kepek bitkisel çözüm kepek problemine doğal çözüm Saçta Oluşan Kepek Sorununa Doğal Çözümler kepek bitkisel     z  m
kepek bitkisel çözüm

Saçta Oluşan Kepek Sorununa Doğal Çözümler

Kadın veya erkek her insanda görülen kepek sorunu, hem kişiyi rahatsı etmektedir hem karşıdan bakınca çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Bu sorunla baş etmek isteyen kişiler, genellikle saçlarını daha fazla yıkayarak çözüm bulmaya çalışır. Oysa kepek fazla yıkamaya bağlı olarak ta artabilmektedir. Kepek oluşumu kişinin saç yapısı ve yanlış saç bakımı ile olur. Saçlar yıkanırken kullanılan bazı şampuanlar ve saç kremleri de kepek oluşumunu artırabilmektedir. Bu sebeple saç için uygun bakım ürünleri alırken, saç yapısı göz önüne alınmalıdır. Saçın yağlı veya kuru oluşu, alınacak şampuanı ve saç kremini değiştirecektir. Özellikle gençlerin kullandığı jöle gibi saç şekillendiriciler, saçın doğal yapısını bozarak, saçlarda kurumaya, dökülmeye ve kepek oluşumuna etki edebilmektedir. Oluşan kepeği yok etmek isteyenler, hazır satılan kimyasal ürünlerin yerine, her evde bulunan doğal ürünleri kullanarak kepekten kurtulabilir.

1- Sirke İle Hazırlanan Kepek Önleyici Maske

Sirkenin saçları beslediği, parlattığı çoğu insan tarafından bilinir. Sadece sirke ve su karışımı ile kepek sorunu çözülebilmektedir.  Bu uygulamayı kepek oluşumu başlamadan yapmak, boya ve fönün saça verdiği zararı da giderecektir. Sirke kokulu bir ürün olduğu için birçok insan saçında sirke kullanmaya çekinmektedir. Oysa sirke, kokusu kısa süre içinde uçan doğal bir üründür. Bu sebeple saçı her yıkamadan sonra sirke ile durulamak, saçların dikkat çekecek oranda güçlenmesini ve parlamasını da sağlar.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı sirke
  • 1 su bardağı su

Sirkeli Maskenin Hazırlanışı

Bir bardak saf suyun içine iki yemek kaşığı sirke karıştırılır. Özellikle saç diplerine temas edecek şekilde saça sürülür. Minimum bir saat bekletilen bu karışım, bol su ile durulanır. Kepek maskesinin hazırlanışında kullanılan malzemeler, tamamen doğal ve zararsız olduğu için durulanmadan da bekletilebilmektedir. Bu karşımı haftada iki defa uygulayarak, kepek sorunundan kurtulmak mümkündür.

2- Aspirin İle Kepek Önleyici Maske Hazırlamak

İlaç olarak her evde bulunan aspirin, cilt bakımı ve kepek sorunu içinde oldukça etkilidir. Genellikle öğütülüp toz haline getirilerek kullanılır.

Malzemeler

Kepek oluşumunu engelleyen her hangi bir marka şampuan(tercihen doğal şampuan)

2 Adet aspirin

Aspirin ile Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

İki adet aspirin dövülerek, toz haline getirilir. Kepek için etkili ve saç şekline uygun şampuan şişesine, toz haline getirilen aspirin katılarak iyice karıştırılır. Her yıkamada kullanılan bu karışım, kısa süre içinde kepek üreten saç derisini tedavi edecektir. Hazırlanan şampuan ile saçı yıkama sıklığı, saçın yağlı oluşuna göre değişiklik gösterir.

3- Hamamelisi ve Limon Suyu İle Kepek Önleyici Maske Tarifi

Hamamelisi, aktardan alınan ve saç için oldukça etkili bir bitkidir. Saçta bulunan aşırı yağlanma, aşırı kuruma, saç dökülmesi gibi sorunlar için kullanılan bu bitki, kısa süre içinde kepek sorununu da çözer. Yapımı ve kullanımı kolay olan bu maske, haftada iki defa temiz saça uygulanmalıdır.

Malzemeler

100 gram hamamelisi

Limon suyu

1 bardak saf su

Hamamelisi İle Yapılan Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

Aktardan alınan hamamelisi bitkisi bir yemek kaşığı limon suyu ve bir su bardağı saf su ile karıştırılmalıdır. İyice özleşen bu karışım, şampuan ile yıkanan saça sürülerek bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saçtaki maske bol su ile durulanır. Hiçbir koku oluşturmayan ve saçı ekstra besleyen bu karışım, kısa süre içinde kafa derisinde oluşan kepeği önleyecektir.

4- Tatlı Badem Yağı İle Kepek Önleyen Maske Tarifi

Tatlı badem yağı saçı, kaşları ve kirpikleri besleyen ve her türlü bakımını yapan doğal bir üründür. Saçın hızlı uzaması ve gür görünmesi içinde kullanılan tatlı badem yağı, özellikle saç boyası kullanan kişiler için önerilmektedir. Tatlı badem yağını saça veya cilde uygulayan kişiler, genellikle su ile karıştırıp incelterek kullanmaktadır.

Malzemeler

2 Çorba kaşığı tatlı badem yağı

Bir bardak saf su

Badem Yağı İle Kepek Oluşumunu Önleten Maske Tarifi

Bir bardak saf suyun içine iki yemek kaşığı tatlı badem yağı karıştırılır. Hazırlanan bu karışım, saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Kuruyan ve pul pul dökülen saç diplerini canlandıran bu maske, kısa süre içinde kepek oluşumunu da önleyecektir. Badem yağı sayesinde, çabuk uzamayan saçlarda beslenerek, daha kısa süre içinde uzaması gözlemlenebilir.

5- Menekşe Yağı Ve Yumurta İle Hazırlanan Kepek Önleyici Maske

Menekşe yağı saç için problemleri için oldukça etkili, doğal bir yağdır. Yumurtanın ise saçı beslediği tüm kadınlar tarafından bilinir. Her iki doğal malzeme karıştırılarak kullanıldığında saçtaki kepek kısa süre içinde yok olacak ve saçın kuvvetlenmesi ve parıldaması sağlanacaktır.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı menekşe yağı

1 adet yumurta

Kepek Önleyen Maskenin Hazırlanışı

Bir kâsenin içinde iki kaşık menekşe yağı ve bir yumurta iyice çırpılmalıdır. Hazırlanan bu karışım temiz saça masaj yapılarak sürülür. Saç derisinde en az bir saat bekletilen maske, önce bol su ile durulanır. Ardından bitkisel bir şampuan ile saç tekrar yıkanır. Haftada bir defa saça uygulanan maske sayesinde kepek oluşturan saç derisi kısa süre içinde iyileşecek ve protein içeren yumurta sayesinde saçların tüm bakımı yapılmış olacaktır.

6- Karbonat İle Hazırlanan Kepeği Önleyici Saç Bakım Maskesi

Kepek sorunu, aslında saç derisinde oluşan bir sıkıntının habercisidir. Kepek oluşan saç derisinde, aşırı kaşıntı görülür. Kaşıma esnasında ise tırnak aralarındaki mikrop, saç derisinde yara ve mantar oluşumuna sebep olacaktır.  Saç derisinin aşırı yıpranması doğal antiseptik özelliği bulunan bazı ürünler ile yok edilir. Her evde bulunan bu doğal ürünlerden bir tanesi de karbonattır. Karbonat kuru saça direkte uygulanabilir. Bu şekilde kullanıldığında saçta oluşan yağlanmanın da önüne geçecektir.

Malzemeler

1 Tatlı kaşığı karbonat

Yarım bardak saf su

Karbonat İle Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

Bir kâsenin içinde yarım bardak saf su ve bir tatlı kaşığı karbonat çırpılmalıdır. Hazırlanan maske, temiz saç diplerine sürülerek minimum bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saç bol su ile durulanır. Bu uygulamanın ardından, saç tekrar doğal bir şampuan ile yıkanmalıdır. Ayrıca saçları çok sıcak su ile yıkamak, her yıkamada fön makinesi ile kurutmak, fazlaca saç şekillendiriciler kullanmak, kepek oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu sebeple saç ürünleri doğal markalardan seçilmeli ve saç kendi halinde kurutulmalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji