saç uzatan maskeler saç uzatma maskesi Kısa Sürede Saç Uzatan Saç Maskeleri sa   uzatan maskeler
saç uzatan maskeler

Kısa Sürede Saç Uzatan Saç Maskeleri

Değişim gösteren moda akımları kısa saç modellerini de popüler kültüre dâhil etmiş olsa da pek çok kadın uzun saç sevdasından vazgeçememiştir. Zira itiraf etmek gereklilik gösterir ki uzun saçın yeri her zaman ayrıdır. Fakat arzuladığımız uzunluğa sahip olabilmek her zaman kolay olmuyor. Bunun için uzun süreler sabretmeniz gerekebiliyor. Bu duruma bir el atmanın zamanının geldiğini düşüyor ve kapı kapı dolaşmadan, masrafsız bir şekilde, zahmetsizce evinizin rahatlığında uygulayabileceğiniz doğal maskelerin tariflerini sizlerle paylaşıyoruz!

Yumurta Maskesi

Yumurta maskesi saç için oldukça besleyici bir karışımdır. Protein yapısından meydana gelmekte olan saç hücrelerini yumurta gibi güçlü bir protein kaynağı ile kolayca onarıp, güçlendirebiliriz. Ayrıca yine içeriğinde yer almakta olan potasyum, D ve B12 vitaminleri ile saç dökülmesinin de önüne geçilerek, uzama süresini minimalize edeceğiz.

Yumurta Maskesi İçin Malzemeler:

1 Adet yumurta.

1 Adet limondan elde edilen su.

Yarım su bardağı kadar süt.

2 Yemek kaşığı zeytinyağı (sızma).

Yumurta Maskesinin Hazırlanışı:

Bir adet yumurtanın beyazını ayırıp orta ebatlarda bir kaseiçerisine alıyoruz. Ardından; süt ve zeytinyağını da ilave edip 3-4 dakika kadar çırpıyor sonunda limon suyunu da takviye edip, 1-2 dakika kadar daha çırpıyoruz.  İşte karışım hazır!

Yumurta Maskesinin Uygulanışı:

Elde etmiş olduğumuz karışımı uygulamaya öncelikle saç derimizden başlıyoruz. İşlem sırasında yavaş ve narin dokunuşlar kullanmalısınız. Ardından saç dibinden başlayıp, uç noktalara kadar uygulamaya başlıyoruz. Sürmüş olduğumuz maskenin etki gösterebilmesi için yaklaşık 20 dakika kadar saçta kalması gerekmekte. Etrafa bulaşmaması için bir bone ya da havlu ile sararak da durabilirsiniz. Durulama aşamasında ise şampuan kullanmalısınız. Ilık su yardımı ile iyice durulayın. Saç derisinde hiçbir kalıntı kalmamasına özen gösterin. Haftada 3 kez olmak üzere uygulanımı sonucunda etkin sonuç gösterecektir.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt; antioksidan açısından oldukça zengin ve verimli bir içeriksel yapıya sahiptir.  Saç diplerine uygulanımı sırasında ise nemlendirici ve onarıcı etki göstermektedir. Uzun bir saç istiyorsak, öncelikli olarak sağlıklı bir saç yapısına sahip olmamız gerekir. Yoğurt ise bu anlamda bize yardımcı olabilecek öğelerin başında yer alıyor. Ayrıca saçları uzatmanın yanı sıra; parlaklık kazandırabilmek açısından da işlevselliği mümkün.

Yoğurt Maskesi İçin Malzemeler:

3 yemek kaşığı kadar yağsız yoğurt.

5 damla elma sirkesi.

1 çay kaşığı kadar bal.

Yoğurt Maskesinin Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri orta ebatlarda bir kaba alarak iyice karıştırın ve malzemeleri birbirine yedirin.  Hepsi bu kadar, karışımımız uygulamaya hazır!

Yoğurt Maskesinin Uygulanışı:

Elde etmiş olduğunuz karışımı uygulamaya öncelikli olarak saç diplerinizden başlayın. Yine narin ve yavaş dokunuşlar dâhilinde saç derisine masaj yaparcasına karışımı yedirin. Ardından saç dibinden başlayarak uç noktalara kadar sürün. 20 dakika kadar etki göstermesine izin verdikten sonra; kullanmakta olduğunuz şampuan ve ılık su yardımı ile durulayın.

Muz Maskesi

İçermekte olduğu potasyum aktivitesi ile birlikte; saç derisindeki hücrelere onarıcı etki sağlamakta olan muz sayesinde; saç kökleri sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşur. Böylece çok daha kolay ve kısa süreler içerisinde arzuladığınız uzunluğa kavuşabilirsiniz. Ayrıca yine içeriğinde yer almakta olan C vitamini ile de saç derisi üzerinde yağ dengesini meydana getirir.

Muz Maskesi İçin Malzemeler:

2 adet orta boy muz.

1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı.

8 damla Hindistan cevizi yağı.

1 yemek kaşığı kadar bal.

Muz Maskesinin Hazırlanışı:

Muzları kabuklarından soyarak, ince dilimler haline getirin. Ardından orta ebatlarda bir kase içerisine alarak; bal, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını da kaseye ekleyin. Elde etmemiz gereken karışımın tamamen pütürsüz hale gelmesi gerekiyor. Bu sebeple iyice karıştırmaya özen göstermelisiniz.

Saçın Uzaması İçin Kullanılabilecek Olan Doğal Ürünler

Süt: Saç uzatmak için oluşturulan pek çok maskede adına rastlanılan süt; saç derisine canlılık kazandırılması ve hücre yenilenmesini sağlaması açısında oldukça etkili bir unsur. Hazırlayacağınız maskelere ekleyebileceğiniz gibi; tek başına saç derinizden başlayarak da uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar bekletip; şampuan kullanarak durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı nemlendirici etkisi bakımından oldukça değerlidir. Saç derisine uygulandığında; saç dokusun beslenmesine ve daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Böylece saçınızı yıpratmaz ve daha kolay uzayabilmesine yardımcı olmuş olursunuz. Bilhassa saçlarınızda kırık gözleniyorsa; 2 günde bir saç diplerinizden uç kısımlara doğru uygulayıp, 15 dakika kadar beklettikten sonra şampuan ve ılık su kullanarak durulayınız.

Limon: Saç diplerinde gözlenen yağlanmanın çözümü açısından oldukça önemli bir madde olan limon sayesinde yağlanma kaynaklı oluşan kepek gibi problemlerin saç uzamasına oluşturmuş olduğu handikabın önüne geçilir. Yalnız asit düzeyi yüksek bir madde olduğu için 3 yemek kaşığı suya, bir yemek kaşığı limon suyu ölçüsünde uygulanmalı ve 15 dakika sonra durulanmalıdır.

Bal:Saçlarda kırık oluşumuna sık rastlanıyorsa; uzama süreci deformasyona uğrayacaktır. Bu sebeple öncelikli olarak kırık probleminin önene geçmek gerekir. Bal ise bu sorun için en etkili çözüm.  2 günde bir saçlarınıza bal ile masaj yapmanız; saçlarınızın nemlenmesi, güç kazanması ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Yumurta: En güçlü protein kaynaklarından biri olan yumurta; saç derisinde yeni hücre oluşumunu sağlar. Saç uzaması konusunda en kısa sürede etki gösteren maddedir. Ayrıca yeni saç tellerinin oluşmasına da olanak tanır. Böylelikle; saçlarınız uzarken aynı zamanda hacim ve dolgunluk da kazanır.

Hindistan Cevizi Yağı: Saç derisinde yeterli ölçüde nem düzeyinin sağlanması; hücrelerin nefes alabilmesi açısından önem taşımaktadır. Hindistan cevizi yağını gece yatmadan önce 3-4 damla kadar saçınıza uygulayıp bir bone ya da havluya sarıp uyuyabilirsiniz. Sabah şampuan ve ılık su ile durulayınız.

error: Copyright! Yaşamloji