Koltuk Altı Terlemesi koltuk altı terlemesi Koltukaltı Terlemesi Koltuk Alt   Terlemesi
Koltuk Altı Terlemesi

Koltukaltı Terlemesi

Koltukaltı terlemesi oldukça yoğun karşılaşılan ve asla hafife alınmaması gereken bir durumdur. Toplum içinde sıkça rastlanılan bu durum hem sıcağa bağlı olarak gelişir hem de duygusal değişiklikler sonrası da gelişir. Yani bir kişi aşırı heyecanlandığında veya aşırı sinirlendiğinde koltukaltında terlemeler meydana gelebilir. Her ne kadar doğal bir süreç olsa da, koltuk altı terlemesi yaşayan kişi kendini oldukça kötü hisseder. Koku yapması mümkün olan bu terleme biçimi diğer her terleme kadar olağandır. Terleme anı ısının en yoğun hissedildiği bölgede başlar ve insanların ısıya en hassas reseptörlerin bulunduğu alanı koltukaltı bölgesidir. Mevsimler etkiler fark etmeksizin ter bezleri ısıyı yoğun olarak hissettiği an çalışmaya başlar.

Terleme Önleyici Ürünlerin Çalışma Prensibi

Çok uzun zamanlardan beri insanlar koltukaltı terlemeleriyle mücadele etmektedir. Bu mücadeleler neticesinde Antiperspirant adı verilen terlemeyi önleyen karışımları bulmuşlardır ve yüz yıllardır bu karışımlar kullanılmaktadır. Vücuda herhangi bir zararının olmadığı hem devlet tarafından onaylanmıştır hem de doktorlar tarafından onaylanmıştır. Halk arasında yaygın olan bir yanlış vardır ki o da içeriğinde alüminyum bulunan karışımlar meme kansersine yol açar. Hiçbir doktor tarafından onaylanmamış olan ve kanıtı dahi bulunmayan bir ideadır. Bu karışımların temel prensibi ter bezlerini lokal olarak anestezi ederek ısı reseptörlerinin çalışmasını engeller. Bu engelleme sonucunda ter bezleri çalışmaz ve terleme engellenir.

Koltukaltı Terlemesini Önlemenin Doğal Yolları

Öncelikle bilinmesi gereken bir husus vardır ki terleme hiçbir zaman tamamen ortadan kaldırılamaz. Eğer terleme ortadan kalkarsa vücut toksinlerini atamaz ve ciddi sağlık sorunları beraberinde gelir. Bu yüzden terlemeyi tamamen bitirmeyi değil azaltmaya yönelik çalışmalarda bulunmak mümkündür.

Doğal Tuzlar

Antiperspirant ürünlerin çalışma ürünlerin koltuk altını anestezi etme özelliğinden daha önce bahsetmiştik. Bu ürünlerin içerik bakımından incelendiğinde tuz bazlı oldukları bir gerçektir. Ve bu ürünlerin doğal etkilerini almak için kaya tuzu veya karbonat kullanmak mümkündür. Karbonatlı su veya kaya tuzlu su ile koltukaltlarınızı silebilir ve bu sorunu biraz olsun azaltabilirsiniz.

Bitki Özlü Yağlar

Adaçayı ve lavanta yağını kullanarak terleme sorunlarınızı azaltabilirsiniz. 3/2 oranında adaçayı yağı ve lavanta yağını 200 ml su ile karıştırıp bu karışımı ister sprey yardımıyla isterseniz de bir pamuk yardımıyla derinize sürebilir ve gün boyu ferahlayabilirsiniz.

Patlıcan suyu

Size de çok ilginç geldiği gibi patlıcanın suyunu içerek terleme sorununa doğal çözüm getirebilirsiniz. 1 adet patlıcanı soyup 2-3 bardak miktarındaki kaynar su içine atınız. Bir miktar kaynayan karışımı yaklaşık yarım saat demlenmeye bırakınız. Gün içersinde değişik saatlerde birer bardak içebileceğiniz bu karşım terleme sorununuza ufak bir çözüm olacaktır.

Domates Suyu

İnanması oldukça güç olsa da domates suyu terleme konusunda oldukça etkilidir. Banyo sırasında terleme konusunda sıkıntı yaşadığınız bölgeleri domates suyu ile ovup 15 ile 20 dakika arasında durulanırsanız aradaki farkı sizlerde göreceksiniz.

Ödem Söktürücü Çaylar

Vücutta biriken sıvılar bir şekilde dışarı atılmalıdır ve bu dışa atılımlar terleme veya idrar olarak seyreder. Ödem söktürücü çayları kullanarak idrar yoluyla vücuttaki fazla sıvıların atılması sağlanır ve terleme miktarı en aza indirilir. Geven Çayı, adaçayı, maydanoz suyu, kiraz sapı suyu, karanfilli tarçın suyu ve piyasada bulunan form çaylar oldukça ödem söktürücü etkiye sahiptir.

Meyve Asitleri

Yapısında ait bulunan meyveleri veya sirke gibi sıvıları koltukaltınıza kullanırsanız terleme konusunda oldukça yol kat edebilirsiniz. Terleme miktarında belki bir değişme olmaz ancak oluşabilecek kötü kokuyu engellersiniz. Su ile seyrettiğiniz sirkeyi koltuk altınıza sürerek 20 dakika beklettikten sonra durulamalısınız. Aynı şekilde limonu da gece yatmadan koltuk altınıza uygulamalısınız. Durulama gerekmez.

Ter Önleyici Karışımlar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Ter konusunda insanların mücadele etmesi oldukça zahmetlidir. Çünkü terleme olayı her gerçekleşebilen bir olaydır ve karşısında bir tedavi uygulamak veya doğal yöntemlerle bu durumu en aza indirgemek için geliştirilen birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin pek çoğu yüzyıllardır uygulanmakta olan ve doktorlar tarafından onaylanmış ürünlerdir. Paraben içermeyen ve alkol bulundurmayan Antiperspirant deodorantlar da oldukça sağlığa uygun ürünlerdir. Ancak kullanım şekline oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü deodorantlar temiz deriye uygulanır.

Koltukaltı Kokusu Nasıl Önlenir?

Koltukaltı kokusunun nedeni aslında terimiz değildir. Bu bölgede yaşayan bakterilerdir. Bu durumda kişi eğer hijyenine dikkat etmezse, günlük duşunu almazsa veya teri önleyici materyaller kullanmazsa ortamın nemli hale gelmesinden yararlanan bakteriler üremeye başlar. Bakterilerin çoğalması ise koku oluşmasını sağlar. Bu durumda günlük veya gün aşırı duş almak, duş almak mümkün değilse şayet sabunlu bir suyla koltukaltını silmek gibi önlemlere başvurulmalıdır. Kafein veya baharat yönünden yoğun yiyecekler terk kokusunda artışa neden olur. Aşırı terleme yaşayan kişiler bu gıdalardan uzak durmalıdır. Aynı zamanda sentetik giysilerde terleme yaratır ve bu nedenle pamuklu veya ipekli giysilerin giyilmesi terlemeyi en aza indirger.

Rutin Koltukaltı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koltukaltı temizliğinde antibakteriyel sabunların kullanılması oldukça önerilen bir durumdur. Bu sabunlar koltukaltı bakterilerini üremesini engellemede oldukça başarıya sahip sabunlardır. Ancak eğer kişinin cildi çok hassas ise cildin pH değerinin artmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Teri önleyici ürünlerin günlük olarak kullanılması gerekmektedir.

Aşırı Terleme Tedavi Yöntemleri

Deodorantlar, Antiperspirant ürünler ve bitkisel çözümler aşırı terleme yaşayan kişilerde yeterince çözüm oluşturmayacaktır. Bu tip kişilerin yaşam kaliteleri oldukça düştüğü için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin arasında en iyileri olarak iyontoforez, botoks yöntemi ve cerrahi yöntemlerdir.

Botoks Yöntemi

Botoks ter bezleri ile sinirler arasında iletimi bozduğundan ter bezlerinin çalışmasını en aza indirger. Küçük iğneler yardımıyla her iki koltukaltına deri içine ilacın enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Etkisi ortalama 2 veya 12 ay sürer. 100 kişiden 5 inde etkisiz olma durumu vardır. Uygulamadan 1-2 gün sonra etkisini gösterir. Ter ya tamamen biter ya da oldukça azalır.

İyontoforez

Ter bezlerine elektrik akımı yollayarak terlemenin durdurulması işlemidir. Evde uygulanması mümkün olan bu yöntem koltuk altına ve ellere uygulanabilecek pedleri de vardır. Ortalama haftada 3 – 4 kez uygumla gerektirir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak kullanımı biraz zor olduğu için kısıtlanmaktadır.

ETS Cerrahisi

Çok şiddetli olgularda uygulanacak bir yöntemdir. Genel anestezi altında uygulanır. Koltukaltına giden sinirler kesilerek ter bezleri sinir iletimi engellenir. Her terleme türü için uygulanması mümkün olmayan bu yöntem diğer tedavi türlerine cevap vermeyen kişiler için kullanılır. Göğüs cerrahları tarafından uygulanır. Refleks terlemeye yol açması gibi bir durum söz konusudur.

Koltukaltı Tüyleri Koku Yapar Mı?

Koltukaltı tüylerinin pek çok yararlı fonksiyonu bulunduğu gibi dezavantajları da vardır. Örneğin tüylerin dibinde yaşayan bakteriler ter gibi nemli bir ortam varsa apselere, kıl dibi iltihaplarına ve ateşli hastalıklara dahi yol açabilmektedir. Bu durumda koltukaltı temizliğine oldukça önem verilmelidir ve tüy temizliği sıkça yapılmalıdır. Terin vermiş olduğu kötü koku yayılımı bu şekilde en aza indirgenmiş olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji