hamile diyet hamile diyet Hamilelikte Diyet Yapılır mı, Zararlı mı? hamilelikte diyet

Hamilelikte Diyet Yapılır mı, Zararlı mı?

Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Hamile, gebelik döneminde diyet yapılır mı, sakıncası var mı, hamile diyet beslenme programı, listesi nasıl yapılır beraber inceleyelim!

Hamilelik anne ve bebeği için mucizevi bir dönemdir. Bebeğin gelişmeye başlamasıyla anne de kilo almaya başlar. Yaklaşık 9-12 kilo arası artış meydana gelir.

Hamilelik sırasında sıkı diyet programı uygulamak size ve bebeğinize zarar verecektir. Çünkü bebeğiniz sizden beslenir ve sizde doğru beslenemezseniz bebeğinizin fiziki ve mental gelişimi yavaşlar. Bebek ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besinleri sağlayamazsa istenmeyen sonuçlar doğabilir. Diyet programı uygulamak yerine gebe anneler düzenli ve dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmelidirler. Hem kendi sağlıkları için hem de bebeğin sağlığı için bu çok daha önemlidir.

Gebelikte diyet;

Tüm Hamile kadınların kendine özgü günlük ihtiyacı olan vitamin, kalori, kalsiyum vb. gıda maddeleri vardır. Bu besinleri yeterince ve kararında tüketmelidir. Bu tüketilen yiyecekler organik olarak temin edilmeli ve hormonlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu yüzden farklı bir kişinin uyguladığı olağan bir diyet, diğer hamile bir kadında kötü sonuçlar doğurabilir. Her insanın metabolizması kişiye göre değiştiğinden yapılan diyet, uzman diyetisyen kontrolü altında yapılmalıdır..

Hamilelikte diyet yapıyorsanız Karbonhidratları azaltmalı ama minimum seviyeye düşürmemelisiniz. Günlük tükettiğiniz su ve vitamin miktarına dikkat etmelisiniz. Günde en az bir öğünü sebze ve protein tüketerek geçirmelisiniz ki sağlıklı yarınlar hazırlayabilesiniz.

Kolay bir doğum ve sağlıklı hamilelik için günlük basit egzersizlere, temposuz yürüyüşlere başvurabilir, enerjinizi artırmak için ceviz, fındık gibi ürünlerden bolca tüketebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme; hem size hem bebeğinize sağlam bir kalkan oluşturacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji