Kreon 25000 yan etkileri  Kreon 25000 yan etkileri kreon yan etkileri 600x400

Kreon 25000 yan etkileri

Bir ilaca başlarken nasıl kullanıldığını, kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve yan etkilerinin neler olduğunu bilmek isteriz.

Bazen ilaçların yan etkileri faydalarının üzerine çıkabilmekte veya hastada beklenmedik bazı şikayetlere neden olabilmektedir.

Bu nedenle bir ilaca başlarken ilacın prospektüsünü okuyarak yan etkileri hakkında bilgi almak ve alerji ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Kreon 25000 yan etkileri nelerdir ?

Kreon 25000, besinleri parçalamaya yarayan enzimlerin toz halini içermekte olup bağırsakta işlev görmektedir. Bağırsağa bu maddenin girmesi vücut tarafından başlangıçta yadırganacak ve ishal ve mide bulantısı gibi şikayetler görülebilecektir.

İlerleyen zamanda bu tür şikayetlerin azalması ve hastanın tolere edeceği seviyeye gelmesi beklenir. Kreon 25000 ilacının dozu hastanın şikayetlerinin derecesine göre değişebilmekte olup doktorun bir süre sonra kullanım dozunu yeniden ayarlaması söz konusu olabilecektir.

Bu süreçte hastaya düşen şey ilacı doktorun tarif ettiği şekilde kullanmak ve gördüğü etkileri en iyi şekilde not almaktır. Bazen Kreon 25000 ilacının sağladığı fayda, yan etkilerine göre sınırlı olabilmektedir.

Bu durumda doz değiştirilebilir veya hastanın ilacı daha düzgün bir şekilde kullanması önerilebilir. Kreon 25000 çoğu diğer ilaçtan farklı olarak ciddi bir kullanım disiplini istemektedir.

Gerçi her ilacı disiplinli bir şekilde kullanmak gerekir fakat Kreon 25000 ilacını her zamanki saatinden bir iki saat bile farklı zamanda kullanmak veya önerilen kullanım dozunu esnetmek ciddi derecede ilacın faydasını ve yan etki düzeyini etkileyebilmektedir.

İlaçtan maksimum fayda ve minimum yan etki görmek için doktorun belirlediği dozda ve yemeklerle birlikte almak esastır.

İlgili yazı: Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

Kreon 25000 ilacının yaygın görülen etkileri şunlardır:

İshal: İshal çoğu kez vücudun “yabancı” olarak algıladığı mikroorganizma veya partiküllere verdiği tepkidir. Örneğin bozuk bir yemek (zararlı bakteri içermesi sebebiyle), virüsler, temizlik ürünleri gibi şeyler, ayrıca vitamin bile olsa vücudun gereğinden fazla olması halinde atmak istediği şeyler ishal sebebidir.

Kreon 25000 ilacı da bağırsakların çalışma sistemine müdahale eden bir ilaçtır ve üstelik domuzdan elde edildiği için ishal yapabilmektedir.

Kabızlık: Normalde sindirim enzimleri kişide var olan kabızlık, gaz, şişkinlik gibi şikayetleri azaltır ama Kreon 25000 bazen tam tersine bazı hastalarda kabızlık şikayetlerine yol açabilmektedir. Lif oranı zengin sebzeler ve bol su içerek bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Mide bulantısı: Kreon 25000 kullanan hastaların ilk zamanlar yaygın olarak yaşadığı şikayetlerdendir. Zamanla geçer.

Kusma: Kreon 25000 dozu fazla gelirse veya kişinin bünyesi fazla hassas ise kusma şikayetleri görülebilir. Eğer sürekli ve şiddetli kusma oluyorsa doktora bildirilmeli ve alerji ihtimali dikkate alınmalıdır.

Şişkinlik: Kreon 25000 ilk zamanlar şişkinlik yapabilir fakat iki hafta geçtikten sonra şişkinlik şikayetlerinin kalmaması gerekir.

Karın ağrısı: Kalın bağırsaklardaki bağ dokusundaki artış kaynaklı şiddetli veya uzun süreli karın ağrısı görülebilmektedir.

Kurdeşen, cilt sorunları: Kreon 25000 seyrek olarak ciltte kızarıklık, kurdeşen, döküntü, kaşıntı gibi cilt sorunlarına yol açabilmektedir.

Kistik Fibroz için Kreon 25000 kullanıyorsanız ;

Yüksek doz Kreon 25000 kullanan hastalarda bağırsak daralması (fibrozan kolonopati) şikayetleri görülebilmektedir. Eğer olağan dışı sindirim şikayetleri veya ağrı olursa doktora bilgi vermek gerekmektedir.

İlgili yazılar:

Kreon ilaç zayıflatır mı ?

Kreon 25000 IU muadili nedir ?

error: Copyright! Yaşamloji