göz altı morlukları nasıl geçer göz altı morlukları nasıl gecer Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? goz alti morluklari nasil gecer
göz altı morlukları nasıl geçer

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları zamanla oluşup sıkıntılı bir durum yaratırken, aniden oluşumları da bulunuyor. Herkesin merak ettiği göz altı morlukları nasıl geçer?

Bazı kişilerde ise genetik yatkınlık sebebi ile mor halka oluşumu bulunuyor. Örneğin ünlü şarkıcı Doğuş sürme şeklinde gözaltı morlukları vardır.

Makyaj yaparken kapatıcı baz uygulamak her durum için kullanılabile çözüm iken, doğal yöntemler ile de mor halkaları geçirmek mümkün olabiliyor.

Ani Oluşan Göz Altı Morlukları ve Çözümleri

Ani gözaltı morluklarının oluşumların sebepleri arasında uykusuzluk, yorgunluk, stres altında olmak gibi sebepler yer alır. Uyku düzenin sağlanması, yorgunluğun geçmesi ya da stresli dönemi atlatmak kesin çözüm yaratırken bunun yanında uygulanabilecek bitkisel çözümlerde vardır.

Ihlamur ya da siyah çayı demledikten sonra pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza ılık olmak kaydı ile koyup yaklaşık 15 dakika bekletmek, hem gözlerinizi dinlendirir hem de morlukların azalmasına yardımcı olur. Bu uygulamayı çiğ patates ve temiz bir tülbentle de yapmanız mümkün. Çiğ patatesi dilimleyerek göz kapaklarınıza koyun ve tülbent ile çok bastırmadan bağlayın. Gene 15 dakika kadar bekletin. Bu uygulama ayrıca göz de oluşan diğer rehasızlıklarında giderilmesinde etkili oluyor.

Uykunuzu günlük yedi saat kadar almanız morlukların oluşumunu engellerken, düzenli uyku da oldukça önemlidir. Düzensiz uyku, hem stresi oluşturur hem de uykunun yeterli olmamasına neden olur. Stres zamanlarında ise papatya ya da rezene çağı içmek sizinde sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Bu dönemlerde sakinlik veren bitki çayları ile bedeninize ve beyninize destek verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bilgisayar başında sürekli kalmak da göz altı morluklarına sebep olabiliyor. Bunun ana sebebi gözlerin yorulmasıdır. Uzmanlar tarafından yapıla açıklamalara göre bilgisayar başında beş dakika zaman harcadıktan sonra en az bir dakika gözlerin dinlendirilmesi gerektiğidir. İş hayatının yoğunluğunda bu durumun neredeyse olanaksız olması sebebi ile de bu göz yorgunluğunun giderilmesi için başka çözümler üretilebiliyor.

Bilgisayar başında sürekli kalma nedeni ile oluşan gözaltı morluklarına da gene yukarıdaki uygulamalar yapılabilir. Salatalık dilimlerlini gözlerinizde bir süre bekletip ardından çaylı pamuk uygulaması yapmanız da gözlerinizin dinlenmesinde etkili bir çözümdür. Özellikle bilgisayar başında sürekli bulunmanız gereken bir işiniz varsa bu uygulamayı her akşam yapmanız etkili sonuç almanıza yardımcı olur.

Doğal kürlerin yanı sıra düzenli olarak gözaltı kremlerini uygulamak da gözaltı morluklarının oluşumunu engeller. Bu sebep ile kullanılan gözaltı kremleri ayrıca kırışıkların oluşumunu da geciktirir.

Zamanla Kendiliğinden Oluşan Göz Altı Morlukları

Zamanla oluşan gözaltı morlularının tedavisi biraz daha zaman alan bir uygulama sürecine sebep olur. Bu durumun oluşmasında etkili olan sebeplerinde araştırılması gerekir. Zamanla oluşan gözaltı morlukları vücudun susuz kalmasından, sigara içmek, vitamin eksikliğinden, yetersiz beslenmeden, hormonlardan ya da karaciğer kaynaklı bir soruna işaret etmektedir.

  • Susuzluk Sebebi ile Oluşan Göz altı Morluklarına Çözüm

Susuz kalan vücutta damarlar genişler ve daha görünür hale gelir. Bu anlamda ilk etkilenen ise en ince ve en hassas olan gözaltı bölgemizdir. Suyu az tüketerek alkol ya da kahve içen kişilerde de gözaltı morlukları oluşur. Hem susuzluk hem de cildin oksijenlenmesinde azalma olduğundan dolayı bu durum yaşanıp. Vücudun su ihtiyacı karşılandığında damarlar eski haline döner. Bu dönemde su tüketimini artırmanın yanı sıra 100 gram kadar ebegümecini bir elma suyunda ezin ve bu krem kıvamlı kürü gözaltınıza sürerek 10 dakika bekletin. Bu uygulamayı her gün yapmak yerine 3 günde bir uygulamanız gerekir.

  • Sigara İçilmesi Sonucu Oluşan Gözaltı Morlukları

Sigara ve de alkol tüketilmeleri sebebi ile gözaltı morluğunun yanı sıra soluk ve mat bir ten de oluşur. Bunun oluşum sebebi vücudun oksijen olarak fakirleşmesidir. Eğer sigara ya da alkollü bırakamıyorsanız. Oksijen ihtiyacı için temiz havada sürekli dolaşmak, spor yapmak ve çeşitli aktivitelere katılmak faydalı olur. Bunun yanı sıra oksijen uygulaması için güzellik salonlarına da gidebilirsiniz.

  • Vitamin Eksikliği Sebebi ile Oluşan Gözaltı Morlukları

Böbrek üstü bezlerinin çalışmasına etki sahibi olan vitaminlerin vücudumuzda azalması ile gözaltı morlukları oluşur. Özellikle K vitamini, C vitamini, B vitamini ve E vitaminin azalması ile çalışma düzeni bozulan böbrek üstü bezleri sebebi ile koyu halkaların yanında şişme de görülür. Bu sebep ile oluşan gözaltı morlukları için de doktora başvurarak testlerin yapılması ve tanını konulması ile gerekli vitamin desteğinin alınması gerekir.

  • Düzensiz ve Yetersiz Beslenme ile Oluşan Gözaltı Morlukları

Düzensiz ya da yetersiz beslenme sonucunda vücudun lif dengesi bozulur, vitamin emilimi azalır ve kanın vücuttaki dolaşımı farklılaşır. Bu sebeplerden dolayı da sağlıksızlaşan vücutta gözaltı morlukları oluşur. Düzenli beslenemeye geçilerek çözüm yaratılabilir. Bunun yanında beslenmenizde çay ve şekeri azalmak da çözüme yardımcı olur. Tuz oranı yüksek olan beslenme vücuttaki suyun azalmasına sebep olup, damarların genişlemesine ve belirginleşip koyu görüntü yaratmasına vesile olur.

  • Hormonlardan Dolayı Oluşan Gözaltı Morlukları

Hormon değişiklikleri genellikle kadınların gebelik ya da aylık adet dönemlerinde yaşanır. Bu dönemlerde vücudu kansız kalması sebebi ile gözaltı morlukları ve gözaltı halkaları oluşabiliyor. Bu sebep ile oluşan gözaltı morlukları için kan tedavisi görmeniz gerekebilir. Doktorunuza başvurarak tahlillerinizi yaptırıp, sonucuna göre tedavinizi olabilirsiniz.

  • Karaciğer Sebebi ile Oluşan Gözaltı Morlukları

Karaciğer sebebi ile gözaltı morlukları oluşabilmektedir. Bu karaciğerde oluşan rahatsızlanmanın habercisi olup, bu gibi durumlarda doktora muayene olunarak, tedaviye başlanması gerekir.

Genetik Sebeplere Dayanan Gözaltı Morlukları İçin Çözüm

Genetik faktörler ile olan gözaltı morluklarının çözümleri için uzmanlardan yardım almanız gerekir. Çok koyu ya da çok açık temlilerde oluşabilen kalıcı gözaltı morlukları çeşitli tedavi yöntemleri ile geçirilebiliyor.

error: Copyright! Yaşamloji