emzirmek anne sütü kaç kalori harcatır emzirmek Emzirmek ve Anne Sütü Kaç Kalori? emzirmek anne s  t

Emzirmek ve Anne Sütü Kaç Kalori?

Emzirmek hem anne için hemde bebek için oldukça faydalıdır. Anne sütü kaç kalori ve zayıflatır mı, kilo verdirir mi?  Emzirirken zayıflamak mümkün mü? Yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Anne Sütü ile Emzirmek Kaç Kalori, Anneyi Zayıflatır mı?

Son dönemlerde yapılan araştırmalar emziren annelerin (300-500) oldukça yüksek kalori verdiğini gözler önüne sermiştir. Özellikle emzirme döneminde bir anne sağlıklı bir şekilde besleniyorsa günlük minimum 300 kalori verdiğini söyleyebiliriz. Doğum sonrası alınan kiloların verilmesini sağlamayacaktır ama yine de ciddi bir kalori miktarından bahsettiğimiz de unutulmaması gereken bir konudur.

Anne Sütü Kaç Kalori:  100 gram sütün kalorisi 65-70 kcal. civarındadır. Bir su bardağı kadar anne sütü 130-140 kaloridir.

Anne sütünün içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller: Bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemini koruyucu özelliği bulunan anne sütü, enfeksiyonlarda ve diğer hastalıklara karşı da ciddi anlamda bir koruma sağlar.

Anne sütünün içeriğinde bulunan protein miktarı inek sütüne oranla daha azdır. Bu da bebeğin böbreklerinin aşırı yüklenmesini önlemektedir. Aynı zamanda bebeğin ilk 18 aylık periyot içerisinde en sık ihtiyaç duyduğu mineral olan demir, inek sütüne oranla tam 5 kat daha fazla bulunmaktadır. Çinkoda içerik bakımından incelendiği zaman inek sütüne göre bir hayli üstünlük sağlamaktadır.

Fakat bunların hiç biri bebeğin beyin gelişimi açısından hayati öneme sahip olan zorunlu yağ asitleri kadar önemli değildir. Özellikle bebeğin ilk 4 ay boyunca sentezleyemediği bu yağ asitleri inek sütüne oranla yer yer 10 kat daha fazla bulunmaktadır ki bu bebeğin ihtiyacının tamamını karşılar diyebiliriz.

Emzirmek kaç kalori harcar:  (günlük) bu miktar zayıflamak için yeterli olmasa bile yine de annenin formunu koruması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bebeğin ihtiyacı olan demir, çinko ve yağ asitlerinin sağlanabilmesi için annenin bu gıdalardan yoğun oranda tüketmesinin de bir hayli önemi bulunmaktadır. Fakat bu aşırı yağlı, hamur işleri ve yüksek protein ihtiva eden gıdaların tüketilmesi anlamına gelmeyecektir.

 Aynı şekilde annenin düzenli olarak spor yapmasına (en azından yürüyüş) kesinlikle engel teşkil etmez. Doğum sonrası kilolarınızın fazla olduğunu düşünüyorsanız ve hala emzirmeye devam eden bir anne iseniz. Bu konuda öncelikli olarak bir diyetisyenden yardım almanız şarttır. Çünkü internette yer alan ve zayıflattığını söyleyen diyet listeleri genel olarak, bebeğin ihtiyaçlarını göz ardı edebilir.

Anne sütü çocuğun sağlıklı büyümesi ve bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından son derece önemli bir besin kaynağıdır. Barındırdığı besleyici kalorisi dışında vitaminler ve mineraller ile çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesine zemin hazırlar. Bu bakımdan doğru gıdalarla beslenmek emzirmenin insan vücuduna verdiği kilolardan daha önemli olabilir.

Kişinin obeziteye yatkınlığı bulunmuyorsa emzirme döneminde sağlıklı bir şekilde beslenerek hem çocuğunun ihtiyacı olan besinleri alabilir hem de mevcut formunu koruyabilir. Bu durumun belirlenmesi için bir diyetisyene başvurulması daha önemli bir konu başlığı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu bakımdan emzirmenin önemine değinirken kilo alıp verme sorunları da yaşamamış olursunuz. Daha detaylı bir şekilde incelemek gerekirse emzirmek hamilelik döneminde alınan kiloyu verdirir olarak düşünülmemelidir.

Genel olarak yaygın kanı hamilelikte alınan kiloların emzirme vasıtasıyla verilip verilmediğini düşünmektedir. Fakat bu durum çok da gerçekçi değildir. Sadece emzirerek günlük ciddi anlamda (bazen 500 kaloriyi bulabilir) kalori vermenizi sağlamaktadır. Geri kalan miktarları da zaten düzenli beslenerek kendinizi yormadan yürüyüş yaparak kendiniz de kolaylıkla verebilirsiniz. Bu son derece mantıklı bir hareket olarak karşımıza çıkabilir.

error: Copyright! Yaşamloji