dukan diyeti beslenme dukan diyeti Dukan Diyeti dukan diyeti
dukan diyet

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti listesi yıllardır isminden söz ettiren ve deneyenlerin oldukça memnun kaldığı diyetlerin başında gelir. Dukan diyeti beslenme programı listesi dört aşamadan oluşur. Birinci aşaması atak dönemi, ikinci aşaması seyir dönemi, üçüncü aşama güçlendirme, dördüncüsü ise koruma dönemi olarak adlandırılır. Tüm aşamaların kişilerin vermek istedikleri kiloya göre belirli süreleri vardır. Bu sürelerin doğru yapılması karşılığında da verilen kilolar kontrollü bir şekilde korunur ve geri alınmaz.

4 aşamaya ayrılan dönemlerin ilki atak evresinde yine verilmesi gereken kiloya göre 1 ile 10 gün arası bir dönem seçiliyor. Seçilen dönemde sadece protein ağırlıklı beslenilmesi genel olarak dukan diyetinin şartı. Hiçbir şekilde protein gıdalarının dışına çıkılmıyor. Protein ağırlıklı beslenmeye başladığını evrede su tüketimine de dikkat etmeniz gerek. Sindirim sisteminizin rahatlıkla çalışması için su vazgeçilmeziniz olmalı. Günlük olarak iki ile iki buçuk litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

İkinci aşama seyir döneminde ise, bu aşamada artık proteine nazaran sebze tüketimleri başlıyor. Bir gün protein bir gün sebze olarak bu kısmı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Sebzelerin arasında ki karbohidrat içeren patates, mısır ve pirinç gibi gıdaların tüketilmesi yine başlıca yasakların arasında. Ayrıca günlük su tüketimlerinin de atlanmadan devam etmesi gerekli. Ek olarak bu evre de spor yapabilir, günlük düzenleyeceğiniz yürüyüşler ile diyetinize destek olabilirsiniz. Bu evreninde zaman dilimi on günlüktür.

dukan diyeti dukan diyeti Dukan Diyeti dukan diyet

Güçlendirme döneminde verilen kilo başına on gün uygulaması başlıyor. 10 kilo vermiş bir kişinin 100 gün güçlendirme evresi yapması şart. Güçlendirme evresinde ise öğünlerde ki besinlerde artış yaşanıyor. Ayrıca haftada iki gün ödül yemeği yeme hakkına sahip oluyorsunuz. Ek olarak seyir ve atak döneminize dahil olan gıdalar; her gün mutlaka bir porsiyon meyve, iki dilim tam tahıllı ekmek yiyebiliyorsunuz. Ayrıca haftanın belirli bir günü yine saf protein yemeniz gerekiyor.

Kilo verimleriniz başarılı olarak devam etmesi için en son aşamanın da uygulaması gerekiyor. Bu dönem de koruma dönemi. Adı üstünde, verdiğiniz kiloların geri alınmasını engellemek amaçlı yapılan dönem. Bu dönem her diyette olduğu gibi altı aylık bir zaman dilimine rastlar. Verilen kiloların 6 ay boyunca korunması demek, kilonuzu sabitlemek demektir.

Dukan Diyetinin bu Bu evresinde de diğer dönemde yaptıklarınızı uygulayıp, muhakkak günlük su tüketiminize ve haftada belirlediğiniz bir gün saf protein almanıza dikkat etmeniz gerekli. Protein ağırlıklı olarak beslenmenin en büyük özelliği de saf proteinin vücut ısınızı yükseltmesi, yağlarınızın yakılmasına yardımcı olması ve böylelikle fazla kilolarınızdan kurtulmanız demektir. Protein alerjisi bulunmayan her kesimden insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir diyettir dukan diyeti. Saf protein alımlarında herhangi bir sınırlama yoktur. Sınırsız protein tüketebilirsiniz. Ama ek olarak sebzelerin ya da başka gıda türlerinin dahil olduğu günler gıda alımlarında biraz daha dikkatli olması gerekmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji