yağ yakma nabız aralığı yağ yakma aralığı Yağ Yakma Aralığı mı, Yüksek Tempo mu? ya   yakma aral

Yağ Yakma Aralığı mı, Yüksek Tempo mu?

Yağ Yakma Aralığı mı, Yüksek Tempo mu Etkili?

 Yıllardır gerek işin uzmanları, gerekse bireysel olarak yapılan araştırmalar ve hesaplama, zayıflamak için bir takım egzersiz programları ortaya çıkmıştır. Aslına bakıldığında bu egzersiz programlarının neredeyse tamamı yağ yakmaya yardımcı programlar olmuştur.

 Yağ yakma yöntemleri arasında gösterilen ve “yağ yakma aralığı” diye adlandırılan egzersizlerin de aslında zannedildiği kadar fazla etkili olmadığı da ortaya çıkmıştır. Son yıllarda yapılan uzman araştırmaları yağ yakma aralığı diye adlandırılan bu hafif egzersizlerin, etkili yağ yakma konusunda  aslında tamamen şehir efsanesi olduğunu ortaya koymaktadır.

 Bugüne kadar her zaman yağ yakma aralığı diye bahsedilen bu aralıkta, nabız oranının düşük olması sebebiyle daha az kalori yakıldığı tespit edilmiştir. Ve metabolizmanın daha hızlı çalışması için, daha yoğun egzersizler yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yani daha fazla yapılan egzersizler, daha fazla yağ oranının yakılacağına işaret etmektedir.

 Yapılan testlerde, 20 dakika süresince yoğun tempoda ve zor kademede spor salonunda bisiklet pedalı çevirenlerin, 1 saat boyunca hafif tempoda pedal çevirenlere göre daha fazla kalori yaktığı ortaya çıkmıştır.

 Yağ yakma aralığı ve yüksek kardiyo şeklinde yapılan çalışmalarda ise, etkili bir başarı elde edilmiş olsa da yine yüksek tempoda yapılan bir çalışma kadar etkili bir sonuç alınamamıştır. Hatta yapılan bu testlerin sonucunda, yüksek tempoda egzersiz çalışmaları yapanların, dinlenme moduna geçtikten sonra yağ yakmaya devam ettikleri gözlemlenmiştir.

 Sonuç olarak; Yağ yakma aralığı olarak bilinen ve hafif egzersizler yapılarak yakalanması hedeflenen bu aralığın, yüksek tempoda çalışılan egzersiz programları kadar yağ yakma konusunda etkili olmadığı yapılan testler ve hesaplama ile kanıtlanmıştır.

error: Copyright! Yaşamloji