çok önemli bir yeri var, özellikle C vitamini açısından zengin olan meyveler kış aylarında hastalıklara karşı koruma sağlayabildiği gibi içeriklerinde yer alan potasyum ve faydalı mineraller sayesinde bağırsak tembelliklerini önlüyorlar.

Bağırsakları çalıştıran en etkili yiyecekler genellikle mevsiminde tüketilen yiyeceklerdir. Bu nedenle hormonsuz doğal besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan kuru meyveler bağırsakları çalıştırma konusunda yeşil meyvelere oranla daha etkilidir.

Bağırsakları Çalıştıran Meyveler: Daha hızlı çalışması ve temizlemek için aşağıdaki bağırsağa iyi gelen meyveleri yemeli.

Elma: Posa bakımından zengin bir meyve olduğu için bağırsakları çalıştırma etkisi çok kuvvetlidir. Ayrıca sağlıklı beslenmede vücut ritminin korunmasına yardımcı olur ve kolesterol düşürücü etkileri bulunmaktadır. Kan şekerini dengede tutarak vücudun direncini kaybetmemesine neden olur.

Şeftali: Şeftali mide rahatlatıcı etkileri ile bilinir ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Vücudun hastalıklardan korunmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren meyvedir.

Kavun: Kavun bağırsakları çalıştıran meyveler arasında en etkili olanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinede etkileri vardır ve damar tıkanıklığına karşı faydaları tespit edilmiştir.

Kivi: Kivi en güçlü antioksidan etkiye sahip meyvedir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda bulunan bakterileri söküp atar ve bağırsakları rahatlatır.

Karpuz: Vücudun sıvı ihtiyacını karşılar ve sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerdeki taş ve kumların temizlenmesini sağlayarak toksinlerin atılmasına engel olur.

Avokado: Avokado lif oranı açısından zengin bir meyvedir ve bağırsakların çok hızlı şekilde çalışmasına ve temizlemek için yardımcı olur. Ayrıca tansiyonu düşürücü etkileri bilinmektedir.

Ahududu: İshale karşı çok etkili bir meyvedir. İştahsızlıkları sonlandırır ve idrarı sökmeye yardımcı olur. Ateş düşürücü etkileri bulunmaktadır.

Portakal: Portakal C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir ve lif açısından zengin olduğu için hem tok tutar hem de bağırsakları çalıştırıcı etkileri bulunmaktadır.

Kuru İncir: Özellikle diyet programlarında ara öğünlerde sıkça rastladığımız bir meyvedir. Bağırsakları çalıştırır ve sindirim sistemini hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır.

Kuru Kayısı: Kuru kayısı antioksidan özellikli kuru meyveler arasında en etkili olanlardan bir tanesidir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve mideyi rahatlatır.

error: Copyright! Yaşamloji