mide bulantısı mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı nasıl geçer, hamilelikte mide bulantısı Mide Bulantısına Ne İyi Gelir mide bulantisi
mide bulantısı

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

 Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Günlük hayatımızda çoğu zaman karşımıza çıkan dertlerden biri de mide bulantısıdır. Pek önem vermeyiz, geçer deriz. Baş ağrısı gibi fazla üstünde durmayız. Eğer sebebini tahmin edemiyorsak geçmeyen ve ikide bir tekrarlayan mide bulantıları aslında bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Bu konuda internete danışmadan ve mide bulantısına ne iyi gelir forumlarına bakmadan önce tahminlerde bulunuruz. Hanımlar için geçmeyen mide bulantıları özellikle sabah kalkınca oluyorsa hamilelik belirtilerinden biri olabilir. Ve öğrencilerde genellikle sınav heyecanı mide bulantısı yapar. Bu klasik bir eğitim sorunudur. Sınav sonu geçer.

Gıda Zehirlenmesi Olabilir

Stresten kaynaklanan bu bulantıların dışında yaşadığınız kusma hissine ishal de eşlik ediyorsa daha dikkatli olun. Bu büyük ihtimal bir gıda zehirlenmesi olabilir. Tüketim tarihi geçmiş gıdalar, işlenmiş et ürünleri ve bozularak en kolay zehirlenmeye neden olduğu bilinen tavuk eti en yaygın olan gıda zehirlenmesi nedenidir.

Özellikle toplu yemek çıkan işyerlerinde sık sık karşılaşılan bu durum bazen çok üzücü sonuçlara varabilir. Öğünden bir iki saat sonra başlayan mide bulantıları, ikiden daha çok sayıya varan kusma şikayetleri bunun delilidir. İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabıysa kişiden kişiye değişir ama yediklerinizi çıkarabiliyorsanız bu en iyi çare olacaktır. Ayrıca bu tip zehirlenmelerde yoğurt yemek de başvurulacak pratik çözümlerden biridir.

Sorun Sıvı Kaybıdır

Bulantı durumu çoğunlukla kusma ile son bulur. Kusma beynin medulla oblangata adı verilen bölümünden gelen bir sinirsel uyarıdır ve karın kaslarının kasılarak istemediği maddeleri ağza veya ağızdan da dışarı boşaltmasıdır. Hoş olmayan bu durum aslında çoğu zaman olayı sonuçlandırır ve kişiyi rahatlatır. Her bakımdan dengeli bir sistem olan metabolizma kusma ile su kaybına uğrar ve vücudun su dengesi bozulur.

İstifra sonucunda sistem su, asit ve potasyum kaybeder. Su kaybı hipodemidir ve kan hacmindeki azalmayı anlatır. Asit kaybı alkoloza yol açar, yani vücudun sıvı dengesi alkaliden yana döner. Potasyum kaybı ise gene kan hacmi ile ilgili olarak hipokalemi olarak bilinir. Bütün bunlar metabolizmanın sıvı dengeleriyle ilgilidir ve kusma bu dengeyi alt üst eder.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Gebelik, stres ve gıda zehirlenmelerinden başka migren, deniz ve kara araçlarının tutması, alkol ve sindirim sistemi iltihabı da mide bulantılarının nedenleri arasındadır. Çocuklarda ateşli hastalıklar da mide bulantılarına neden olabilirler.

Televizyondaki sağlık programlarından tanıdığımız ünlüler bulantı nedenleri hakkında çoğunlukla aynı fikirdeler. Mide bulantısına ne iyi gelir Ahmet Maranki tarafından televizyonlarda çoğu zaman programlarında ele alındı. Eğer geçmezse kesinlikle bir doktora görülmesi öğütlenen programda aynı zamanda temiz havada yürümek, nane çayı içmek, yavaş yavaş elma yemek, mideyi boş bırakmayıp azar azar ve özellikle çorba gibi sulu gıdalar tüketmek, badem ve fındık ağza atmak, keskin kokulardan uzak durmak, seyahatler sırasında bir iki şeker atıştırmak gibi pratik çözümler de öğütlendi.

Bunlar aynı zamanda mide bulantısına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü sitesinin de öğütleri arasında yer alıyor. Eskilerden beri bilinen bir tedbir de limondan geliyor. Çoğu zaman büyükanneler mide bulantısına karşı limon koklatırlar. Böylece mide bulantısına ne iyi gelir ekşi bir tadın kokusu diye düşünülmüş oluyor.

Başka Nedenleri de Var

Bütün bu sayılanlardan başka bazı ilaçların yol açtığı bulantılar, hatta uyuşturucu kullanımının sebep olduğu bulantı ve kusmalar da söz konusu edilebilir. Toplumumuzda yaygın bir sorun olan alkol kullanımı da özellikle ertesi sabah kişiye mide bulantısı derdi yaşatabilir. Mide bulantısına ne iyi gelir alkol bu duruma neden olmuşsa sorusuna verilen yanıt genellikle bol su içmek ya da ekmek ve bal ile kahvaltı yapmaktır. Ama bu çoğu zaman gülü seven dikenine katlanır durumudur.

hamilelik mide bulantısı mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı nasıl geçer, hamilelikte mide bulantısı Mide Bulantısına Ne İyi Gelir hamilelik mide bulantisi
hamilelik mide bulantısı

Bazen Bulantı Mutlu Bir Başlangıcı Anlatır

Sabahları kalkınca hissedilen bulantılar hanımların aklına hemen hamileliği getirir. Çok doğal olan bu durum kraker gibi kuru gıdalarla bastırılabilir. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir konusu uzmanlarca çoğunlukla limonlu zencefil çayı içilebilir şeklinde cevaplanıyor. Kekik ve nane çayları da sıralanan öğütlerden.

Ayrıca bir iki parça nane yaprağı da çiğnenebilir. Bu arada uzanma ihtiyacı duymuşsanız başınızın ayaklarınızdan daha yukarda bir seviyede olmasına da dikkat edin. Kusma ve hamilelik süreci konusu Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir uzman tv yorumlarında da sık sık ele alındı.

Uç Noktalar

Mide bulantıları ve kusmalar ne yazık ki bazen isteyerek yapılıyor. Bir çeşit yeme bozukluğu ve psikolojik rahatsızlık olan blumia nevroza böyle bir durum. Özellikle gencecik kızlar arasında çok görülen ama şimdi erkeklerde bile rastlanan blumia hastalığında insan yedikten hemen sonra kendini kusturuyor çünkü şişmanlamaktan aşırı korkuyor.

Anoreksiya nevroza adıyla bilinen başka bir yeme bozukluğu ve ruhsal rahatsızlıkta ise kişi kilo alma korkusuyla yemek yemeden gittikçe vazgeçiyor. Anoreksiya üstesinden gelemezse kişiyi ölüme kadar götürüyor.

error: Copyright! Yaşamloji