adet sancısı çay adet sancısı, ne iyi gelir, zencefil, adet sancısı nasıl geçer Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar adet sancisi cay
adet sancısı çay

Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar

Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar

Kadınların ayda bir yaşadıkları adet dönemi bazen sıkıntılı geçebiliyor. Metabolizmada östrogen hormonunun artması mide kramplarına ve kasılmalara neden oluyor. Ama bu hormon bir yerde kadınlığın temeli gibi. Zaten tıpta da kadınlık hormonu olarak geçiyor. Yumurtalıklarda üretilip kana karışan bu hormon ile dişi üreme sistemi düzenli çalışıyor. Kısacası doğanın ve kadın vücudunun ayrılmaz bir parçası. Ayda bir yarattığı sorunları bu yüzden normal kabul etmek gerek.

Ağrı Kesicilerin Yerine Kullanın

Regl dönemi olarak da bildiğimiz adet dönemlerinde özellikle karın kısmında oluşan ağrılar kadınların hayatını etkileyebilir. Özellikle iş zamanı, çalışılan yerlerde hissedilen sancılar hanımlara zor anlar yaşatabilir. Bu gibi durumlarda aklınıza hemen ağrı kesici ilaçlar gelmesin. Ağrı kesici de eninde sonunda ilaçtır ve vücuda kimyasal bir maddenin girmesi demektir. Giren bu kimyasalın böbreklerden süzülerek dışarı atılması sürecinde vücudun en önemli organlarından olan böbreklere fazladan yük bindirmiş oluyoruz. Bu yüzden adet ağrılarında önce bitki çaylarını denemek çok daha sağlıklı bir yöntem. Üstelik neredeyse bütün bitki çayları biraz limonla güzel içecekler haline geliyorlar. Adet sancısına ne iyi gelir sorusunun cevabı bu yüzden öncelikle bazı bitki çayları oluyor.

Hangi Bitkileri Tercih Edebilirsiniz?

Kadınların ikili sohbetlerde sık sık dile getirdikleri sorunların arasında muhakkak adet sancıları da vardır. Hanımlar arasında yaygın olan bir durumdur. Ve birbirlerine tavsiye ettikleri adet sancısına iyi gelen şeyler arasında bitki çayı sürekli vardır. Özellikle zencefil çayı bu konuda başı çekiyor. Doktorların da sık sık öğütlediği zencefil çayı baharatlı ve yoğun tadı ile insanı ilk başta zorlasa bile bir iki dilim limon ile lezzetleniyor. Adet sancısına iyi gelen bitki çayları arasında zencefilden başka yaban mersini, ahududu yaprağı, papatya ve nanenin adı geçiyor. Ama öncelik zencefilin oluyor.

Zencefilin Faydaları

Köklü bitkiler grubunda yer alan zencefil Uzak Doğu ve Güney Asya ülkelerinde yetişiyor. Çin, Vietnam, Singapur, Tayland en çok sevildiği ülkeler. Bu ülke yemeklerinde de kullanılan yoğun tatlı ve yoğun kokulu bir baharat. Kurutularak toz halinde tüketildiği gibi taze ve dilim dilim kesilerek de yeniyor. Yer elmasına benzeyen zencefilin bir sürü ağrıya iyi geldiği eskiden beri biliniyor. Başta adet döneminde çekilen ağrılar olmak üzere mide bulantılarına, taşıt tutmalarına, romatizmal ağrıların hafiflemesine, kan şekerinin düşmesine, gazı azaltmaya yardımcı oluyor. Yoğun baharat oranı terlemeye sebep oluyor ve bu yüzden doğal bir ateş düşürücü olarak da kullanılıyor. Ama kan seyreltici özelliğinden dolayı kalp ve tansiyon hastalarının doktora sormadan kullanmaması gerek.

Zencefil Çayının Yapılışı

Yumru yumru diye tanımlanacak görüntüsü olan zencefil kökünün bir parçasını soyarak temizleyin. İnce dilimler halinde kesin. Dört beş tanesini sıcak suyun içine atın ve kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatın. Sonra süzün ve sıcak halde içmeyi deneyin. Limon ekleyebilirsiniz. Günde üç fincana kadar içebilirsiniz. Genelde adet sancısına iyi gelen bitkilerden yapılan çaylar aynı usulde hazırlanıyor. Ama bu arada papatya çayının uyku getirdiğini, nane çayının da fazla kaçırıldığı zaman reflüye neden olabileceğini hatırlatmak gerek.

Sancılı Günlerde Yapılacak Diğer Şeyler

Bazen günlük yaşamı etkileyecek ve kadınları çalışamayacak hale getiren adet sancıları temelde normal kabul edilen bir durum olsa bile ağrı miktarı sürekli yüksek seyrediyorsa bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Gereken ağrı kesiciyi kendi başınıza almayın. Özellikle böyle dönemlerde size tavsiye edilen hiçbir ilacı doktora sormadan almayın. Ve adet döneminde kendinizi sıcak tutun, özellikle ayaklarınızı üşütmeyin. Büyüklerin hep söylediği gibi kışın taşa yazın yaşa oturmayın. Bu sözler aslında kesinlikle doğrulanmış teşhislerdir.

Şeker Hapı Etkisi

Adet sancısını ne giderir sorusuna cevap olan bitki çaylarının bir çeşit plasebo etkisi yarattığı biliniyor. Yani ortada verilen bir ilaç yok, hasta onu içerek ağrının kesileceğine inandığı için iyileşiyor. Tıpta çok yaşanılan bu durum hastalık hastalarına yardımcı oluyor. Zararsız ve etkisiz ilaç türü haplarla iyileşme sağlanıyor. Bu hastalara verilen ilaçlara bu yüzden şeker hapı deniyor. Bitki çaylarının kullanımı da aslında bir çeşit plasebo etkisi olabilir. Şüphesiz bir bardak sıcak içecek tüketmenin hiçbir zararı yok.

error: Copyright! Yaşamloji