canlandırıcı saç maskesi canlandırıcı saç maskesi Canlandırıcı Saç Maskesi Nasıl Yapılır? canland r c  sa  maskesi
canlandırıcı saç maskesi

Canlandırıcı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde; aşırı kullanılan saç boyaları, saç şekillendiriciler ve değişik içerikli şampuanlar, saçın doğal dengesini bozarak, donuk ve mat görünmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple saç için kullanılan bakım ürünleri özellikle doğal olan markalardan tercih edilmelidir. Son yıllarda kimyasal içermeyen birçok marka doğal saç boyaları ve şampuanlar piyasaya çıkmıştır. Kaliteli markalardan edinilen bu ürünler, şampuanın içindeki kimyasalların saça zarar vermesini önleyecektir. Bunun dışında her evde bulunan doğal içerikli bazı ürünler de saçı besler. Bu doğal ürünler, haftada en az iki defa temizlenen saça uygulanmalıdır. Saçı Şampuanladıktan sonrası hazırlanarak uygulanan doğal maskeler, saçların kısa süre içinde ışıldamasını ve kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bu tür ürünleri kullanmadan önce; saç yapısı göz önüne alınmalı ve kuru saç nem sağlayabilecek, yağlı saça ise saçın dokusundaki yağı emebilecek türden ürünler tercih edilmelidir.

1- Sirke İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Maskesi

Sirke ile hazırlanan her maske saça kısa süre içinde canlılık verir. Hiçbir kimyasal içermeyen sirke, kuruyan ve pullanan saç diplerinin yeniden toparlanmasını sağlar. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan sirke, saç diplerinde oluşan yaraların kısa süre içinde düzelmesini sağlayacaktır.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı sirke
 • İki damla zeytinyağı
 • Yarım su bardağı saf su

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

Canlandırıcı saç maskesi hazırlamak için yarım bardak suyun içine iki damla zeytinyağı ve iki yemek kaşığı sirke dökülmelidir. İyice karıştırılan bu karışım, temiz saça uygulanır. Haftada iki defa bu karışım ile masaj yapmak, saçın kısa süre içinde parlamasını sağlayacaktır. Tamamı doğal olan bu ürünlerden; sirke saçı parlatarak saç derisini dezenfekte edecek, zeytinyağı ise kuruyan saç derisini onaracaktır. Saçı parlattığı bilindiği halde kokusu sebebi ile kadınların çoğu, sirke ile saç bakımı yapmaktan çekinir, oysa sirke; sürülen saçlarda koku bırakmayan doğal bir saç bakım ürünüdür.

2- Yumurta Ve Zeytinyağı İle Yapılan Saç Canlandırıcı Maske

Yenilerek tüketilen her türlü ürünün, dışarıdan da cilde ve saça temas ettirilerek bakım yaptığı bilinmektedir. Yumurta içindeki bol protein ile saçı besleyen ve parlatan bir üründür. Zeytinyağı ise saçın nem dengesini korur. Mutfaklarda yoğun olarak kullanılan bu ürünleri, yiyerek veya dışarıdan sürerek kullanmak, saçı kısa süre içinde parlatacak ve gürleştirecektir.

Malzemeler

 • 1 Adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

Bir adet yumurta, bir kâseye kırılarak iyice çırpılır. Üzerine iki yemek kaşığı zeytinyağı dökülerek, bir birine karışması sağlanır. Hazırlanan karışım banyo öncesinde saça sürülerek, en az bir saat bekletilmelidir. Bir saatin sonunda yıkanan saçlar, kendi halinde kurumaya bırakılır. Fön makinesi ile saçı sık kurutmak, saç tellerinin kurumasına ve kırıklar oluşmasına sebep olacaktır.

3- Bal İle Yapılan Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Saçları ve cildi besleyen, dış etkilerden koruyan diğer bir doğal ürün ise baldır. Tek başına bal ile saçları kısa süre içinde canlandırmak mümkündür. Saçı yumuşatan ve saç derisini içerden besleyen bal ile değişik malzemeler karıştırılarak, saç bakım maskeleri yapmak mümkündür. Her mutfakta bulunan bu malzemeler sayesinde, size ekstra bir masraf ta çıkmaz. Kullanılan balın, katkısız saf bal olması saçtaki etkisini artıracaktır.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Taze nane veya nane yağı

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

İlk olarak evde taze nane bulunuyorsa, bunun havan ile dövülerek krem haline getirilmesi gerekmektedir. Evinde taze nane bulunmayanlar, nane yağını her aktardan kolayca edinebilir. Hazırlanan nanenin içine iki kaşık bal ve yarım çay bardağı zeytinyağı dökülmelidir. İyice karıştırılan bu malzemeler, temiz saça sürülerek bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda doğal bir saç şampuanı ile yıkanır. Bu maske saça düzenli olarak uygulandığında saçtaki etkisi şaşırtıcı olacaktır. İyice etki gösterip saçı kısa sürede canlandırması için, haftada en az iki defa saça bu maske uygulanır. İçindeki nane veya nane yağı sayesinde saç derisi kullanıldığı anda ferahlayacaktır.

4- Okaliptüs Yağı İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Okaliptüs yağı; saç diplerini tedavi eden, yara ve mantar oluşumunu engelleyen doğal bir yağdır. Saç bakımında okaliptüs yağından faydalanarak kısa süre içinde saç dökülmesinin ve matlaşmasının önüne geçmek mümkündür. Yıllardır vücuttaki her türlü yaradan ve mantardan kurtulmak için kullanılan bu yağ sayesinde, saçlarınızı kökünden tamir etme olanağınız olacaktır. Okaliptüs yağı, tek başına veya zeytinyağı ile karıştırılarak saça uygulanır. Her iki şekilde de saçta gözlemlenen etkisi kısa süre içinde oluşacaktır.

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı kireçsiz su

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesini Yapılışı

Bir kâsenin içine bir yemek kaşığı okaliptüs yağı, bir yemek kaşığı su ve yarım yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım, önce saç diplerine, sonra saç uçlarına masaj yapılarak sürülmelidir. Hazırlanan bu karışım, saçta en az bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saçlar, doğal bir şampuan ile yıkanarak bol su ile durulanır. Saç için oldukça faydalı olan bu maske, haftada iki defa yapılarak, saçların kısa süre içinde eski canlığına kavuşması sağlanabilir.

5- Limon Suyu İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Limon suyu da tıpkı sirke gibi saç bakımında sık kullanılan ve saçı parlatma özelliği ile bilinen bir üründür. Başka hiçbir malzeme katılmadan, saç durulama suyuna limon karıştırmak, saçın parlaması ve çabuk şekil alması için yeterli olacaktır. Limon; saç şekillendirici jöle ve briyantin gibi ürünlerin yerine de kullanılmaktadır. Yenilebilen bir meyve olan limon, hiçbir kimyasal içermediği için saça her hangi bir zarar vermez, aksine içinde bulunan, bol miktardaki C vitamini ile saçı besleyip parlatır.

Malzemeler

 • Yarım limonun suyu
 • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 Tatlı kaşığı badem yağı badem yağı

Limon İle Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Hazırlanışı

Bir kâsenin içine; yarım limon suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı badem yağı dökülerek iyice çırpılmalıdır. Hazırlanan bu karışım, masaj yapılarak saç derisine yedirilir. En az bir saat saçta bekletilen maske, bol su ile durulanarak saç tekrar şampuanlanır. Haftada iki defa saça uygulanan bu maske, kısa süre içinde saçların parlamasını sağlayacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji