hızlı kilo verme  Hızlı ve Kolay Kilo Vermek İçin Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır? h  zl   kilo verme
hızlı kilo verme

Hızlı ve Kolay Kilo Vermek İçin Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Kısa sürede hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek için yapılması gereken en iyi şey beslenme durumunuzu dikkatli bir şekilde gözden geçirmektir. Yediğiniz besinlerin hacmini azaltmalısınız. Bunların yanı sıra ara öğün eklemek oldukça önemlidir. Herkesin yaptığı bir yanlış vardır ki bu da çok uzun süre aç kalıp sonrasında yemek yemek ve bu da kilo vermeyi oldukça zorlaştırır. Hızlı kilo vermek özünde çok sağlıklı bir durum değildir ve uzmanlar tarafından çok önerilmez. Fakat bazı durumlarda örneğin bir davet ya da organizasyon evvelinde çok hızlı şekilde 2 – 3 kilo kaybetmek isteyen kişilerde ara öğün sıklığını artırarak metabolizmayı hızlandırarak ve metabolizmayı ateşleyerek biraz daha az öğünlerle yani öğün miktarını kısarak hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Bol Bol Su İçin!

Hızlı kilo verme sürecinde oldukça önemli olan etken bol su içmektir. Bir hafta gibi bir süreçte 2 kilo vermek ve sıkılaşmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi uygulama 2 litreye yakın su içmek ve mutlaka azar azar sık yemek yemek, ana öğün kadar ara öğünleri de önemsemek, ana öğünlerde yediğiniz porsiyonları küçük tutmak önemlidir. Yağ, tuz ve şekerden muhakkak uzak durmak gerekmektedir.

Dengeli Kilo Vermek Her Zaman Daha İyidir

Hızlı verilen kiloların hızlı bir şekilde geri alındığını unutmamak gerekmektedir. Eğer beslenme davranışınız ve alışkanlıklarınız değişmezse hızlı verdiğiniz kiloları çok hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. Uzmanların önerdiği her zaman motivasyon kazanmak adına hızlı kilo kaybı yaşanması fakat bunun hemen ardından eski alışkanlıklara geri dönmeden beslenme düzeni oluşturmaya özen gösterilmelidir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Yenmesi Gereken Besinler

Hızlı kilo vermek için tüketilmesi gereken besinlerden birisi proteinlerdir. Yüksek proteinli beslendiğinizde hızlı kilo kaybedersiniz ve metabolizmanızda buna bağlı olarak hızlanır. Bu tür diyetleri çok uzun vadede yapmak doğru değildir. Proteinler süt, yoğurt, peynir, et, balık, tavuk, yumurta gibi protein oranı yüksek olan ve metabolizmayı hızlandıran besinlerdir. Bunun yanı sıra tabi ki hızlı kilo vermek için ara öğün sıklığına dikkat etmek ve ara öğünde kullanacağınız besinlere dikkat etmek gerekmektedir. Ara öğünlerde ya meyveli yoğurtlar ya da ayran türevi besinler ve tamamlayıcı olarak badem gibi kuruyemişler tüketilebilir.

Meyveler Size Yardımcı Olsun

Tüm bunların yanı sıra kilo verme sürecinde etkili olan meyveler vardır. Bu meyvelerin tüketilmesi de hızlı zayıflama sürecinde yardımcı olur. Bunların başında ananas ve elma gelir. Bunlar hem metabolizmanın hızlanmasına hem de yağ yakımının artmasına neden olabilir. Özellikle kilo verme sürecinde süt-yoğurt grubunu muhakkak çok dikkatli bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Çünkü kalsiyumunda yağ yakımında oldukça etkisi vardır. Bu nedenle günde en az 2 bardak kadar süt veya yoğurttan tüketmek gerekmektedir.

Yeşil Çay ve Lifli Besinler

Yine vücutta yağ yakımını artıran ve metabolizmayı hızlandıran bitkilerin başında yeşil çay gelir. Yeşil çay günde 3 – 4 fincan içildiğinde vücutta ortalama %20 kadar yağ yakımını arttırabilir. Bu nedenle yeşil çayı eğer tansiyon problemi yaşamıyorsanız sofranızdan mutlaka eksik etmemeniz gerekmektedir. Hızlı kilo vermek için son olarak dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri de lifli beslenmektir. Bol salata tüketmek, bol miktarda kurubaklagil tüketmek, ekmek grubunu tüketiyorsanız tahıllı ekmekleri tüketmek çok faydalı olacaktır. Çünkü lif oranı düşük beslenmek metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Lif oranı yüksek beslenmekte metabolizmayı hızlandırır.

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Etkenler

Bazen tamamen genetik faktörlerden dolayı kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Örneğin siz beslenmenize dikkat ediyorsunuz, düzenli ve dengeli bir diyetle besleniyorsunuz ancak yavaş kilo verebiliyorsunuzdur. Bunun altında yatan sebeplerden biri genetik etkenler olabilir. Bunların başında ailesel olarak kalıtımsal taşıdığınız metabolizma yavaşlığı olabilir. Yani doğuştan bir metabolizma yavaşlığına sahip olabilirsiniz. Bu mutlaka bir uzman dahilinde araştırıp izlenmesi gerekmektedir.

Yanlış Diyetlere Kurban Olmayın

Sizin metabolizmanız yavaş olmayabilir ancak geçmişte yapılan yanlış diyetlerden dolayı metabolizmanız yavaşlamış veya bozuluş olabilir. Bu durumda tedavi sürecinde mutlaka metabolizmayı hızlandırmaya yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

İnsülin Direnci

Bir diğer zayıflamayı etkileyen şey ise insülin direncidir. İnsülin direnci aslında çok sık rastlanan bir etkendir. Şekerle ilgili dengesizlikler ve insülin direnci söz konusu olduğunda çok çabalansa da kilo vermek oldukça zordur. Bu gibi durumlarda vücut çok hızlı bir şekilde şekere bağlı olarak yağ depolar ve kilo vermek de dolayısıyla çok kolay olur. Bu tür durumlarda hormonel olarak izlemek takip etmek ve ne tür problemler olduğunu tespit etmek ve buna yönelik bir tedavi uygulamak gerekmektedir. Sonrasında zaten şekerin dengeye girmesiyle kilo verme de aynı oranda kolaylaşacaktır.

Alkolden Uzak Durun

Kilo vermeyi oldukça zorlaştıran etkenlerden birisi yüksek alkol kullanımıdır. Eğer kişi çok yüksek alkol alıyorsa ve sürekli alıyorsa muhakkak vücutta metabolik aksaklıklara neden olacaktır. Bu tip kişilerde diyete çok uyumlu olunsa da alkolün verdiği enerjinin haricinde vücutta yarattığı şekerle alalı problemlerden ötürü kilo vermek oldukça zorlaşabilir.

Hızlı Kilo Vermede Egzersizlerin Önemi

Kolay kilo vermek için egzersiz yapmak işinizi daha da kolaylaştıran etkenledir. Tabi ki bu egzersizin ne olduğu oldukça önemlidir. Bazen spor yapmak için bir egzersiz dalı seçilir ve kişi bunu sevip sevmediğini dahi bilmez. Başlayıp sonradan bırakılabilir. Böyle durumlarda çok hızlı kilo vermek hızlı bir şekilde kilo alımına neden olur. Bu yüzden seçilen egzersiz oldukça önemlidir. Hem yağ yakımı hem de sevdiğiniz bir egzersiz türü olması sizlerin ona daha bağlı olmasını sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmenize neden olmaktadır. Örneğin yüzme ya da tenis gibi hem kardiyo etkisi olan hem de çok hızlı bir şekilde enerji kaybına neden olan spor dalları oldukça keyiflidir ve grup halinde yapılabilir. O yüzden kolay kilo vermek istiyorsanız beslenme düzeninin yanında işin içine egzersizi de dahil etmelisiniz.

Haftada 3 gün akşamları yapacağınız kardiyo yani yürüyüş ya da koşu aynı zamanda çok hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra evinizde koşu bandı olabilir ve bununla yürüyebilirsiniz. Ya da toplu halde yapacağınız sporlar örneğin voleybol olabilir, bunun sıklığı oldukça önemlidir.

Neleri Yememelisiniz?

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız özellikle şekerli içeceklerden ve yiyeceklerden muhakkak uzak durmanız gerekmektedir. Bu süreç içerisinde hayatınızdan tatlıyı, çok tuzlu besinleri ve çok karbonhidratlı yiyecekleri uzak tutmanız gerekmektedir. Böyle bir sistem içerisine girdiğinizde 1 ila 2 hafta içerisinde çok hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Aslında kilo vermek zor olmayan bir süreçtir. Hızlı kilo vermek beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmanızla ve bazı besinleri diyet içerisinden tamamen çıkarmanızla mümkün hale gelir. Kilo vermek için karbonhidratı azami miktarda tutmak yani tahılları, makarnayı, pilavı buna benzer çok karbonhidratlı hamur işlerini tamamen diyetten uzak tutarak daha çok protein odaklı beslenmelisiniz.

error: Copyright! Yaşamloji