selülit diyet listesi ile nasıl geçer? selülit diyeti Diyetle Selülit Geçer mi, Yiyecek Diyet Listesi İçin Nasıl Beslenmeli? sel  lit diyeti
selülit diyeti

Diyetle Selülit Geçer mi, Yiyecek Diyet Listesi İçin Nasıl Beslenmeli?

İyi Gelen Selülit Diyeti Beslenme Yiyecek Listesi, Selüliti Doğal Yollar İle Giderir ve Yok Eder

Kadınların korkulu rüyalarının başında gelen Selülite etkisi olduğu düşünülen 4 ana etken vardır.  Başlığımızda selülit diyeti diye bahsetmiş olsak ta, direk olarak diyet listesi yapmak yerine selüliti yok eden ve eriten doğal yiyecekler neler olduğunu, selülit oluşumunu azaltıcı uygulamaların neler olduğuna sağlıklı beslenme ile nasıl geçer kısmına bakacağız.

Selülit oluşmasıyla bağlantılı olduğu düşünülen 4 etken şunlardır;

1.Etken: Kişinin cinsiyet ve yaşına göre farklılık gösteren durumların ortaya konduğu bir etkendir. Ayrı ayrı incelenmesi gereken cinsiyete göre selülit oluşumu, yaşa göre selülit oluşumu gibi durumlar, 1. etken için geçerlidir. Burada baz alınan iki şey; deri altında bulunan ve yaş ve cinsiyete göre farklılık gösteren yapı ve mevcut yağlı dokuyu taşıyan dokudur.

2.Diğer etken ise konektif ve kolojen adındaki dokuların parçalanması sebebiyle meydana gelen oluşumdur. Bahsedilen bu dokuların yıkılması halinde, Selüliti ön plana çıkaracak yağ dokusu, belirgin hale gelir.

3.Burada ise önemli olan şey, dolaşım sisteminin nasıl bir etkinlik sonucu dolaşma sağladığıdır.

4.Selüliti oluşturan etkenlerden birisinin de, enflamasyon olduğu yönündedir.

Günümüzde selülitin oluşmasına neden olarak gösterilen bu teorilerin dışında, yenileri de çıkmaktadır.  Gerek bu teorileri ileri seviyede görmek, gerekse bertaraf edebilmek için selüliti olanlar beslenmesine dikkat etmesi ve selülit için diyet önem arz etmektedir.

Selüliti ne yapar: En temel nedenlerinden birisinin şişmanlık ya da obezite olarak bilinmesine rağmen, bunun dışında kişinin vücudundaki yağ dokusunun ve deri uyumunun önemli ölçüde etki ettiği de oluşumunda görülmektedir. Buda bize selülitli kadınların sağlıklı bir diyet uygulaması gerektiğini  gösteriyor.

Selüliti Oluşturan Yağ Dokusunu Yok Eden Gideren Yiyecekler Nelerdir?

Selüliti ne giderir neler yok eder: En büyük düşmanı vücudun insülin tepkisini, giderici ile en aza indirebilmektir. Buda ancak beslenmede alınan karbonhidrat miktarını düşürmekle olmaktadır. Burada önemli olan bir diğer konu ise, hangi yiyeceklerden daha fazla karbonhidrat alınması gerektiğidir. Çünkü diyette sebze, meyve ve kuru baklagillerde bulunan fitokimyasallar, selüliti yok etmede en büyük gideren yardımcılarınız arasında olacaklardır.

Eğer selülitlerden etkili bir şekilde kurtulma çaresi arıyor yada oluşumunu engellemek istiyorsanız, uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisinin diyet yaparken rafine edilmiş karbonhidratlardan ve basit şekerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.  Aynı zamanda tam buğday unundan yapılmış besinleri ve meyveleri tüketirken de, hem protein açısından zengin hem de sağlıklı ve doğal bir yağ grubu besinleri ile tüketmeniz, diyetle selülitleri gidermek adına son derece yararlı olacak bir diğer etkendir. Böylelikle sindirimin daha yavaş olması ve insulinin salgısı daha sınırlı hale gelecektir.

Selüliti gidermenin doğal yolları: Hızlı bir şekilde yağ yakıp selülitlerinizden kurtulabilmeniz için, uygulayacağınız sağlıklı beslenme diyet listesi programınıza, az olması kaydıyla biraz kafein (kahve vb) ve xanhine (çay) eklemeniz daha faydalı olabilmektedir. Yeşil çayın yağ eriten etkilerini ise, sağır sultan bile duymuş durumda. Günde birkaç fincan yeşil çay tüketmeniz, hem selülitleri gidermenin yolları arasında, hem de formunuzu koruyabilmeniz açısından önemli etkilere sahiptir.

Kollajen Yapıcı ve Yıkıcı Yiyeceklerden Bazıları Şunlardır;

Selülit Giderici Diyetinde: Selülitlerin temel sebeplerinden birisi kolajen yıkımıysa, bunu durdurmaya ya da yavaşlatmaya yarayan  eriten yiyecekler işinizi görebilir.

Soya: Östrojenin iyi gelen özelliklerinden birisi de kolajen yıkmaktır. Soya ise İçeriğindeki fitoöstrojen sayesinde östrojenin görevlerini taklit eder ve kolajen yıkılmasının önüne geçer.

C Vitaminleri: Antioksidan açısından en önemli besin kaynakları arasında yer alan C vitamini  içeren gıdalar, bu özelliklerinin yanı sıra önemli bir kollajen yapıcıdır. Yeşil biber, portakal, mandalina, brokoli, karnabahar gibi meyve ve sebzeleri gerektiği kadar tüketmeniz, kollajen yapımı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda adı geçen gıdaların, form tutmaya son derece etki ettikleri de bilinmektedir. Bu yüzden diyet listesinde bu yiyecekleri bulundurmayı atlamayın.

Bioflavonoidler: Kollajen yıkan  enzimleri engelleyen grupta; kırmızı şarap, toz kakao, üzüm çekirdeği ektresi, üzüm suyu ve muhtelif üzüm parçaları, kollajen yıkımını azaltan etkisiyle engellemektedirler. Çünkü bu gıdaların içeriğinde proanthocyanid maddeler bol ve kaliteli bir şekilde bulunmaktadır. Kolajen yıkımını engellemenin yanı sıra Kollajen yapımında da etkili olan bu besinleri, gerekli ölçülerde selülit diyeti içinde tüketmek son derece yararlı olmaktadır.

Jelatin: Hidroksiprolin, proline ve glisin gibi 3 aminoasit jelatinde hem bol miktarda hemde oldukça yüksek kalitede bulunmaktadırlar. Böylelikle jelatin kolajen sentezinin yapılmasına destek olması açısından yararlıdır, beslenme programına ekleyin.

Enflamasyonu Engelleyen ve Azaltma Çaresi İçin Tüketilebilecek Besinler Yiyecekler Nedir?

selülit diyet listesi selülit diyeti Diyetle Selülit Geçer mi, Yiyecek Diyet Listesi İçin Nasıl Beslenmeli? sel  lit i  in diyetKeten Tohumu ve Balık: Anti enflamasyon bulunan bu iki gıda, selüliti gidermek için mutlaka yemeli. Çünkü balık omega-3 keten tohumu ise alfa linolenik asit bakımından hem kaliteli hemde zengindirler. Beyaz et deniz ürünlerini selülit diyetinde ızgara olarak tüketin.

Ananas: İçeriğindeki bromelain enzimi çok su atılımını destekler, buda bize bir bakıma selülit nasıl geçer cevabını vermekte. Ödemlerin azalmasında da yardımcı çaresi olan bu madde, selülitin giderilmesi gereken bölgede morarma oluşumunu engeller ve azaltır. Aynı zamanda ağrıları azaltan etkileri oldukça önemlidir.

Bioflavonlar: Hem kolajen yıkımını engellemekte, hemde enflamasyonu engelleme de oldukça etkilidir. Aynı zamanda tedavi edici özelliğe sahiptirler. Bioflavonlar açısından zengin olan besin kaynakları şunlardır;  Yeşil fasulye, soğan, soya, elma, lahana, kuru erik ve turunçgiller. Kısaca selülit engelleyen iyi gelen giderici  yollar arasındadır.

Yukarıda yazanların selülit yok etmenin ve azaltmada kararlı bir şekilde kullanılması, son derece yarar sağlayacaktır. Selülit diyeti olarak adlandırılan bu beslenme şekli ve uygulamaları, oldukça etkilidir.

error: Copyright! Yaşamloji