yara izleri nasıl geçer izlerine ne iyi gelir yara izleri nasıl geçer, izlerine ne iyi gelir Yara İzleri Nasıl Geçer İzlerine Ne İyi Gelir? yara izleri nasil gecer izlerine ne iyi gelir
yara izleri nasıl geçer izlerine ne iyi gelir

Yara İzleri Nasıl Geçer İzlerine Ne İyi Gelir?

Çeşitli kazalar ve yanıklar sonucunda oluşan yara izleri, yaranın oluştuğu anda, doğru tedavi edilmediğinde, ciddi hasarlar bırakabilmektedir. Ameliyat ve yara izleri geçer mi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Özellikle yüz, el, kol, boyun bölgesinde oluşan yara izleri, kişiyi rahatsız etmekte ve görüntü olarak ta çirkin bir görüntü oluşturmaktadır.

Son yıllarda, oluşan yara ve yanıklar için iz bırakmayan merhemler ve soyucu ürünler kullanılır. Uzun yıllar önce oluşan ve lekesi kalan yaralar için ise günümüzde, çok etkili soyucu merhemler bulunmaktadır. Bu merhemleri kullanmaya başlandığı anda, hemen yaralar düzelmeyecektir. Uzun süre kullanımı ve derinin birkaç defa soyulması sonucunda derin ve büyük yaraların görünürlüğünü hafifletmek mümkündür.

Küçük çocukların en çok başına gelen olaylardan birisi de yanıklardır. Yanıklara domuz yağı sürmek mucize gibi tedavi eder. Yanık oluştuğu andan itibaren domuz yağı sürmek hiç iz bırakmaz.

Her evde bulunan bitkiler ile hazırlanan değişik karışımlar ile de yara izleri kolayca giderilebilir. Yara izlerinin, bitkisel veya kimyasal tedavisinde, aceleci davranmamak önemlidir. Uzun süre deri yüzeyinde bulunan yara izleri, yaşa, derinin dokusuna ve hastalık geçmişine göre değişik sürelerde iyileşecektir. Özellikle şeker hastalığı veya deri hastalığı bulunan kişilerde oluşan yara izleri, normalden uzun bir sürede düzelir.

Hangi Durumlarda Yara İzleri Oluşur?

yara izleri tedavisi bitkisel yara izleri nasıl geçer, izlerine ne iyi gelir Yara İzleri Nasıl Geçer İzlerine Ne İyi Gelir? yara izleri tedavisi bitkisel
yara izleri tedavisi bitkisel

Bazı kazalar sonucunda, çok derin yaralar oluşabilmektedir. Yaranın oluştuğu bölgedeki hücrelerin ölmesi ile yaralar kalıcı hale gelir. Yıllar önce oluşan yara izlerine, o dönemdeki tedavi yöntemlerinin yetersiz oluşu sebep olmaktadır. Yanlış tedavi ve sonrasında geçen uzun yıllar, yaraların kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Son yıllarda estetik ameliyat sonrasında kullanılan ve iz bırakmayan kremler bulunmaktadır. Bu tür kremleri güneş ile temas ettirmeden, 6 ay kadar düzenli kullanmak gerekmektedir. Etkisini yavaş gösteren fakat verimli sonuçlar veren bu kremler, genellikle kış aylarında veya gece yatarken kullanılır.

Yara izlerine iyi gelen bitkiler

Yara izlerinin çabuk geçmesi için yara iyileştikten hemen sonra, bitkisel tedaviye başlanmalıdır. İzlerin oluşma süresi uzadıkça, tedavisi o kadar güç olacaktır. Kullanılmaya başlayan bitkisel tedavinin, etkili olması için en az 4 hafta kullanmak gerekir. Bitkiler, yara oluşan bölgedeki hücreleri uyararak, tekrar canlandıracaktır.

Yara izleri giderilmesi için ROKA

Rokanın suyu ve tohumları kullanılarak, yara izlerini hafifletmek mümkündür. Yaranın oluşma süresine bağlı olarak, yara izinin hangi sürede iyileşeceği değişiklik gösterecektir. Taze rokanın yaprakları iyice ezilmelidir. Çıkan su, yaraların üzerine sürülerek, birkaç saat bekletilir. Yeni oluşmuş yaralarda birkaç defa uygulandığında, yarayı iyileştiren bu doğal ürün, uzun süre önce oluşmuş yaralarda birkaç ay devam edilmelidir. Rokanın tohumları ile de yaraları iyileştirmek mümkündür. Rokanın tohumları havan yardımı ile iyice ezilmelidir. İçine az miktarda kireçsiz su katılarak, macun kıvamına getirilen roka tohumu, yara izlerinin üzerine her gün 2 defa sürülerek birkaç saat bekletilir. Roka tohumu, yara olan bölgenin rengini kısa süre içinde açmaya başlayacaktır.

Limon yara izlerini giderir

Limon derinin rengini açan, anti bakteriyel ve doğal bir üründür. Bu sebeple birçok doğal cilt maskesinde de kullanılır. Yara izlerinin giderilmesi için her gün birkaç defa yara izi olan bölge, temizlenerek limon ile masaj yapılmalıdır. Birkaç haftalık limon uygulamasının sonrasında, yara izleri oldukça hafifleyecektir. Asitli dokusu nedeni ile yara izi olmayan bölgelerde, limon fazla bekletilmemelidir. Limon başka bir ürün ile karıştırılmadan, direk cilde temas ettiğinde tahriş oluşturabilir.

Bitkisel Yağ Karışımları İle Yara İzlerinin Giderilmesi

Cildi onaran ve cilt lekelerini gideren aloe-vera bitkisi ve çeşitli ürünler kullanılarak, yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Antiseptik özelliği ile bilinen aloe-vera bitkisi, bakım kremlerinin çoğunda da kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan aloe-vera bitki özütü edinilerek ve yanında değişik yağlar karıştırılarak, yara izlerinden kurtulmak mümkündür. 2 tatlı kaşığı ceviz yağı, bir tatlı kaşığı gliserin ve 1 tatlı kaşığı aloe-vera bitki özütü karıştırılmalıdır. İyice özdeşleşen karışım, yara izlerine günde iki defa uygulanır. Bütün cilde uygulanabilen bu karışım, cildin tazelenmesini ve lekelerin giderilmesini sağlayacaktır. Ayrıca kırışıklıkları açar ve cildi yumuşatır.

Bal Ve Zeytinyağı İle Yara İzlerinin Giderilmesi

Piyasada bulunan normal bal ve zeytinyağı yerine, doğal bal ve zeytinyağı kullanmak, yara izlerinin üzerindeki etkisini artıracaktır. Bir çorba kaşığı doğal bal ve bir çorba kaşığı hakiki zeytinyağı karıştırılır. Hazırlanan bu karışım, günde 2 defa yara olan bölgeye yedirilerek sürülmelidir. Balın içinde bulunan besinler, yara izi olan bölgedeki hücreleri uyaracak ve zeytinyağı da balın cilde temas etmesini sağlayacaktır. Bu karışımı, yaklaşık bir aylık düzenli kullanım sonucunda cildin tekrar onarılması mümkündür. Bütün cilde faydası bulunan bu karışım, yüze de uygulanabilir. Yüzde oluşan lekeleri ve kırışıklıkları kısa süre içinde giderir.

Yoğurt Ve Karbonat İle Yara İzlerinin Giderilmesi

Cilt rengini beyazlatmak için kullanılan bir diğer doğal ürün karbonattır. Bir tatlı kaşığı yoğurdun içine katılan bir çay kaşığı karbonat hemen kabarmaya başlayacaktır. Bu karışım günde birkaç defa yara izi olan bölgeye sürülmelidir. Karbonat asitli bir yapıda olduğu için deride 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Karbonat yoğurt karışımı yıkandıktan hemen sonra, cilde uygun bir nemlendirici sürülmelidir.

Sirke yara izlerini nasıl geçirir?

Mikrop kıran ve cilt rengini açan sirke, yara izlerinde de oldukça etkilidir. Elma veya üzüm sirkesi yara oluşan bölgeye her gün 3-4 defa sürülmeli ve en az yarım saat bekletilmelidir. Yarım saatin sonunda yıkanan deri, uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Düzenli olarak iki ay sirke ile yara izi olan bölgeye masaj yapmak, iki ayın sonunda yara izlerinin görünürlüğünü hafifletecektir. Ayrıca sirke, sivilce sonucunda oluşan yara izleri için de oldukça etkilidir. Sivilcelerin oluşturduğu bakterileri öldürecek, cildi onaracak ve yeni sivilcelerin çıkmasını engelleyecektir.

error: Copyright! Yaşamloji