ishale iyi gelen yiyecekler ishale iyi gelen, ishale ne iyi gelir, ishale iyi gelen yiyecekler İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ishale iyi gelen
ishale iyi gelen yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. İshal olan kişinin özellikle çok daha fazla sıvı tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı gıdalar da ishal olunmasına neden olabilmektedir. İshal olduğunuz süre boyunca sindirimi kolay olan besinlerin tüketilmesi gereklidir.

İshal dışkılamanın sulu şekilde olmasıdır. İshal olan bir kişi gün içerisinde pek çok kez tuvalete çıkarak sorun yaşamaktadır. Günlük hayatı sekteye uğratan bir rahatsızlık olan ishalin belirlendiği anda tedavi edilmesi gerekmektedir. İshale çözüm bulmak için öncelikle ishal olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Acil bir şekilde tuvalete çıkma isteği, büyük tuvaletini tutamama, susuzluk, sıvı dışkılama, bulantı , kusma, halsizlik, ateş yükselmesi, gaz ve karın bölgesinde ağrı ishal rahatsızlığının belirtileridir.

İshal Sırasında İyi Gelen Besinler

İshale iyi gelen yiyecekler nelerdir sorusu internette hep sorulan sorular arasındadır. İshal sorunu hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tedavi süreci yediklerinizle de olabilecek gibi ilerleyen seviyelerde ilaç ile de tedavi edilebilmektedir.

Pirinç suyu ve pirinç : İshal sıkıntısı yaşayan kişiler sulu bir şekilde dışkılama yaptığı  için dışkılamanın sertleşmesini sağlamalılardır. Bunun için de bağlayıcı gıdaların tüketimi ishal sırasında önemlidir. Beyaz pirinç düşük oranda lif içerdiğinden dolayı bu kategoride yer almaktadır. Lakin esmer pirinç çok daha fazla lif içerdiğinden dolayı kesinlikle tercih edilmemelidir. Pirinç yiyemiyor ve uzun zamandır ishal sıkıntısı yaşıyorsanız pirinç suyu da size iyi gelecektir.

Muz : Hem sindirimi kolay hem de hafif bir meyve olan muz genellikle kabızlık yapması ile bilinmektedir. Bundan dolayı ishal sırasında muz kullanılabilir. İshal sırasında kaybedilen potasyum vücuda muz ile geri kazandırılabilmektedir. Muz meyvesi tek başına ishalin geçmesine neden olamaz ama vücudun kaybettiği mineralleri geri kazanmanıza yardımcı olur.

Limon suyu : İshale ne iyi gelir diye sorduğunuzda ilk akla gelen limon suyudur. Limon suyunu taze olarak günde 3 – 5 kere limon suyu içmeniz ishale neden olan patojenlerin ölmesine neden olacaklardır.

Elma sirkesi : Antiseptik bir madde olan elma sirkesi, sindirim yolunun ve bağırsakların temizlenmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı elma sirkesi bağırsaklara yerleşmiş olan ve ishal olmanızı sağlayan bakterilerden de kurtulmanıza yardımcı olur.

Kepek : Her gün yediğiniz besinler ile birlikte bir yemek kaşığı kepek tüketirseniz ishaliniz çok daha hızlı ve çabuk geçecektir. Lakin tüketeceğiniz kepeğin kesinlikle işlenmemiş kepek olması gerekmektedir. Kepekleri yemeklerde ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Keçi boynuzu tozu : Keçiboynuzu tozu, tanen ve pektin maddesi gibi bağlayıcı maddeler bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı ishal sırasında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Özellikle bebeklerde gerçekleşen ishal için kullanılabilecek olan keçiboynuzu tozunu 1 çay kaşığı kadar bebeklerin mamasına katabilirsiniz.

Havuç püresi : Havuç da ishal sorunu sırasında kullanılabilecek besinler arasındadır. 1 ya da 2 tane havucun dışlarını temizledikten sonra haşlayın ve ezin. Bu havuç püresini her 15′ er dakikada 1 çay kaşığı kadar yiyerek tüketin. Bu şekilde kullandığınızda ishalin hafiflediğini göreceksiniz.

Bal : Bakteriler nedeni ile oluşan ishalin tedavisi için bal çok kolaylıkla kullanılabilmektedir. Balı yarım litre kadar suya 4 yemek kaşığı olacak gibi karıştırarak gün içerisinde bu suyu tüketebilirsiniz. Lakin eğer şeker hastalığı gibi bir sorununuz var ise  bal kullanımın dikkatli olunması gerekmektedir.

Patates çorbası : hazırlayacağınız bir tencere patates çorbası ile ishalinizi geçirebilirsiniz. İshale iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında bulunan bu çorbayı gün içerisinde içerek bitirirseniz ishalinizin hafiflediğini göreceksiniz.

error: Copyright! Yaşamloji