banyo yapmak istemiyorum banyo duş Banyo Yapmaya, Duş Almaya Üşeniyorum banyo du   yapmak

Banyo Yapmaya, Duş Almaya Üşeniyorum

Eğer duş almak veya yakınmak istemiyorum diyorsanız bu bazı psikolojik sorunların habercisi olabilir. Banyo yapmak sizi rahatlatacağı gibi insan ilişkilerinizi geliştirmek için baş etkenler arasındadır. Öncelik olarak yıkanmak istemiyorsanız kendinize yeni ve çok beğendiğiniz bir kokulu duş jeli alarak işe başlayabilirsiniz.

İnsan neden duş almak, banyo yapmak istemez?

 Banyo yapmak kişisel bir iş olduğu gibi, detaylara inildiği zaman aslında toplumsal bir sorumluluk olarak da göze çarpmaktadır. Toplu taşıma araçları ve toplumun sıklıkla kullandığı alanlar,  bireylerin ortak kullanım alanları olduğu için, hem bu alanları kullanan kişilerin hem de bu ortak kullanım alanlarının, toplumu rahatsız etmeyecek şekilde temiz olmaları bir gerekliliktir.

 Bireylerin ya da bu alanların temiz olmamaları, toplumda rahatsız edici bir takım etkilere sebep olmaktadır. Bu yazımızda, toplumda rahatsızlık hissi uyandıran konulardan birisi olan “bir insan neden banyo yapmak istemez” inceleyeceğiz.

 Kişinin gerek psikolojik gerek ise imkanları çerçevesinde duş almama veya banyo yapmamasının nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler incelediğimizde insanların psikolojik sorunlardan dolayı banyo yapmadığı görülmektedir.

 Banyo yapmama nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak, şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır, bunlara duş almak istememek de dahildir.

Neden Banyo Yapmak veya Duş Almak İstemiyorum?

Hastalıklara bağlı olarak banyo yapmama isteği: Yine bu durum, psikolojik bir takım etkilerin meydana getirdiği hastalıklar olarak görülmektedir. Özellikle son zamanlarda ismini çok sık duyduğumuz tükenmişlik sendromu, bu hastalıkların başında gelir. Tükenmişlik sendromu kişide görülen duygusal çöküş ve duyarsızlaşmanın bir sonucudur. Bu nedenle bu sendroma yakalanan birisinde, banyo yapmama isteğinin görülmesi oldukça doğaldır. Zira tükenmişlik sendromu, ağır bir psikolojik çöküntünün sonucunda görülmektedir.

Kadınların banyo yapmama nedenleri: Kadınların banyo yapmama sebepleri ise, genellikle bakıma dayalı sebeplerdir. Yapılmış makyaj ya da farklı cilt bakımlarının bozulmaması için, banyo yapmamak isteyebilirler.

Veya tam tersi olarak görülen hayattan zevk almamak, kendini beğenmemek ve evliliğinde mutlu olmaması duş almaması sebepleri arasındadır.Kimi zaman ise evli kadınlar eşlerine değer vermedikleri için duş almak istemez.

Soğuk su ve hava: İnsanın banyo yapmama sebeplerinden birisi de hava, su ve ortamın soğuk olmasıdır. Bu etkilerin herhangi birisinin görmesinden dolayı, kişi banyo yapmak istemeyebilir. Merkezi ısıtmalı evlerde oturmayan kişilerde bu banyo yapmama isteği daha fazla görülmektedir.

 Banyo yapmak kişinin ruhunu ve bedenini birçok olumsuz etkilerden arındırarak, rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda sağlık açısından bir gereklilik olan yıkanmak, psikolojik açıdan da önemli etkileri bulunan bir işlevdir.

Geçmişte yaşanmış talihsiz bir anı: Kişinin çocukluk yaşlarında boğulma tehlikesi atlatması suya karşı bir fobi oluşmasına neden olur. Tamamen psikolojik bir fiil sonucunda meydana gelen bu fobi, kişinin ilerleyen yaşlarında duş almama nedeni olarak görülebilir. Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şeylerden birisi, psikolojik destek almaktır. Yapılan araştırmalar su fobisi bulunan kişilerin, psikolojik destek aldıktan sonra daha sık banyo yaptığını göstermektedir.

Duş almaya üşenmek: Bunu için tavsiyeye gerek yok, bir an önce banyo yapmaya gidebilirsiniz.

Bir insan neden banyo yapmak duş almak istemez veya duş yapmak istemiyorum diyorsanız belki kendinize göre nedenler olabilir, psikolojiniz şuan düzgün olmayabilir, kendinizi bu şekilde yalnız hissetmeniz daha çok duygusal çöküntüye girmenize neden olacaktır. Bazı psikolojik sorunlar bu şekilde bir başlangıç göstermiş olabilir. Şu andan itibaren bu süreçten kolayca kurtulmak için bir duş alıp, insan ilişkilerinizi geliştirmekte fayda görüyoruz.

error: Copyright! Yaşamloji