boyun ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer İyi Gelir Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer Boyun Ağrısı Ne İyi Gelir boyun agrisi nasil gecer ne iyi gelir
boyun ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir

Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer Boyun Ağrısı Ne İyi Gelir

Ensenin gövde ile birleşim yeri olan ense kökünde bazen şiddetli ya da az ama rahatsız edici ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların sebebi bazen oldukça basit bir duruma işaret edebileceği gibi bazen de çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Ense kökünde hafif ağrılar genelde rüzgarda kalma, yanlış duruş, bilinçsiz spor, kas tutulması gibi basit sebepler yüzünden meydana geldiği için genelde doktora gitmeye gerek bırakmadan evde tedavi olabilir. Ancak çok daha şiddetli ve uzun süren ağrılar için mutlaka bir hekime görünmek gerekmektedir.

Ense kökünde ağrı yapan hastalıklar arasında en başta kan basıncı yani tansiyon rahatsızlıkları gelir. Bilhassa hipertansiyon yani tansiyon yükselmesi ense kökünde ağrı ile kendini belli eder. Bunun yanında çene eklem ağrısı sendromu da ensede ağrıya yol açabilmektedir. Çağın hastalığı ve diğer kronik ağrıların sebebi olan stresi de yine ense ağrısına bir sebep olarak sayabiliriz. Ayrıca menopoza giren kadınlar da sık sık ense ağrısı şikayetlerinden yakınabilmektedirler.

Hipertansiyon ve Ense Ağrısı İlişkisi

Ense ağrısının en önemli sebebi olarak gösterilen hipertansiyon kan basıncının artması anlamına gelir. Bu basıncın artması kan akışının geçtiği arterlerde de basınç oluşmasına sebep olur. Bu yüzden şiddetli baş ağrılarına eşlik eden ensede ağrı ve tutulma gibi şikayetler baş gösterir. Ayrıca bu tabloya aşırı yorgunluk ve stres eklendiğinde ağrıyı çok daha yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Dolayısı ile hipertansiyon diyeti uygulamak ve strese yol açan sebeplerden olabildiğince uzaklaşmak ve bedeninize dinlenmek için izin vermek tedavinin ilk aşamasını oluşturmaktadır.

Ense Kökünde Ağrının Bilinmeyen Sebepleri

ense kökünde ağrı Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer İyi Gelir Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer Boyun Ağrısı Ne İyi Gelir ense kokunde agri
ense kökünde ağrı

Baş ağrısının eşlik ettiği ense kökündeki ağrı bazen bilinmeyen ve göz ardı edilen bazı sorunlarında habercisi olabilir. Bunlarında başında ise boyun fıtığının geldiğini söyleyebiliriz. Sadece ağrı ile kendini gösteren ve birkaç ilaç ile geçebilen bir hastalık olmayan ve omuriliğimizi tehdit ederek çok daha ciddi sorunların yaşanmasına neden olan yani önemli bir rahatsızlık olan boyun fıtığı tek başına bile ölüm ya da kalıcı felce neden olabilmektedir. Bu yüzden boyun fıtığının tedavi amacında öncelik fıtığı tedavi etmekten ziyade omurilik ve sinir liflerinin hasar görmesini engellemektedir.

Ense Kökünde Ağrı ve Yanma

Ense kökündeki ağrıya eşlik eden yanma meydana geliyor ise bunun sebebini de yine boyun fıtığında arayabilirsiniz. Ağrılar ve yanmalar aşırı efor sarf edilen zamanlarda meydana geliyor ise ve uzun süre bilgisayar başında ve sabit durumda kaldığınız durumlarda şiddetleniyor ise bunun sebebi kas tutulması ve yanlış duruş sebebi ile yaşanan sorunlar olduğunu da unutmamalısınız.

Ensede Başlayıp Boyuna Yayılan Ağrılar

Bazen ensede başlayıp yayılan ağrılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bazen kollarda uyuşma, sırta yayınlan bir ağrı, boynu hareket ettirememe, baş ağrısı bazen de göğse kadar yayılan bir ağrı görülebilir. Bu tarz komplike durumlarda olayın boyutunun çok daha ciddi olabileceğini düşünerek bir hekime görünmek gerekiyor. Kronikleşen stres, yüksek tansiyon ve boyun fıtığı bu sonuçların en büyük sebebi olmakla birlikte beyinde meydana gelen bir zedelenme ya da kanama olasılığı da benzer tabloların yaşanmasına sebep olacaktır. Ayrıca boyun omurgasında artroz yani kireçlenme meydana gelmesi ve disk dejenerasyonu da ensede ağrı oluşması nedenleri arasındadır.

Strese ve Tekrarlanan Aktivitelere Bağlı Ağrılar

Uzun süre maruz kalınan ve içinden çıkılamayan stres ilk önce ensede ağrı olarak kendini gösterir. Ayrıca uzun süre aynı pozisyonda oturmak, bilgisayar karşısında uzun süre eğik oturmak ya da yine uzun süre başı yukarı kaldırarak çalışmak boyun kaslarının kısalmasına ve kas yorgunluğuna sebep olarak ağrı meydana getirir. Böyle durumlarda başta çalışmanıza sık sık ara vermeniz öneriliyor. Oturduğunuz masa başından ya da uzun süre kullandığınız arabanın koltuğundan belirli aralıklar ile kalkmanız ve kısa bir yürüyüşe eşlik eden boyun egzersiz çalışmaları yapmanız gerekiyor. Televizyon başında uyuyakalmak, çok sayıda ve kalın yastıklarla yatmak ve telefon ahizesini boyun ve baş arasına sıkıştırarak konuşmak da ensede ağrı ve yanma meydana gelmesine sebep olacaktır. Boyun ve omur sağlığı için en önemli egzersiz ve yapılacak aktivitelerin yürüme ve yüzme olduğunu söyleyen uzmanlar sık sık bu egzersizleri yapmanız gerektiğini, germe ve esnetme hareketleri ile egzersizlerinizi çeşitlendirmenizi öneriyorlar.

Boyun Ağrısı Zedelenmesi

Ense kökünde görülen şikayetler bazen dışarıdan gelen bir darbe, motorlu araç kazaları, spor kazaları, kontrolsüz dalma, düşme ve yaralanma gibi dış etkenler yüzünden meydana gelmektedir. Başımızı taşıyan boyun bölgesi hareketli bir alan olduğu için yaralanmaya ve zedelenmeye çok açıktır. Yaşanabilecek kazalarda en çok bağ ve kas gibi yumuşak doku zedelenmeleri çok sık görülür. Ancak çok daha şiddetli kazalar ve yaralanmalarda boyun kemiklerinde kayma ya da kırık meydana gelebilir. Omurilik zedelenmelerinin en büyük sorunları sayılan bu durumların yaşanması tedavi sürecinin mutlaka bir hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerektiğini de gösterecektir.

Ense Kökü Boyun Ağrısı Bitkisel Tedavi

Stres, yorgunluk, efor ve yanlış duruş bozuklukları sebebi ile meydana gelen basit ense kökü ağrılarında bitkisel çözümler de kullanılarak rahatlık sağlanabilir. Özellikle en sık karşılaşılan üşütme, cereyanda kalma, korku ve heyecan sebebi ile meydana gelen paniğin sebep olduğu tutulma, enseye aşırı yüklenme ve yanlış duruş gibi ağrıya sebep olan durumlarda doktor tarafından gerekli tetkikler yapılarak ciddi bir sorun yaşanmadığı da tespit edildikten sonra çiğ soğan kürü, mayasız hamur ya da servi kozalağı ve zeytinyağı ile hazırlanan macun gibi bitkisel tedavi yöntemleri ile ağrının şiddetini azaltabilirsiniz. Ayrıca bu tarz ağrılar yediklerimiz ve içtiklerimiz ile de doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden işlenmiş et ürünlerini tüketmenin, sigara ve alkol kullanmanın, kafeinli ve asitli içecekleri uzun süre tüketmenin de diğer ciddi sağlık sorunlarına olduğu gibi ense ağrılarına sebep olabildiğinin de altını çizelim.

error: Copyright! Yaşamloji