adet sancısına iyi gelen çaylar bitkiler adet sancısına iyi gelen çaylar, bitkiler regl dönemi, adet ağrısına ne iyi gelir, adet ağrısı azaltıcı yiyecekler Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar Ağrısına Ne İyi Gelir adet sancisina iyi gelen caylar agrisina ne iyi gelir regl
adet sancısına iyi gelen çaylar bitkiler

Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet dönemi ve öncesi yaşanan ağrı ve kramplar birçok kadının şikâyetçi olduğu durumlardır. Adet sancısına iyi gelen çaylar bitkiler yiyecekler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre her yüz kadından yetmiş beşi bu ağrılar sebebi ile günlük yaşamda zorluk yaşarken, bazıları günlük yaşam içersine katılamayıp istirahat etmek zorunda kalıyor.

Genellikle bu ağrı ve kramplara çözüm olarak ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılıyor. Çok şiddetli ağrı ya da kramplar olmadıktan sonra ya da adet döneminin yaklaştığı zamanlarda içilen bazı bitkisel çaylar sayesinde bu dönemi daha rahat atlatmanız mümkün. Böylelikle ilaç kullanımınız azalır ya da tamamen ilaç kullanımı yapmak zorunda kalmazsınız. Böylelikle vücudunuzun dengesini en doğal yollar ile kazanmasını sağlarsınız.

Adet Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

İltihap giderme etkisi ile de bilinen mucizevî bitki zencefil, ağrı ve spazm da etkili olan hayıt, rahatlatma etkisi ile bilinip hazımsızlığa da çözüm olan papatya, kramp ve şişkinlik azaltıcı etkisi olan nane tüketilebilecek olan bitkilerdir. Ayrıca kasların rahatlamasını sağlayan yaban mersini, kramp önleyici etki yapan melisa ya da ahududu yaprağı gibi birçok bitki ile adet sancısına iyi gelen çaylar yaparak bu dönemi oldukça rahat geçirmeniz mümkün.

adet ağrısı ne iyi gelir adet sancısına iyi gelen çaylar, bitkiler regl dönemi, adet ağrısına ne iyi gelir, adet ağrısı azaltıcı yiyecekler Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar Ağrısına Ne İyi Gelir adet agrisi ne iyi gelir
adet ağrısı ne iyi gelir

Bunların yanı sıra kediotu da bilimsel olarak adet döngüsünde kadınların adet ağrılarına iyi gelen bir bitki olup rahatlatma ve sakinleştirici etkisi sebebi ile dikkat gerektiren bir uğraş yapılacak ise bu bitkinin kullanılmaması gerekir. Ayrıca depresyon ilaçlarını kullananların bu otu kullanması zararlı olabilir. Bu sebep ile doktora danışarak kullanılmalıdır.

Adet Ağrısı

Kava kava adı ile bilinen bitki de adet ağrısı dönemlerinde kullanılabilen, sancı ve ağrı azaltan bir bitkidir. Çilek ise meyve olarak da tüketilebilen ayrıca yaprağından çay yapılarak da tüketilebilen bir meyve olup adet dönemlerinde rahatlama sağlayan özelliği ile bilinir.

Civanperçemi bitkisini altı adet dönemi kadar kür yapıp hazırlayarak kullanabilirsiniz. Bu sayede adet sancılarını etkisinin oldukça hafiflediği uzmanlarca söyleniyor. Bunu yapamayacak olan bayanlar için ise adet dönemlerinde civanperçemi çayını önerebiliriz. Kasların kasılmasını gideren civanperçemini kullanırken de ölçülü ve dikkatli olunması gerekir.

Regl Döneminde Kanama Artıcı Bitkiler

 • Zerdeçal her ne kadar zencefil ile akraba bir familyadan gelse de tüketiminde dikkat edilmelidir. Kanama artırıcı özelliği ile fazla tüketimi zararlı olabilir. Az ya da ayarında bir tüketim ile adet sancıları, regl ağrılarının önüne geçebilirsiniz.
 • Melek otu bitkisi de adet sancılarının kanamanın azlığından kaynaklandığı durumlarda önerilen bir bitkidir. Zerdeçal gibi kanamayı artırarak sancının geçmesini sağlar.
 • Siyah kohoş diye bilinen bitki yıllarca Kızılderililer tarafından özellikle adet sancıları için kullanılmış. Günümüzde de Avrupa da kullanılan bu bitki mavi kohoş ile karıştırmayın.
 • Gül çayı kullanımı da kadınlar arasında sıklıkla tavsiye edilse de kan inceltici özelliği ile kanama artırma özelliği bulunan bu çayın dikkatli tüketilmesi gerekir.
 • Karayılan otu adı ile bilinen bitki de aynı şekilde kanama artırıcı özelliği ile rahatlama sağlar ve bu otunda dikkatli kullanımı önerilir.

Adet Sancısı için bitkiler ile çaylar ne kadar tüketilmelidir?

 • İltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ile zencefil çayını günde üç bardağa kadar tüketebilirsiniz. Adet dönemi öncesinde de kullanıma başlayabileceğiniz bu çay ayrıca adet döneminde yaşanan mide bulantılarını da giderir.
 • Ağrı, sancı ve kramp yaşanmasını en aza indiren hayıt ise aynı zamanda adet döneminde göğüslerde oluşan hassasiyetinde önüne geçer. Hayıt çayını günde iki ya da üç bardak içebilir ya da kahvaltılardan önce 20 gr kadar hayıt kapsüllü kullanabilirsiniz.
 • Şişkinlik azaltan ayrıca adet döneminde kramp ve ağrıların giderilmesinde kullanılabilecek olan papatya çayını günde üç bardak içebilirsiniz. Fakat papatya çayının sakinleştirici etkisi sebebi ile uyku getirici bir özelliği vardır. Uyku için müsait olmadığınız dönemlerde kullanmamaya özen gösterin.
 • Krampların azalmasında ve şişkinlikte etkili olan nane baş ağrıları içinde kullanılan bir çaydır. Bu çayı günde üç bardak içebilirsiniz. Fakat bu çayı reflü ya da ülseri olanların içmesi önerilmemektedir.
 • Melisa çayı ise adet ağrı ve şişkinliklerinin giderilmesinde kullanılan bir çay olup günde iki bardak tüketebilirsiniz.
 • Kasılmalar ve gerginlik sebebi ile oluşan ağrılarda kasları rahatlatma özelliği bulunan yaban mersini çayını günde iki bardak tüketebilirsiniz. Kas gevşetme özelliği sebebi ile bir müddet dinlenme olanağınız olduğu durumlarda tüketmeniz önerilir.
 • Kramp önleme ve rahatlatma etkisi sağlayan ahududu yaprağı çayı da günde iki defa tüketilebilir.
 • Rezene çayı günlük hayatta kullanılabilen bir çay olup adet dönemlerinde kadınların sıklıkla tercih ettikleri çaylar arasındadır. Sakinleştirici ve kas gevşetici etkisi ile bilinir. Sabah, öğlen ve akşam birer bardak tüketebilirsiniz.
error: Copyright! Yaşamloji