vajina kuruluğuna ne iyi gelir vajinal kuruluk nasıl geçer vajina kuruluğuna ne iyi gelir, vajinal kuruluk neden olur, vajina kuruluğu nasıl geçer Vajina Kuruluğuna Ne İyi Gelir, Vajinal Kuruluk Neden Olur vajina kuruluguna ne iyi gelir vajinal kuruluk nasil gecer
vajina kuruluğuna ne iyi gelir vajinal kuruluk nasıl geçer

Vajina Kuruluğuna Ne İyi Gelir, Vajinal Kuruluk Neden Olur

Vajina Kuruluğu

Anatomik yapısı açısından ve fonksiyonları açısından oldukça mükemmel bir donanıma sahiptir. 8 ile 10 cm arasında boyutlarda olan bu organın duvarları normalde bitişik halde dururlar. Ancak cinsel ilişki sırasında ve doğum sırasında onlar açılıp, esnemektedirler.

Vajinal duvarların tırtıklı bir yapıya sahip olması cinsel hazzı arttırmaktadır. Ancak vajina da kuruluk söz konusu olduğun da bu durum acımaya sebep olabilmektedir.

Vajina Kuruluğu Nedir Neden Olur

Kadının ön sevişme sırasında cinsel uyarılma ile salgılanan vajinal sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı vajinanın dış kısmında bulanan bir salgı bezleri tarafından salgılanmaktadır. Bartolin ve skene bezleri en çok bilinen ve vajina da sağ ve sol kısımlar da yerleştirilmiştir. Bu iki salgı bezinin salgıladığı sıvılar vajina kayganlığını sağlamaktadırlar.

Bu sıvı; rengi ve kokusu olmayan bir sıvıdır ve iç çamaşırında iz bırakmamaktadır. Bu sıvı sayesinde cinsel birleşme sırasında kolaylık sağlanmaktadır. Bu sıvının salgılanmaması ve ya az salgılanması sebebi ile gelişen durum ise vajina kuruluğu olarak adlandırılır. Bu kayganlaşmanın az olması sebebi cinsel birleşme esnasında olumsuz etkilenmeye sebep olmakta ve bu durum ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Böyle bir durumda kadın açısından acı da oluşturabilmektedir. Bu duruma sebep olabilecek birçok etken söz konusu olabilmektedir.

Vajina Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir

Eğer cinsel ilişkiye girerken, yeterince kayganlık oluşturmaya yetecek kadar sıvı salgılanmıyor ise ve bu da cinsel birleşme sırasında ağrıya ve zorlanmaya sebep oluyor ise vajina kuruluğu söz konusudur.

Böyle bir durum söz konusu ise cinsel birleşme sırasında acı, batma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Vajinal Kuruluk Neden Olur

Vajina kuruluğuna sebep olan birçok etken vardır. Bunlardan bazıları vücut ile ilgili olup bazıları da cinsellik ile ilgilidir.

 • Menopoz dönemi vajina kuruluğuna sebep olan etkenler
 • Hiperprolaktinemi; süt salgılanmasını sağlayan hormonun vücutta fazla olması
 • Vajina da meydana gelen enfeksiyonlar
 • Kullanılan bazı ilaçlar da vajina kuruluğuna sebep olabilmektedir.
 • Vajinal flora yapısının bozulması da bu duruma sebep olan bir faktördür.
 • Vajina iç kısmını yıkamak
 • Vajina içerisinde kullanılan tampon, fitil gibi yabancı maddeler de vajina kuruluğuna sebep olmaktadır.
 • Aşırı stres altında olan kişiler de böyle bir durumla karşılaşabilmektedirler.

Vajina Kuruluğu ve Cinsel İlişki

 • Cinsel isteksizlik söz konusu ise
 • Ön sevişmenin yetersizliği sebebi ile ya da başka bir sebep ile cinsel uyarılma gerçekleşmiyorsa
 • Cinsel partner karşı duyulan güvensizlik, arada uyum ve iletişim probleminin bulunması
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi
 • Vulvar Vestibulit Sendrom da vajina kuruluğunun cinsellikle ilgili olan nedenleridir.

Prolaktin Hormonu Salgılanması Sebebi ile Vajina Kuruluğu

Kadınlarda loğusalık ve emzirme döneminde süt salgılanmasını sağlayan prolaktin hormonu oldukça fazla salgılanır. Bu hormonda östrojen hormonunun baskılanmasını sağlamaktadır. Bu sebep ile vajinal kuruluk meydana gelmektedir. Ayrıca bazen oluşan iyi huylu hipofiz bezleri de süt salgılanmasına sebep olur. Böyle durumlarda da yine aynı sebep ile vajinal kuruluk oluşabilir.

Menopoz Döneminde Vajina Kuruluğu

Kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde östrojen hormonlarında azalma söz konusu olmaktadır. Dolayısı ile uyarılma da ve salgı bezlerinin salgıladığı sıvı da azalma meydana gelmektedir. Tabi bu durum da direk olarak vajina kuruluğuna sebep olmakta ve ilişki esnasında acımalar meydana gelebilmektedir. Böyle durumlar da kullanılan kremler ve benzeri yardımcı uygulamalar ile bu sorun çözülebilmektedir.

Vajinal Kurulukta Kayganlaştırıcı Kullanımı

Vajinal kuruluk yaşanması kişilerin ilişkiden acı duymasına sebep olduğu için cinsel ilişkiye karşı bir isteksizlik ve memnuniyetsizlik meydana getirmektedir. Bu sebepten dolayı ilişkilerde de iletişim kopuklukları ve başka problemler meydana gelebilmektedir. Böyle durumlar söz konusu olduğunda öncelikle kuruluğun sebebi belirlenmeli eğer bir enfeksiyon ve ya partneriniz ile aranızda olan bir problem sebebi ile meydana geliyorsa bu sorunların çözülmesi en mantıklısı olacaktır. Ancak çözülene kadar ya da kuruluk olduğu süre boyunca rahat bir cinsel ilişki yaşayabilmek için, üretilmiş; krem, sprey, jel ve aplikatör gibi kayganlaştırıcı maddeler bulunmaktadır. Ancak tabi ki kayganlaştırıcı alırken vajina pH’ ına uygun olmasına ve su bazlı olmasına dikkat etmelisiniz.

vajina kuruluğu tedavisi vajina kuruluğuna ne iyi gelir, vajinal kuruluk neden olur, vajina kuruluğu nasıl geçer Vajina Kuruluğuna Ne İyi Gelir, Vajinal Kuruluk Neden Olur vajina kurulugu
vajina kuruluğu tedavisi

Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir

Eğer vajinanız da kuruluk problemi mevcut ise bu durumda öncelikle kesinlikle yapmanız gereken şey; vajina kuruluğuna sebep olan problemin tespit edilmesidir. Bu kuruluğun kayganlaştırıcı kullanılarak geçiştirilmemesi ve tedavi ettirilmesi gerekir. Uygulanacak tedavi de problemin oluşumu sağlayan sebebe göre belirlenmeli ve başlanmalıdır. Vajina kuruluğu tedavisi:

 • Eğer kuruluk prolaktin hormonunun fazla salgılanması nedeni ile meydana geliyor ise ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale ile çözülebilmektedir.
 • Estrojen hormonunun azlığı sebebi ile meydana geliyor ise; o zaman da hormonal içerikli ilaçlar ile tedavi edilmektedir.
 • Vajina da oluşan enfeksiyonlar ile alakalı bir vajina kuruluğu durumu söz konusu ise; o nokta da; kesinlikle enfeksiyonların gerekli yöntemler ile tedavi edilmelidir. Çünkü enfeksiyonlar daha büyük ve ciddi problemlere de sebep olabilmektedir.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi ile uyarılma olmuyorsa bunun nededi belirlenmeli ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır.
 • Vajina kuruluğuna sebep olan etken Vulvar Vestibulit Sendrom ise, bu cerrahi yöntem ile tedavi edilebilmektedir.
 • Cinsel isteksizlik, partner ile aradaki iletişim, güven eksiklikleri ise psikolojik terapi uygulanarak tedavi edilebilmektedir.

Eğer vajina kuruluğu yaşıyor iseniz; bu problemi tedavi ettirmek ve ortadan kaldırmak için kesinlikle uzman bir jinekolağa muayene olmalısınız ve nedenini belirleyerek, doğru bir yöntem ile tedavi olmalısınız.

error: Copyright! Yaşamloji