kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir  Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir kansizliga iyi gelen yiyecekler nelerdir
kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Kansızlığa Ne İyi Gelir

Tüm dünyada ve toplumumuzda yanlış tüketim alışkanlarının baş göstermesi ile birlikte ortaya çıkmış olan sağlık problemlerinden biri de kansızlık problemi olmaktadır. Kansızlık temelde, vücuttadolaşımı gerçekleştirilen kan miktarının azalması değil kanda bulunan vitamin, mineral ve diğer maddelerinin seviyesinin düşmesidir.

Özellikle kansızlık ile bağdaştırılan en önemli madde olan demirin eksikliği, kronik bir hal atıldığında çok ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu yazımızda kansızlığın yol açtığı problemler, kansızlığın sebepleri ve kansızlığa nelerin iyi geleceği konusunda geniş bilgilendirmeler yapılacaktır.

Bayanlarda Kansızlık Neden Daha Fazla Görülür?

Bayanlarda kansızlık probleminin temel nedenlerinden bir tanesi, her ay gerçekleşen menstrual döngüdür. Adet kanamaları olarak bilinen bu döngüne fazla miktarda kan kaybedilmesi, vücudun kendini toparlamasını zorlaştırır. Toparlanmanın 1 aylık bir süreçten sonra yine aynı durum ile karşılaşması sonucunda kronik kansızlık durumu ile karşılaşılmakla birlikte, kansızlığın ileri seviyeleri anemi olarak adlandırılır. Kansızlığın bayanlarda görülme oranı çok daha yükselir.

Sigaranın kansızlık Üzerindeki Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımının kansızlığı tetikleyici özelliği bulunduğu tespit edilmiştir. Daha ziyade kanın kalitesini düşürmesi, dokuların sağlıklı beslenmesini engellenmesi ve saymakla bitmeyecek fizyolojik olayı olumsuz etkilemesinin yanı sıra kanın üzerine etkisi de bulunmaktadır.

Sigara ve kansızlık ilişkisi konusunda yapılan bir diğer araştırmaya göre, sigara kullanana kişilerde yapılan kan ölçüm testlerinde kişinin kan değerlerinin seviyesi normalde olduğundan daha yüksek çıkmaktadır.

Bu da sağlıklı bir ölçüm konusunda yanıltıcı olmaktadır. Dolayısıyla hem kan kalitesini artırmak hem de kan değerlerinizin seviyesini sağlıklı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız öncelikle sigarayı bırakmanız şarttır.

Düzenli Uykunun Kansızlık Üzerinde Olumlu Etkisi Olur mu?

Kansızlığın sebepleri arasında, kişinin günlük yaşantısını normalinden fazla stresli, kötü alışkanlıkların bağımlısı olarak ve uykusuna yeterince önem vermeyerek yaşıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Sağlıklı beslenme, egzersiz kadar düzenli ve sağlıklı uyku uyumanın da kan değerleri üzerine etkisi büyüktür. Kan seviyesini yükseltmek için mutlaka uyku kalitesine ve süresine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Temiz bir atmosferin bulunduğu yerlerde yaşamanız ve doğallıktan mümkün olduğunca uzaklaşmadan beslenmeniz eğer genetik kansızlık durumunuz bulunmuyorsa mutlaka çözüm yöntemi olacaktır. Yazımızın geri kalanında ise kansızlık tedavisi ve kansızlığa iyi gelen besinlerden bahsedeceğiz.

Tıbbi Kansızlık Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kansızlık tedavisi, genellikle kapsül ve tablet şeklindeki haplar ya da kan şurupları ile gerçekleştirilmektedir. Kansızlık seviyenize göre 3 ila 6 ay boyunca düzenli kullanım gerektiren bu ilaçlar, kullanımdan bir hafta sonrasında iştahınızı açarak daha fazla yemenize ve kimi zaman da eğer egzersizlerinize dikkat etmiyorsanız, kilo almanıza sebep olmaktadır.

Ancak bu noktada kusuru ilaçlarda bulmanızın bir getirisi yoktur. Kan değerlerindeki anormallik seviyesini oldukça etkili bir şekilde dengeye getiren bir ilaçların kullanımında artan beslenmeyi fark etmeniz ile birlikte düzenli egzersizlere başlamanız sizin sorumluluğunuzdadır.

Kan haplarını kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan kan testi istemeniz gerekmektedir. Bazen kan değerlerinizdeki anormallik demirden değil fosfor, B12 gibi mineral ve vitaminlerin anormalliğinden kaynaklanabilir. Bu durumda farklı bir tedavi yöntemi izlenecekken ilgisiz bir tedavi ile dengeyi bozmuş olmanız söz konusu olur.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Domates Kansızlığa İyi Gelir mi?

Kansızlığa iyi gelen doğal yöntemlerden en güzeli pişmiş domates yemektir. Domatesi çiğ iken tüketmek ile hafif pişirdikten sonra tüketmenin sağlayacağı faydalar arasında büyük fark bulunmaktadır.

Domateste bolca bulunan ve kırmızı renkli olan likopen maddesinin vücutta kullanılabilir forma dönüşmesi ve serbest hale geçmesi için en etkili yöntem dörde böldüğünüz domatesi tavada hafifçe pişirmektir. Bunu günlük olarak yaparak kan değerlerinizin seviyesini dengeye getirebilirsiniz.

Kansızlık Tedavisinde Maydanoz Nasıl Kullanılmalı?

Demirce zengin olan ve kan değerlerini yükselten bitkilerden biri de maydanoz olmakta. Maydanoz her derde deva bir bitki olmanın yanında, çiğ tüketiminde kan kalitesini de artırmakta.

Ancak kansızlıkta maydanoz tüketirken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunmakta. Hatta demir içeren bitki ve yiyeceklerin tümü için aynı noktayı göz önünde bulundurmanızı tavsiye edebiliriz.

Bu tavsiyemiz ise demir içeren besinleri, peynir, yoğurt ve süt gibi kalsiyum içeren besinler ile birlikte tüketmemeniz gerektiği yönünde olacaktır. Çünkü demir ve kalsiyum bir araya geldiklerinde hızla birbirlerine bağlanma eğilimine sahiptirler.

Bu yüzden de hem kalsiyum hem de demir, vücudunuzun kullanamayacağı yararsız forma geçerek temel hedefinizin gerçekleşmemesine neden olacaktır.

Mercimek ile Kansızlığı Ortadan Kaldırabilirsiniz

Kansızlığa iyi gelen besinlerden bir diğeri ise mercimek olmakta. Tüm tahıl ürünleri gibi demir içeriği oldukça yüksek olan mercimeği, haşlanmış olarak tüketmeniz gerekmektedir. Ancak haşladığınız mercimeğin asıl faydası suyuna geçtiğinden bu suyu da atmadan mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

Ispanak Kansızlığın Devası

Kansızlık ve ıspanak adeta birbiri ile bütünleşmiş olan hastalık- tedavi yöntemlerinden biri durumundadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, ıspanak yemeği tüketim kültürümüzün önemli bir parçası olan yoğurtlu ıspanak tüketimi kansızlığın doğal yollardan tedavisi için yarayışsız bir yöntem olmaktan öteye gidemeyecektir.

Kansızlığa Doğal Çözüm Keçiboynuzu Bitkisi

Kansızlığın doğal çözümünü vadeden bitkilerinden bir diğeri ise keçiboynuzu olmaktadır. Bu bitkinin pekmezi de kendisi de kansızlık için birebirdir. Keçiboynuzunu aktarlardan satın alabilmeniz mümkündür. Kurutulmuş olarak satılan bu ürünün açıktan verilmiyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca içinde su karıştırılmış pekmezleri de satın almamanız içeceğiniz pekmezi mutlaka araştırmanız şarttır.

Kansızlık Tedavisinde Ginko Biloba Tohumları

Ginko biloba diğer bir adı ile hayat ağacı, her derde deva tohumları ile ünlenmiştir. Hem ağacının sevimli şekli ile ülkemizde yetiştiriciliği her geçen gün yaygınlaşmakta hem de tohumlarının eşsiz özleri ile kansızlık problemine doğal çözüm bulabilmeniz söz konusu olabilmektedir. Bu bitkinin tohumları, keçiboynuzu pekmezi ile karıştırıp tüketilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji