zeka bebek zeka gelişimi Bebek Zeka Gelişimi ve Anne Sütü bebek zeka geli  imi

Bebek Zeka Gelişimi ve Anne Sütü

Bebek Zeka Gelişimi ve Anne Sütünün Önemi

Bebekler için anne sütünün ne kadar değerli olduğunu ve faydalarını az çok biliyoruz. Peki emzirmek bebeğin zeka gelişimini etkiler mi ? Anne sütü, sağlık uzmanlarının da üzerinde oldukça fazla durduğu meselelerden biridir. Bebek emzirmenin sürekli olarak farklı bir yararını ortaya çıkarmaktadırlar.Uzmanların yaptıkları incelemeler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren etkilerinin dışında, anne sütünün bebeğin zeka gelişimi üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Bebek sağlığı uzmanları yaptıkları farklı araştırmaların sonuçlarının hepsinin sonuçları birbirinin aynı olmasa da kesinlikle ilk 6 ay yalnızca anne sütü emmenin ve ilk 9 ay ağırlıklı olarak anne sütü ile beslenen bebeklerinin zeka gelişimleri olumlu yönde etkilenmektedir. Anne sütünün zeka gelişimine olan etkisine ”kanıt var mı ?” derseniz, anne sütü ile bebek zekası ilişkisi hakkında kesin bulgular ortaya konamamaktadır. Bunun sebebi doğan her bebek fizyolojik olarak birbiriyle aynı değilken, her anne sütünün içerisinde bulunan maddeler birbirine denk değildir. Aynı zamanda bu araştırma çok uzun soluklu bir araştırmadır. Ancak uzmanlar arasındaki genel kanı da anne sütünün bebek zekası gelişimine olumlu yönde etki ettiği yönündedir.

Anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği kesin bir kanıdır. Bebek zekasının gelişiminde ise birçok etkili faktör vardır. Bu faktörlerden birisi de anne sütüdür denilebilir. Bunun yanında bebeğin zekasını etkileyen en temel faktör genetik faktörlerdir.

Bebek zeka gelişimi yazımızı okudunuz, diğer öneriler için farklı sayfalarımızı gezebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji