bel fıtığı tedavisi nasıl geçer tutulması bel ağrısı, bel fıtığı tedavisi, bel tutulması, nasıl geçer, ne iyi gelir Bel Tutulması Ağrısı Nasıl Geçer ve Bel Fıtığı Tedavisi bel fitigi tedavisi nasil gecer bel tutulmasi
bel fıtığı tedavisi nasıl geçer tutulması

Bel Tutulması Ağrısı Nasıl Geçer ve Bel Fıtığı Tedavisi

Bel ağrısı nasıl geçer ve Bel fıtığı tedavisi, tutulması alternatif kalıcı çözüm yöntemleri nelerdir?

Ani yapılan hareketler ve yanlış yatış pozisyonu ile bazı eklem rahatsızlıkları sebebi ile sık sık bel tutulması veya bel ağrısı yaşanabilir. Bu ağrılar ileride bel fıtığı habercisi olabilir.

Ağrının gerçek kaynağı bilinmeden işe yarar bir tedavi yöntemi uygulamak zor. Bu yüzden öncelikle sırt ve bel ağrısına neden olan faktörleri bilmek gerekmektedir. Çünkü mide rahatsızlıklarından safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına kadar pek çok sorun bel ağrısına sebep olabilmektedir.

Kapsamlı bir doktor muayenesinden sonra kesin teşhis koyulup etkili bir tedavi yöntemi bu aşamada başlanabilir. Bel tutulmasının nedenleri ile ilgili muayene sırasında doktorunuz EMG ve MR çekimi gibi tetkikler isteyecektir.

Kronikleşen Bel Ağrısı

Uzun süreli kronik bel ağrıları çeken kişiler lokal yani bölgesel ağrıları giderici ve kas gevşetici özelliği olan kremler kullanarak ve deriye işlemesi için masaj yaparak ağrılarını hafifletebilirler. Ayrıca sıcak bir havlu ile evde kendi kendinize yapacağınız kompres de kasları gevşetici özelliğinden dolayı sizi rahatlatacaktır.

Bel Ağrısına Alternatif Tedavi

Bel ağrıları için alternatif tedavi yöntemleri de bazen oldukça işe yarar. Bunların başında akupunktur gelmektedir. Ayrıca masaj, soft lazer tedavisi, fizik tedavisi, nöral tedavi ve manipulasyon gibi alternatif tedaviler de bel ağrısı için etkili olabilmektedir. Rutin hayatınızda da ani hareketlerden uzak durmalı, yüzme ve yürüyüş gibi egzersizlere zaman ayırmalı ama en önemlisi stresi ve stres kaynaklarını hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.

Bel Ağrısına Pilates Tedavisi

Bel ağrıları için yapılacak egzersizlerin başında aynı zamanda pilates de gelmektedir. Küçük kasları güçlendirmeye yarayan dolayısı ile bel kaslarınızın da güçlendirilmesine vesile olan belirli pilates hareketleri ile özellikle kronik bel ağrılarından kurtulabilirsiniz. Pilates hareketleri içinde yer alan köprü hareketi bu amaca yönelik en etkili harekettir. Hem bel kaslarını güçlendiren hem omurgayı rahatlatan hem de kalçanızı sıkılaştıran bu hareketi evde kendi başınıza da kolayca deneyebilirsiniz. Ancak her sporda olduğu gibi pilateste de doğru duruş, doğru nefes ve doğru sayı çok önemlidir.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Tedavisi ve Sebebi

En şiddetli bel ağrısının sebebi olarak kuşkusuz bel fıtıklarını gösterebiliriz. Öncelikle bel fıtığının sebebi ve oluşum nedenlerini ortaya koyarak çok daha etkili bir tedavi uygulamak mümkün. Bel omurları arasındaki sinirlerin sıkışması olarak adlandırılabilecek olan bel fıtığı kalça bölgesine yayılan ve hatta ayaklarda karıncalanmaya ve ağrıya yol açan bir rahatsızlıktır. Omurgaya esneklik veren disklerin herhangi bir sebep yüzünden yerinden oynaması sonucu beyindeki sinyalleri vücudun her noktasına ileten ve omurilik içinden gelen sinirlere baskı yapılır. Şiddetli ağrılara yol açan bu durum genelde omurganın alt kısmında yani bel bölgesinde görülmekle beraber omurgadaki başka bir diskte de aynı sorun yaşanabilmektedir. Bel fıtığı söz konusu olunca ağrılar genelde çok şiddetlidir. Ağrının ortaya çıkması ansısın olabileceği gibi hapşırma ve öksürme gibi zorlanma sonucunda da oluşabilir.

Belirti Vermeyen Bel Fıtığı

Bel fıtığı belirtileri her zaman bariz bir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Bazı bel fıtığı çeşitleri hastada herhangi bir rahatsız edici şikayete yol açmaz. Genelde başka amaçla gidilen rutin kontrollerde ortaya çıkan bu tarz bel fıtıkları nadir şekilde belirti vermeden ortaya çıkar. Bu yüzden bedeninizi iyi tanıdığınız ve ağrılarını iyi okuduğunuz sürece bedeninizin size ne demek istediğini çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Siyatik Sorunsalı

Halk arasında siyatik ağrısı olarak bilinen ve aslında sinir kökü ağrısı olan sorun yine disklerin kayıp siyatik sinirine baskı yapması sonucu meydana gelmektedir. Bunun yanında diskin dış tabakasının iltihaplanması da sinir kökünü tahriş edeceği için ağrı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tarz siyatik ağrıları sadece bel bölgesi ile sınırlı kalmaz. Belin yanında kalça, bacak ve ayakta da ağrı ve kasılma gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Her bacakta ayrı siyatik sinirleri bulunmaktadır. Bu yüzden diskin hangi sinire baskı yaptığına bağlı olarak ağrı bazen her iki bacakta bazen de sadece tek bacakta görülebilmektedir.

Bel Fıtığı En Çok Kimlerde Görülür

bel fıtığı ağrısı nasıl geçer bel ağrısı, bel fıtığı tedavisi, bel tutulması, nasıl geçer, ne iyi gelir Bel Tutulması Ağrısı Nasıl Geçer ve Bel Fıtığı Tedavisi bel fitigi agrisi nasil gecer tedavi
bel fıtığı ağrısı nasıl geçer

Yetişkinlik dönemini yaşayanların %80’inde görülen bel rahatsızlıkları oldukça sık karşılaşılan bir sorun. Genelde 30 ve 60 yaş arasında daha sık görülen bu soruna yol açan sebepler arasında başı çeken ilk neden olarak yaş faktöründen ziyade aslında yaşam tarzından bahsetmekte fayda var. Öncelikle hareketsiz bir yaşam tarzı, obezite gibi sorunlar bel ağrılarının en büyük sebebidir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da daha pek çok soruna olduğu gibi bel ağrılarına da neden olabilmektedir. Mesleki faktörleri de bel ve sırt ağrılarına neden olan faktörler arasında ilk sırada sayabiliriz. Örneğin ağır kaldırmak zorunda kalan inşaat sektöründe çalışanlar, sürekli öne eğilerek çalışanlar, bilgisayar başında uzun saatler boyunca eğilmek zorunda kalanlar, futbol, halter gibi yorucu spor faaliyetleri ile uğraşanlar da bel ağrılarına davetiye çıkarabilmektedirler.

Bel Fıtığı Tedavisi

Başlangıç safhasındaki bel fıtığı yaşandığında henüz hareket kısıtlanması az ve ağrının şiddeti yoğun değildir. Bu aşamada kas gevşetici ilaçlar ve masaj gibi takviyeler ile ağrı katlanabilir seviyede tutulabilir. İlk aşamadan ileri aşamaya kadar hastanın yapmaması gereken bazı aktiviteler vardır. Örneğin bel ağrısı yaşayanlar iki kilodan fazla ağırlık kaldırmamak zorundadırlar. Ayrıca kilo fazlalılığı olan kişilerin uygun bir diyet programı ile normal kilolarına inmeleri öneriliyor. Öne ve arkaya doğru eğilme, beli aşırı zorlama, yukarıya doğru uzanma ve aşırı stres yaratan durumların ortasında kalma bel ağrılarına sebep olabilir. İleri seviyedeki bel ağrıları ilaç ve egzersizlere rağmen devam edecektir. Böyle durumlarda fizik tedavi en uygun seçenek olarak doktorunuz tarafından tavsiye edilecektir. Kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayan bu tedavinin mutlaka uzman bir hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir. Bel fıtığı için ameliyat ise son çare olarak düşünülmektedir. Fizik tedaviye rağmen hastanın durumunda bir iyileşme gözlemlenmiyor ve ağrının şiddeti daha çok artıyorsa ve bu ağrıya hareket kısıtlanması da ekleniyorsa yine doktorunuzun tavsiyesi ile ameliyatı düşünebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji