Ev Yapımı Doğal Gargara doğal gargara Ev Yapımı Doğal Gargara Tarifi do al gargara
Ev Yapımı Doğal Gargara

Ev Yapımı Doğal Gargara Tarifi

Büyük veya küçük her yaştaki insan, diş ve dişeti problemleri yaşamaktadır. Erken yaşta diş çürümesi; diş bakımının ihmaline bağlı olarak veya genetik olarak ortaya çıkar. Ağız ve diş sağlığı yeterince önemsenmediği zaman, diş etlerinde çekilmeler ve diş ağrıları kendini gösterecektir. Diş problemleri için diş doktoruna başvurulduğunda, başka birçok ilacın yanında, ağız temizliği ve mikropların yok edilmesinde kullanılan, bir ağız gargarası verilmektedir. Bu kimyasal içeren ve sadece ağzın gargara yapılmasında kullanılan sıvının, boğaza kaçırılması ve yutulması önerilmez. Çok dikkatli kullanılması gereken bu tür ilaçlar her insanda tedirginlik yaratmaktadır. Bu sebeple hazır satılan gargara yerine, evde doğal bitkilerden yapılan mikrop kırıcı gargaralar, hem ağız ve boğazın rahatlamasını sağlayacaktır hem de diş aralarında, dilin üzerinde ve boğazda bulunan mikropların, kısa süre içinde yok olmasını sağlayacaktır. Üstelik evde hazırlanan gargaralara, hiçbir kimyasal madde karıştırılmadığı için yutulmasının hiçbir sakıncası bulunmaz.

1- Çay ağacı Ve Karanfil Kullanılarak Hazırlanan Gargara

Çay ağacı bitkisi, yıllardır yara ve yanıklarda kullanılmaktadır. Antiseptik ve rahatlatıcı etkisi bulunan çay ağacı bitkisi, aktarlardan kolayca edinilebilir. Karanfil ise çoğu evde bulunan ve tatlı yapımında kullanılan kokulu bir bitkidir. Çok eski zamanlardan beri karanfil; diş temizliğinde ve ağzın güzel kokması için sakız gibi çiğnenerek kullanılan bir bitkidir.

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 25 gram çay ağacı bitkisi
 • 2-3 tane karanfil

Çay ağacı Ve Karanfil İle Doğal Gargaranın Hazırlanışı

İlk olarak, hafif su tutularak yıkanan çay ağacı ve karanfil, bir cezvenin içine yerleştirilir.  Üzerine iki bardak su eklenerek ocağa koyulur. Kaynamaya başlayan bitkilerin, altı kısılarak yaklaşık 5 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ocaktan alınan karışım, süzülerek bir kavanozun içine doldurulur. Hazırlanan ve soğutulan gargara, dişlerin fırçalanmasının ardından ağızda bir süre bekletilmelidir. Bu bitkilerin hepsi çayı yapılarak içilen bitki çeşitleri olduğu için yutmakta her hangi bir sakınca yoktur. Buzdolabında saklanması koşulu ile birkaç gün tazeliğini koruyacaktır. Her gün tekrar hazırlamak yerine kavanoza yerleştirilen gargar üç gün kullanılabilir.

2- Tarçın Ve Karanfil Kullanılarak Hazırlanan Gargara

Tarçın birçok insan tarafından sevilen, kokulu ve aromatik bir bitkidir. Aynı zamanda tarçının şeker hastalığına iyi geldiği, yaralarda antiseptik etki gösterdiği bilinmektedir. Tarçın ve karanfil kullanılarak yapılan gargara, ağzın güzel kokmasını ve ağızda bulunan bakterilerin kısa süre içinde yok olmasını sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 2 adet çubuk tarçın
 • 2-3 adet karanfil
 • 2 su bardağı su

Tarçın Ve Karanfil İle Doğal Gargaranın Hazırlanışı

Bir cezveye koyulan iki bardak suya, iki adet çubuk tarçın ve 2-3 adet karanfil atılarak, 15 dakika kaynatılır. Soğutularak, diş fırçalandıktan hemen sonra kullanılan bu karışım; ağzın içindeki mikropları temizleyecek ve ağzınızın mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Hazır gargaralar gibi yutulmaması için büyük çaba göstermeye gerek yoktur. Zaten çok hoş kokan ve yenilebilir ürünlerden yapılan bu karışım, istenmeden de olsa yutulacaktır. Hazırlandıktan sonra, buzdolabında saklanarak birkaç gün bayatlamadan kullanılabilmektedir.

3- Hamamelis Ve Papatya İle Hazırlanan Gargara

Hamamelis bitkisi; diş etlerini güçlendiren ve ferahlık veren bir bitkidir. Papatyanın ise antiseptik etkisi yıllardır bilinir. İki bitki birlikte hazırlanarak, ağız yarası ve diş etlerine iyi gelen bir gargara hazırlamak mümkündür. Hamamelis ve papatya karıştırılarak yapılan gargara, ağız yaraları ve diş veya diş etleri için rahatlatıcı etki gösterecektir. Hamamelis, kurutularak aktarlarda satılan ve kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Papatya ise genellikle her bahçede yetişir. Doğal olanını bulamayanlar için aktarda kurutulmuş papatya mevcuttur.

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 25 gram hamamelis
 • 10 gram papatya

Hamamelis Ve Papatyalı Gargaranın Yapılışı

Bir cezveye doldurulan 2 su bardağı suya, 25 gram hamamelis ve 10 gram papatya karıştırılır. Birlikte 15 dakika kaynatılan bu bitkiler, soğuduktan sonra, fırçalanan dişlerin ardından ağzı gargara yapmak için kullanılmalıdır. Kısa süre içinde ağzı rahatlatan ve diş etlerinin ağrısını yok eden bu karışım, dişlerdeki ve dildeki mikropların yok olmasını sağlayacaktır. Üstelik tamamı doğal maddelerden yapılan gargarayı, yutmamak için çaba sarf etmeye de gerek yoktur. Hamamelis ve papatya çay olarak tüketildiğinde vücudu rahatlatan ve uyku veren bitkilerdir.

4- Sirke İle Hazırlanan Doğal Gargara

Antiseptik özelliği ile bilinen ve saç, cilt ve ağız temizliğinde kullanılan sirke ağız içinde biriken bakterilerin kısa süre içinde yok olmasını sağlar. Asitli yapısı ile bilinen sirke, ağız gargarası olarak kullanıldığında mutlaka bir miktar su ile karıştırılmalıdır. Piyasada bulunan elma veya üzüm sirkesi her iki tür sirke ile ağız gargarası hazırlamak mümkündür. Sirkenin de doğal yapılanını tercih edenlerin, tarifine bakarak evde tamamen doğal sirke hazırlama olanağı da bulunmaktadır. Sirke zahmetsizce yapılan ve mutfakta birçok yemekte kullanılan bir üründür.

Malzemeler

 • 1 su bardağı saf su
 • 1 yemek kaşığı elma veya üzüm sirkesi

Sirke Kullanılan Gargaranın Hazırlanışı

Bir su bardağı saf suyun içine, bir yemek kaşığı sirke karıştırılır. Kaynatmaya gerek olmadan kullanılan bu karışım, üç gün içinde bitirilmelidir. Hazırlanışı kolay olan ve etkisi çabucak hissedilen bu gargara, dişetinde biriken bakterilerin kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

5- Tuz Kullanılarak Hazırlanan Gargara

En basit ve doktorların en çok önerdiği gargaradır. Genellikle diş çekiminden sonra ve diş dolguları, diş yapılması için dişlerin küçültülmesi esnasında doktorlar tavsiye eder. Diş müdahalesi ile ilgili yaraların kısa süre içinde iyileşmesini sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı kireçsiz su
 • 1 çay kaşığı sofralık tuz

Tuz Ve Su ile Gargaranın Hazırlanışı

Kısa süre içinde etkili olan bu gargaranın hazırlanması için bir çay bardağı kireçsiz suyun içine bir çay kaşığı tuz eklenmelidir. Çay kaşığı yardımı ile tuzun erimesi sağlanarak, diş fırçalamadan hemen sonra gargara kullanılır. Diş müdahalelerinde her gün üç defa ve her seferinde yukarıdaki ölçü ile kullanılması önerilen bu gargara, diş yaralarının kısa süre içinde iyileşmesini sağlayacaktır. Diş yaraları bulunmayan ve ağız temizliğine önem verenlerin ise her gece yatmadan önce bu gargara ile ağzı temizlemesi önerilir. Böylece gece boyu ağızda biriken bakterilerin, yok olması sağlanacaktır. Yapımı oldukça kolay olan bu gargara her gece bir çay bardağı hazırlanır ve o anda tüketilir.

error: Copyright! Yaşamloji