ayak kaşıntısı ayak tabanı kaşıntısı nasıl geçer Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Geçer ayak kasintisi
ayak kaşıntısı

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Geçer

Ayak Tabanı Kaşıntısı, Sağlık sorunları ne kadar küçük ve hafif olursa olsun yaşam kalitesini ciddi oranda etkiler. Bedenin alarm vermesi anlamına gelen ve altta yatan daha farklı bir sorunu işaret edebilen ağrı, kaşıntı ve hareket azalması gibi sorunlar ciddi bir hastalık ile ilişkili olmasa bile kendi başlarına da yeterince rahatsız edici olabilmektedirler.

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ama özellikle ayak tabanında kaşıntı ve böcek gezmesi gibi rahatsız edici hisler yaratan ağrılar tıp dilinde kaşeksi olarak adlandırılmaktadır.

Ayak tabanı kaşıntısı mantar ya da egzama gibi basit sebepler yüzünden de meydana gelebilmektedir.

Ayakta Alerjik Kaşıntılar

Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı duyarlılığı olarak özetlenebilecek alerjik reaksiyonlar ayak tabanında kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların yaşanmasına da neden olabilir. Alerjen yani alerjiye yol açan maddenin ne olduğu bilinmedikten sonra tedavinin yapılması da zorlaşır. Alerjen ile ilk temas halinde genelde kaşıntı gibi belirtiler meydana gelmez. Ancak zamanla vücudun bu alerjen ile savaşmak için antikor üretmeye başlaması ile birlikte kaşıntı da baş göstermeye başlar.

Ayak Kaşıntısına Eşlik Eden Sorunlar

Ayak Alerjik kaşıntı ile beraber yaşanan sorunlar arasında kurdeşen, boğazda ağızda şişlik, solunumda sıkıntı ve hırıltı, nefeste daralma, aksırma ve kan basıncında düşme hatta bayılma görülebilir. Bu sorunları alerjiye bağlamak için uzman bir doktor tarafından kapsamlı bir test yapılmalıdır. Testlerin sonucunda da alerji tedavisi için anti-histamin bazlı ilaçlar, epinefrin, intravinöz sıvılar ve steroidler gibi farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer Ne Yapılmalı?

Ayak kaşıntısı hem yorucu hem de rahatsız edici bir sorundur. Böyle bir sorun yaşadığınızda kaşıntı ne kadar şiddetli olursa olsun öncelikle kendinize engel olmalı ve ayaklarınızı kaşımayı bırakmalısınız. Çünkü kaşıntı bir kez başladığı ve siz de ona izin verdiğiniz sürece vücudunuzdaki diğer bölgeler de kaşınmadan etkilenebilmektedirler. Sıcak su kaşıntının şiddetini arttırabilir bu yüzden duş alırken çok sıcak su kullanmamalısınız. Ancak ılık su ile temas etmek her zaman rahatlatır. Bu yüzden ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Ancak gerek duş gerek sadece ayak yıkamak olsun işlem bittikten sonra ayaklarınızı iyice kurulamayı ihmal etmeyin.

Ayak Kaşıntısı için Ayakkabı Seçimi

Ayak kaşıntısı için yapılması gereken ılık su ile yıkama, kurulama ve kremler ile nemlendirme gibi evde yapabileceğiniz tedavi yöntemleri dışında aldığınız ayakkabıların da bu sorunu tetikleyebileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden ayakkabı seçimi oldukça önemli. Kaliteden ödün vermeden ve hava sirkülasyonu olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayrıca çoraplar da mutlaka pamuklu olanlardan seçilmelidir.

Ayak Kaşıntısı Nedenleri

Ayak kaşıntısına yol açan pek çok neden olmakla beraber bazen arı sokması ya da tahta kurusu gibi durumlar sebebi ile de kaşıntı meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kaşıntıya ağrı ve şişlik de eşlik eder. Yine bir doktora başvurarak gerekli tedavilerin yapılmasını sağlayabilir ve uygun ilaç takviyeleri ile şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayak Bölgesinde Mevsimsel Kaşıntılar

Ayak kaşıntısının görüldüğü zamanlar genelde yaz aylarıdır. Bunun sebebi ise bu aylarda daha az çorap giyilmesi ve ayak terlemesine daha fazla rastlanmasıdır. Mevsimsel ayak kaşıntıları alınacak basit önlemler ve tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileştirilebilir. Öncelikle ayakların daima temiz tutulması gerekmektedir. Kolayca hazırlanabilecek bazı basit kürler de kaşıntıyı geçirmek için çok etkilidir. Örneğin bir mikser yardımı ile sıkacağınız havuç suyunu kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. Ayrıca bir tatlı kaşığı sinamekiyi bir çay bardağı üzüm sirkesinin içine ekleyerek sabah akşam yine kaşınan bölgeye sürüp masaj yapabilirsiniz. Mantar tedavisinde aloe vera da çok etkilidir. Bu yüzden aloe vera etkili krem ve jellerini ayak mantarının tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şeker Hastalarında Ayak Kaşıntısı

Ayakta yanma ve kaşıntı bazen çok daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığında bu gibi sorunlarla sık sık karşılaşılır. Tıp dilinde diyabetik nöropati olarak adlandırılan ayakta kaşıntı yaratan rahatsızlık şeker hastalığının ilk teşhisi sırasında da hasta ve doktor için yol gösterici olacaktır. Kaşıntıya yanmanın da eşlik ettiği şeker hastalığında gizli şeker durumunu ortaya çıkarmak için bir endokrin uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Vitamin Eksikliği olanlarda Ayak Kaşıntısı

B5 ve B12 vitaminlerinin vücutta yeterince bulunmaması sebebi ile yine ayakta ağrı ve kaşıntı gibi sorunların yaşanabileceğini söyleyelim. B5 vitamini pantotenik asit olarak bilinir. Besinlerden enerji alımını sağlayan bu gerekli asit yaşamsal öneme sahiptir. Karın ağrısı ve uyku bozuklukları gibi diğer yan etkiler ile birlikte bacaklarda ve ayaklarda görülen yanma kaşıntı olarak kendini gösteren B5 eksikliği için doğal yollardan takviyeler yapabilirsiniz. Örneğin yoğurt ve süt gibi doğal besinler ile birlikte buğday, brokoli ve mantar yönünden zengin bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. B12 vitamini ise genelde kansızlık durumlarında daha sık görülen bir sorundur. Genelde altmış yaşının üstündeki kişilerde %2 oranında karşılaşılan bu sorun için B12 iğnesi ve ilaçları ile tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji