yaşam koçu  Yaşam Koçu’nun Görevleri ya  am ko  unun g  revi
yaşam koçu görevi nedir

Yaşam Koçu’nun Görevleri

Yaşam Koçunun Görevleri Nelerdir?

Yaşam koçu kişilerin iç dünyalarından daha çok hayat tarzları için rehberlik sunar. En önemli görevi de sorular sormak ve karşısında ki kişinin içinde bulunduğu durumu değerlendirmesi yaşam koçunun görevleri arasındadır. Geçmişe ait olan hiçbir şeyi sorgulamaz ve yargılamaz. Yaşam koçu bir yol gösterici de değildir. Sizin yapmanız gerekenleri size söyleyen tarafta olmaz, sizin yapmanız gerekenleri keşfetmenizi ve bulmanızı sağlar. Nerede olmak istediğinizi bulmanız için size yol gösterir ama asla bu yola yön vermez.

Yaşam Koçu, dilimize koçluk sıfatı ile çevrilmiştir. Aslında işin özüne bakıldığı zaman rehberlik yaptığına kanaat getirilebilir. Zamanla yapılan seanslar sonucunda daha objektif bakmayı, olumlu olmayı ve olgunlaşmayı başarabilirsiniz. Fevri kararlar alan biri iseniz bunun aslında ne kadar da yıpratıcı bir süreç olduğunu kendiniz keşfedeceksiniz. Mutsuz hissediyorsanız, aslında kendinizle baş başa bile ne kadar mutlu bir insan olabildiğinizi görebileceksiniz. Hedefiniz var ama bunun çıkmaz bir yol olduğu kanısına kaplıyorsanız, yönünüzü bulup hedefinize ulaşacaksınız.

Yaşam Koçuna Güvenebilir miyim?

Koçluğun getirdiği bazı tabular vardır. Bu tabulaşmış ilkelerin en başında güven gelir. Erkek kadın fark etmeden iki kişi arasında geçen her şey orada kalır ve buna güvenmek gerekir. Kişilerin normal olarak psikolojilerinin düzgün olmasına önem verilir. Koçluk bir psikolojik destek alınan bir yer değildir. Eğer buna ihtiyaç var ise öneriler gündeme getirilebilinir. Psikolojinin haricinde yapmak istediğiniz her ne var ise bunun için kendi yolunuzun açılmasına cesaret verebilmek için vardırlar. Yapmanız gereken ne varsa size soru olarak yöneltilir ve sizde bunun cevabını hayatınızı programlayarak yaşamaya başlarsınız.

yaşam koçluğu görevi  Yaşam Koçu’nun Görevleri ya  am ko  u g  revleri

Hayatta bulunmak istediğiniz nokta için sizi eyleme sürükleyen cevapları bulmanız odaklı çalışmalar yapılır. Tüm genellemeler dahil olmak üzere geleceğe dair her şey için danışabileceğiniz bir rehberlik hizmetidir de diyebiliriz. Yaşam Koçunun görevleri diye sıralamalar yapmak yerine; sınır tanımadan hayal ettiklerinizle yüzleşmenizi sağlar, aradığınız yönü bulmanıza, keşfedemediğiniz becerileri görmenizi ve olmanız gereken yeri belirlemeniz için size yardımcı olacaktır. Tüm bu buluş, görüş, farkındalıklar ilişkileriniz, kariyeriniz, sosyal yaşamınız için olabilir. Soruları soran kişi Yaşam Koçudur, cevaplayan ise siz!

Koçluk Desteği Almalı mıyım?

Hayatınızda gelmek istediğiniz noktaya ulaşmayı bir türlü beceremediğinizi hissediyorsanız, yapmanız gerekenleri bulamıyor ve işin içinden bir türlü çıkamıyorsanız yaşam koçu desteği almalısınız. Bu desteği almak, verebileceğiniz en iyi kararların başındadır. İstediğiniz yönü bulmak için cesaret, palan ve gerektiğinde size özel tekniklerle büyük destekçiniz olacaktır. Hedeflediğiniz her ne var ise, bu yolu çizmeniz için gereken tüm çaba içinizde bir yerlerde gizlenmiştir mutlaka. Bunu kendi başınıza bulamadığınız zamanlarda her daim dayanağınız yaşam koçunuzdur. Hedefiniz için sizi zorlamaz, kontrolü eline almaya çalışmaz, fikirlerini açıkça dile getirir ama asla sizin düşüncenizi değiştirmek için uğraşmaz. Yaşam koçunuz istediğiniz noktaya gelene kadar sadece size eşlik eder. Kendi düşüncesini gerektiği kadar ve gerektiği yerde size söyleyecektir. Tüm seanslar kısa yada uzun soluklu olabilir. Bu seansların uzunluğu ve süresi de sizin tarafınızdan belirlenir. Yaşamınız için size danışmanlık yapacak kişi ile istediğiniz konuda destek alabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji