Zayıflamak İçin Düşük Kalorili Diyet Kahvaltı Alternatifleri diyette kahvalt

Zayıflamak İçin Düşük Kalorili Diyet Kahvaltı Alternatifleri

Az Kalorili Zayıflamak için Diyet Kahvaltı Menüsü Nasıl Yapılır?

Öğlen yemeklerini az kalorili hafif bir şekilde geçirmek istiyorsanız, sabah diyet kahvaltı tabağı tarifleri tam size göre! Aşağıdaki diyet menü tabağı alternatifleri, diyette kahvaltılar nasıl olmalı sorunuza cevap veriyor.

İyi bir kahvaltı günün tüm enerjisini kazanabileceğiniz, günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda tüketilen besinler, kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayacağı gibi, sizi öğle yemeğine kadar tok tutar ve fazla yemek yemenizin önüne geçmiş olur. Ayrıca kahvaltıda tükettiğiniz besinler, gün içerisinde enerjiye dönüşür ve yakılarak vücuttan kolayca atılır, yani fazla yeseniz bile kilo almanızı engelleyen bir öğündür.

Diyet kahvaltı menüsü için özellikle belirli listelere bağlı kalmanıza gerek yok, özellikle bazı besin değeri yüksek ancak, yağa dönüşerek kilo aldırıcı etkisi bulunmayan besinlerin seçilmesi yeterli olacaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz zayıflamaya yardımcı diyet kahvaltı listeleri, güne başlamak için ihtiyacınız olan tüm enerjiyi sağlayacak.

Meyveli Diyet Kahvaltı;

Yeterli miktarda meyve tükettiğiniz taktirde, öğle yemeğine kadar geçen süre içerisinde, kan şekeriniz dengede kalacak ve yemek yeme isteğiniz azalacaktır. Meyve ağırlıklı yapılan kahvaltılar, özellikle enerji sağlaması açısından çok önemlidir. Diyette faydalı meyveler seçmek istiyorsanız, özellikle farklı renklerde olan meyveleri seçmelisiniz. Farklı mineral ve vitamin değerlerini almak için farklı renklerde meyveler tercih etmelisiniz. Kahvaltıda meyve tüketimini ihmal etmeyin.

Karbonhidratlı Diyet Kahvaltısı;

Karbonhidrat tüketebileceğiniz bir kahvaltı istiyorsanız, özellikle lif bakımından zengin olan besinleri seçerseniz, daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Lifli besinlere örnek olarak, keten tohumu, yaban mersini, yulaf, portakal gibi lifli meyveler, tüketerek, ayrıca bir dilim tam buğday ekmeyi yiyerek kompleks karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltı yapmış olursunuz ve uzun süre acıkmayaşanmaz ve tok tutar.

Yoğurtlu Meyve Salatası Tarifi;

Gerekli Malzemeler:

. 1 adet muz: 88,7 kalori.

. 5 adet yaban mersini: 100 gram 57,4 kalori.

. 2 çorba kaşığı kadar mısır gevreği (100 gram 357,1 kaloridir. Kalorisi değişkendir)

. 3 çorba kaşığı yoğurt (yağsız): 100 gr. yoğurt 58,8 kaloridir.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri çok fazla olmamak üzere karıştırın ve kahvaltıda tüketin, kahvaltıda yoğurtlu meyve salatası sayesinde, tüm gün yetecek enerjiyi tek bir öğünde almış olacaksınız.

Düşük Karbonhidratlı Kahvaltı;

Kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için protein olmazsa olmaz! Kahvaltıdan sonra, çok daha uzun süre tok kalabilmek için, yumurta tüketmenizi öneriyoruz. İçerdiği protein sayesinde uzun süre size tok tutabilir ve haşlanmış orta boy yumurta 76 kaloriye sahiptir. Karbonhidrat açısından zengin olan yumurtayı yağda pişirmek yerine, haşlama olarak veya, az yağlı çırpılmış yumurta tüketebilirsiniz. Ayrıca kahvaltıda sebzeli diyet omlet, çok iyi bir tercih olacaktır.

Sebzeli diyet omlet hazırlamak için, haşlanmış veya tavada çevrilmiş sebzelerin, omlet karışımına ilave edilmesi yeterlidir. Düşük kalorili doyurucu yiyeceklerden biridir.

Sebzeli Omlet Tarifi;

Gerekli Malzemeler:

. 3 ıspanak yaprağı.

. 3 tane mantar.

. Yarım soğan.

. 1 ad domates.

. 1 ad acı biber ( acı biber yağ yakıcı etkiye sahiptir ancak acı yemiyorsanız, tatlı biber kullanabilirsiniz.)

. 2 çay kaşığı zeytinyağı.

. 2 adet yumurta.

Hazırlanışı:

diyette kahvaltılık  Zayıflamak İçin Düşük Kalorili Diyet Kahvaltı Alternatifleri diyet kahvaltDiyet omleti hazırlamak için, tavaya 2 çay kaşığı kadar zeytinyağı ilave ediyoruz ve tüm malzemelerimizi ekleyerek omleti pişiriyoruz. Omletin içerisinde kavurma veya parça et olmasını istiyorsanız, çok az ekleyebilirsiniz, fazlası kalori açısından sakıncalı olacaktır.

Diyet Kahvaltıda Sıvı Tüketimi;

Kahvaltı, bazı insanların ihtiyaç duyduğu bir öğün değildir ve evden çıkmadan önce sadece bir şeyler içmek onlar için yeterlidir. Kahvaltı yapmaya vaktiniz yok veya canınız istemiyor bile olsa, sevdiğiniz meyve veya sebzelerin sularını içerek öğlen yemeğine kadar ihtiyacınız olan besinleri alabilir ve kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.

Bunun dışında, kafein içeren ürünlerin, yanında yiyecek olmadan kahvaltıda tüketilmesi, kan şekerinizde düşüşe ve baş ağrılarına neden olabilmektedir.

Vakti Az Olanlar İçin Diyet Kahvaltı;

Sabahları yataktan çıkmak zor geliyor olabilir, genelde bu gibi durumlarda diyet kahvaltı yapmak için vakit kalmaz veya 10 dakika gibi kısıtlı bir zamanınız olabilir. Bu gibi durumlar için fazla vaktinizi almadan hazırlayabileceğiniz, alternatif diyet kahvaltı menüsünü inceleyelim.

Zayıflamak İçin Alternatif Diyette Kahvaltı Menüleri;

. 1 ad meyve ve diyet kahvaltılık gevrek

. Yoğurt ve grisini (tam tahıllı)

. Yoğurt ve müsli

. 1 ad meyve ve 2 çorba kaşığı yoğurt

. Muzlu süt ( 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz)

. 1 ad meyve ve haşlanmış yumurta (yumurta en fazla tok tutma özelliğine sahip besinlerin başında gelir)

Kahvaltılar Neden En Önemli Öğündür?

Kahvaltı vücudumuz için en faydalı olan öğün olarak bilinmektedir. Kahvaltı neden önemli, birlikte inceleyelim;

*İyi bir kahvaltı sonrası gerekli kalori/enerjiyi depolarız ve gün içerisinde kan şekerimiz düzenli şekilde seyrederek tok kalma süremiz artar, bu sayede öğle ve akşam yemeğinde daha az yemek tüketmiş oluruz.

*Metabolizmanın hızlı çalışması için kahvaltının önemi çok büyüktür. Yapılan araştırmalara göre, kahvaltı yapan insanların metabolizmaları % 10 daha hızlı çalışmaktadır. Metabolizmanızın daha hızlı çalışması, hareketsiz haldeyken bile kalori harcamanızı sağlamaktadır.

*Diyette kahvaltı veya normal kahvaltı, tercih etmiş olabilirsiniz ancak her ikisi içinde geçerli olan bir durum mevcut. Düzenli kahvaltı yapan insanların zihinleri daha açık ve algıları daha kuvvetli oluyor. Özellikle öğrenciler ve yoğun iç temposunda olanlar için kahvaltı çok önemli bir öğündür.

*Sindirim sistemini ve metabolizmayı hızlandıran kahvaltı sayesinde, normalden daha hızlı kilo verebilmek mümkün.

*Son olarak, yeterli besin değerlerini içeren bir kahvaltı, sinir sisteminizi dengeleyerek sakin kalmanıza yardımcı oluyor.

error: Copyright! Yaşamloji