elma sirkesinin yapılışı elma sirkesi Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? elma sirkeleri tarifi

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi evde nasıl yapılır: Tüketildikten sonra kalan çekirdekleri ve kabuğu kullanılarak elma sirkeleri yapılmaktadır. Yapımı evde olan malzemeler kullanılarak kolaylıkla yapılabilir. Ancak dilerseniz bütün elmayı doğrayarak da faydası olan elma sirkeleri elde etmek mümkün.

Elma Sirkesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

. 2 Kilo kadar elma.
. Tutam tuz.
. 1 Çay fincanı toz şeker.
. 1 Çorba kaşığı elma sirkesi.
. Kaynadıktan sonra oda soğukluğunda soğutulmuş su.

Faydaları Bol Elma Sirkesi Tarifi:

* Elmalarımızı yıkayarak işe başlıyoruz. Ardından elmamızı tam olarak kullanacaksak ufak parçalara ayırıyoruz ve robotla parçalıyoruz. Katı meyve sıkacağı kullanarak suyunu da çıkartabilirsiniz.

* Ardından 2 kilo elma kullanacaksak 2 litre önceden kaynatılarak soğutulmuş su ilave ediyoruz. Malzemelerin miktarlarında değişiklik yapacaksanız bu oranı baz alınız. Su ile elmanın eşit miktarda olmasına dikkat etmelisiniz.

elma sirkesi evde hazırlama elma sirkesi Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? elma sirkesi

* Evde elma sirkesi yapımı için mayalamaya ihtiyacımız olacak. Bunun için 750 gr. toz şekeri ve 1 tutam kadar tuzu içerisine ilave ediyoruz. (kaya tuzu eklerseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz)

* Mümkün olduğu kadar geniş ağızlı ve kısa bir kavanoz seçmenizde fayda var. Özellikle havalanması için bu çok önemlidir.

* Hazırlamış olduğumuz karışımı kavanoza boşaltıyoruz, üst kısmında boşluk olmalı, ardından üzerine böcekler ve meyve sineklerinin giremeyeceği bir bez örtülür. Ara sıra kavanozun kapağını açarak karıştırmalıyız, bu sayede havalandırma sağlanmış olur. Ayrıca bu durum sirkeleşmeyi de hızlandırmış olacak.

* Evde elma sirkesi yapmak için seçilecek bekleme odası çok önemlidir. Özellikle 15 derece ile 25 derece arası bir sıcaklık sirke yapımı için uygundur. Kavanozu güneş almayan loş bir yerde saklamalısınız.

* Sirkenin meydana gelmesi için suda yer alan şeker fermantasyona uğrar ve ilk olarak alkole dönüşür. Ardından asetik bakterilerin yarattığı fermantasyonla asetik asite yani sirkeye dönüşür.

* Yapımı sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için karışıma bir miktar doğal elma sirkesi ilave edilebilir.

* Sirkenin oluşum süreci 1 ay ile 1.5 ay içerisinde meydana gelmektedir. Sirke oluşum sürecine girdiğinde, düzenli olarak her gün tadına bakmalısınız ve istediğiniz tat oluştuğunda tamamlanmış olacak.

* Sirkemizin lezzetini oturttuktan sonra tülbent veya kahve filtresi gibi süzgeçlerden geçirilerek süzülmelidir. Bu sayede içerisinde yer alan meyve kalıntıları temizlenmiş olur.

elma sirkesi nasıl yapılır elma sirkesi Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? elma sirkesi yap  m

* Evde sirke tarifi tüm aşamalarını gerçekleştirdikten sonra tamamlandı. Şimdi ise hava almayacak şişelere tam dolacak şekilde doldurulur ve loş, serin bir ortamda saklanabilir.

elma sirkesi yapılışı tarifi elma sirkesi Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? elma sirkesi nas  l yap  l  r

* Fermantasyonu için doğru koşullar tam anlamıyla sağlanamayacağı için, içerisinde tortular oluşabilir. Sirke kullanılacağı zaman yeniden süzülerek bu tortulardan arındırılması önerilmektedir.

* Doğal sirke yapımı rafine sirkelere oranla daha bulanık olacaktır. Bu çok normal bir durumdur. Ancak içerik açısından doğal sirkenin faydaları, rafine sirkede asla bulunmaz.

error: Copyright! Yaşamloji