Kişiye Özel Diyet Listesi Programı Nasıl Belirlenir?

Boy, kilo, yaş… Bu saydıklarımızın hepsi kişiye özel diyet listesi ve beslenme programını etkileyen faktörlerdir. Diyet listesi ve programı hazırlarken bu verdiğimiz önerileri dikkate almanız dileğiyle.

Diyet dediğimizde hepimizin aklına öğünlerimizi ufaltıp aldığımız kalori değerini düşürerek kilo kaybetmeye çalıştığımız bir dönem gelir. Oysa tıp dilinde kilo vermek, almak veya mevcut kiloyu korumak için uygulanan tüm beslenme programları diyet olarak adlandırılır. Modern dünyada gözümüze daha çok kilo vermeye çalışan insanlar çarpsa da kilo problemleri kişiden kişiye değişen bir nitelik taşımaktadır.

Bir kişinin fazla kilolarıyla başı dertteyken bir başka kişi birkaç kilo alırsa daha güzel görüneceğini düşünüyor olabilir. Üstelik diyet yoluyla kilo vermek isteyen kişilerin de ihtiyaçları her zaman birbirleriyle aynı olmak zorunda değildir. Vücudunun genelinde oldukça belirgin bir kilo fazlası olan kişiyle 3-4 kilo kaybederek göbeğini bir parça daha düz hale getirmek isteyen bir kişinin uygulayacakları diyet programları da haliyle birbirinden farklı olmalıdır.

Diyet Kişiye Göre Değişir Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişiye özgü kilo problemleri, genetik özellikler ve ihtiyaçlar kişinin uygulayacağı diyeti de yakından etkiler. Bu nedenle diyet kişiye göre değişir mi sorusunun cevabı şüphesiz evettir. Ancak bu durum kişinin kendine uygun görünen bir diyeti hiç araştırma yapmadan uygulayabileceği anlamına gelmez. Kişiye özel diyetler mutlaka alanında yetkin diyetisyenler tarafından beden kile indeksi, vücut yapısı, metabolizma hızı, hayat temposu, yağ-kas oranı gibi bireye özgü değerler ölçülüp bir arada değerlendirilerek hazırlanmalıdır.

Her Diyeti Uygulamayın!

İnternete ya da kimi dergilerde sıklıkla rastlayabileceğiniz şok diyetler hedefiniz ister kilo almak ya da vermek ise formunuzu korumak olsun uzak durmanız gereken oldukça tehlikeli ve kısa vadeli programlardır. Tek tip bir besinin ya da kısıtlı besin gruplarının büyük miktarlarda tüketilmesini içeren bu tarz diyetler kısa sürede fazla miktarda kilo kaybı sağlayabilirler ancak kişinin sağlığını ciddi ölçüde tehdit ederler. Bu sağlık sorunları kısa süreli baş dönmesi ya da halsizlik gibi hafif biçimlerde görülebilecekleri gibi kas güçsüzlüklerinden uyku ve iştah bozukluklarına kadar uzanan ciddi problemlere de neden olabilirler. Üstelik belirgin bir sağlık problemi yaşanmasa dahi bu tarz sağlıksız diyetler sonucu kaybedilen kilolar diyet sonlandırıldığı anda büyük bir hızla ve hatta fazlasıyla geri alınacaklardır.

Sağlıklı Olan, Kişiye Özel Diyet;

Kişiye özel diyetler şok diyetlerin aksine daha yavaş ancak güvenli ve kalıcı bir kilo değişimini garanti ederler. Uzmanlar tarafından hazırlanıp hemen her besin grubunun bir gün içinde tüketilebilecek uygun miktarlarını ve gerekli egzersizleri içeren bu programlarla haftada 3 kilo vermek gibi mucize sonuçlar elde edemeseniz bile programı tam olarak uygulayıp uygun egzersizlerle de desteklediğinizde haftada 500 gr. ila 1.5 kg. gram kaybedip kaybettiğiniz kiloları uzun vadeli olarak koruyabilirsiniz.

Vücutlarımızın farklı besin gruplarına verdikleri tepkiler de kişiden kişiye değişebilir, hatta aynı kişi için farklı zamanlarda bile değişim gösterebilirler. Kişiye özgü diyetler herhangi bir besin grubunun sizde alerji ya da bıkkınlık yaratması veya tadından hiç hoşlanmadığınız bir gıdayı uzun süre tüketmek zorunda kalmanız gibi riskleri ortadan kaldırmakta da oldukça etkilidirler. Bu tarz özel diyet listeleri çoğu zaman beraberlerinde bir besin değişim tablosu ile birlikte gelirler. Bu tablolarda örneğin çorba hazırlayamadığınız ya da tüketmek istemediğiniz bir akşam yemeğinde bunun yerine neler tüketebileceğinize ya da nasıl eşit besin değerine sahip farklı bir kahvaltı hazırlayabileceğinize dair yönergeler bulunur. Bu sayede açlık çekmeden, sevmediğiniz yemeklere katlanmak zorunda kalmadan ve herhangi bir sağlık problemiyle yüzleşmeden sağlıklı ve kalıcı bir biçimde kilo verebilirsiniz.

Yaşlılar ve Çocuklar Nasıl Diyet Yapmalı?

Yaş ilerledikçe metabolizmanın yavaşladığını ve vücudun yağ yakma hızının düştüğünü hepimiz biliyoruz. Yaşlılar için diyetler de hem bu durum, hem de azalan fiziksel aktivite göz özünde bulundurularak dikkatle hazırlanmalıdır. İlerleyen yaşlar kişilerde farklı sağlık problemlerine neden olabileceğinden 25 ila 30 yaşlarındaki bir kişi için hazırlanmış bir diyet 60 yaşındaki bir kişide aynı sonuçları vermeyecektir. Bu nedenle özellikle orta yaşı geçmiş kişiler güvenilir bir hastanede kan basıncı, tansiyon, şeker, kolesterol gibi önemli değerlerini ölçtürmeden kesinlikle hızlı kilo vermek için rastgele bir programa başlamamalı.

Çocuklar için diyet de tıpkı yaşlılarda olduğu gibi son derece hassas bir konudur. Kişiye özel diyetler de en fazla bu iki yaş grubu için önem arz emektedirler. Aslında sağlığı tehdit edecek derecede bir zayıflık ya da obeziteye varacak boyutta bir kilo fazlası yoksa çocuklar için diyetler hiç de gerekli değildir. Çünkü özellikle küçük yaşta biraz toplu olan çocukların fazlalıkları genellikle yürümeye ve özgürce hareket etmeye başladıklarında kolayca ortadan kalkmaktadır. Ancak çocukta belirgin bir iştah azalması ya da normal yemek tüketimine rağmen aşırı miktarda bir kilo alımı gözleniyorsa mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurulmalı ve çocuğun söz konusu fiziksel ya da psikolojik sorunu kapsandıktan sonra tedaviye eşlik eden uygun bir diyet programı düzenli doktor kontrolü altında uygulanmalıdır.

20 Responses

 1. S. K.

  43 yaşında bayan, 1,75cm boyunda ve 95 kiloyum. En fazla göbek bölgesi yağlanmam var. Bana en uygun diyet listesini e-mail adresime gönderir misiniz lütfen.

  Cevapla
 2. gizem

  Meraba ben 16 yasindayim 168-169 boyun ve 60 kıloyum iyimi herkez iyi diyor ama ben zayıflamak istiyorum 55.olmak istiyorum
  YORUMA CEVAP VERIRSENİZ ÇOK YARDIMCI OLURSUNUZ TEŞEKKÜRLER😊

  Cevapla
 3. Aslı

  Merhaba ben aslı ben 1.60 boyunda 15 yaşında 65 civarı bir kilodayım abur cubur gibi şeyleri sıklıkla yemem 1 hafta öncesi elimden geldiğince 3 öğün yemek yiyip 8 den sonra yememeye çalışıyorum bana nasıl bir yeme şekli önerirsiniz yardımcı olursanız seviniriö

  Cevapla
 4. Yaren

  14 yaşındayım boyun 1.70 kilom 68 ama daha şişman duruyorum lütfen yardım edin ????

  Cevapla
 5. Nur

  17 yaşındayım ve yoğun bir gün tempom var, sınava hazırlandığım için sporu bırakmak zorunda kaldım ve hareketsiz kaldığım için kilo alma sürecim ben bile farketmeden hızla devam etti. 174 boyunda ve 88 kiloyum, hedef kilom 60.Ve beş ayda yirmi sekiz kilo vermem gerekiyo. Kendi deneyimlerim baş ağrılarıyla sonuçlandığı için diyetlerimi hep yarıda bıraktım, istikrarlıyım ve ricem. Lütfen yardımcı olun :)

  Cevapla
 6. Bahar

  Merhaba ben 16 yaşındayım. 1.63 boyundayım ve kilom 65. Genelde basen bölgemde var kilolarımın oluşturduğu yağlar. Nasıl kilo verebilirim? Ne önerirsiniz? E-posta adresime gönderirseniz sevinirim. İyi akşamlar.

  Cevapla
 7. Melisa

  Merhaba ben 16 yaşındayım 163 boyum 70 kiloyum ve 58 kiloya düşmek istiyorum nasıl diyet önerirsiniz e posta adresıme gönderirmisiniz. Teşekkürler:)

  Cevapla
 8. Nuray

  Merhaba boyum 1.63 kilom 64.3 yazın başında 56 kiloydum ve 16 yaşındayım eski kiloöa tekrar ulaşmak istiyorum bana özel diyet listesi hazırlayabilirmisiniz?Teşekkürler :)

  Cevapla
 9. DİLEK

  merhaba ben 23 yaşındayım 162 boyun 96 kiloyum lütfen yardımcı olurmusunuz nasıl bir diyet uygulamalıyım

  Cevapla
 10. Bengü

  Merhaba. 15 yaşindayım 165 boyum var 63 kilom var. Biraz daha zayiflamak istiyorum ama yanlis bir diyet uygulamaktan korkuyorum yardimci olurmusunuz?

  Cevapla
 11. Kübra

  Merhaba ben öğrenciyim.158 boyum ve 67 kilom var. Basen ve karnimdaki yağlardan kurtulmak istiyorum.Nasıl bir diyet yapmalıyım.E-posta adresime gönderirseniz sevinirim.Teşekürler:)

  Cevapla
 12. Kübra

  Meraba ben öğrenciyim 1.65 boyun ve 76 kilom var. Basenlerimdeki ve karnımdaki yağlardan kırtulmak istiyorum. Nasıl bir diyet yapmalıyım. E posta adresime gönderirseninz sevinirim

  Cevapla
 13. ipek

  Meraba ben ögrenciyim sabahlari okula kahvaltimi götürebilirim. 80 kiloyum 1.65 boyum nasil bir diyet yapmaliyim e posta adresime gönderirseniz sevinirim.

  Cevapla
 14. ilay

  merhaba öncelikle ,öğrenciyim sabah kahvaltı ve okulda öğlen yemegi için okula yemek götürebilirim okula uygun diyet nasıl yapılr 174 boyundayım 68 kiloyum 59 kiloya düşmek istiyorum 1 ay içinde zorlamayacak kadar ders de calışacağımdan baş ağrısı olmadan bi diyeti mail adresime gönderirseniz sevinirim

  Cevapla
 15. enes

  boyum 174 kilom 79 yağlanma karın kısmında nasıl bi diyet uygulamalıyım ?

  Cevapla
 16. derin deniz

  16 yaşındayım boyum 1.58 kilom 47yken aldıklarımla 54 oldum ve bana diyet listesi hazırlarsanız cok sevinirim 5 kilo versem yeterli eskisi gibi vücudumla barışık olmak istiyorum ama şu birkac gündur aşırı ve abur cubur tüketmemeye çalışıyorum bana özel liste yapsanız ve mailime gönderirseniz mutlu olurumm

  Cevapla
 17. gamze

  selam ben gamze 19 yaşında 175 boyunda ve 58 kiloyum fiziğim güzel ama ben sıfır yağ olsun istiyorum. bunun için nasıl bi diyet yapmam lazım. mail adresime gönderirseniz çok sevinirim :)

  Cevapla
  • Yaşamloji

   Gamze hanım yaşına ve boyuna göre gayet normal değerlere sahipsin. Vücudun yağa da ihtiyacı var, bu yüzden Sıfır yağ sağlıklı bir durum değildir bunu lütfen dikkate al olur mu. Kişiye özel diyet listesi talebin için sana öneride bulunabiliriz ancak seni sağlıksız bir duruma itmiş oluruz, bunu da istemeyiz ;) sağlıkla kal…

   Cevapla
 18. ÇİĞDEM

  BEN 25 YILDIR EPİLEPSİ HASTASIYIM. YILLARDIR YÜKSEK DOZLARDA İLAÇ KULLANIYORUM ARTIK ZEHİRLEMEYE BAŞLADI ARTIRAMIYORLAR. ŞEKER TUZ ABUR CUBUR KULLANMIYORUM SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİYORUZ AMA KENDİMİ BİLDİM BİLELİ KİLOYUM.ŞU AN 110 KİLOYUM 1983 DOĞUMLUYUM 170 BOYUM VAR.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

error: Copyright! Yaşamloji