zeki köpek cinsleri akıllı köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri k pek cinsleri

En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri

Dünyadaki En Zeki Köpek Cinsleri – İlk 10 ve Evde Bakılması En Uygun Köpekler

Zeka seviyesi en yüksek olan akıllı köpek cinsleri ve ev içinde, evde bakılabilecek en uygun köpek türleri isimleri hazırladık. Umarız yakın dostunuzu seçmekte yardımcı olabiliriz.

İnsanlar gibi köpekler de zeka yönünden birbirleriyle farklılıklar gösterirler. Genellikle köpek zekasını ölçme de kullanılan en önemli veri ne kadar kolay eğitildiği olsa da kalıtımsal bulgular ve sahipleriyle olan ilişkileri de göz ardı edilemez. Tek bir unsurla hesaplanamayan köpek zekası için uzmanlar birçok test ve metot kullanarak bazı sonuçlara ulaşmışlardır. Dünyada tüm otoritelerce kabul gören en zeki köpek cinsleri aşağıdaki gibidir. Evde yetiştirilen en akıllı köpekler sayfanın altındadır.

10. Avustralya çoban köpeği: Çeşitli yarışmalarda aldıkları başarılar ile ünlü olan Avustralya çoban köpekleri, hızlı ve çevik yapılarıyla çok kalabalık sürüleri dahi rahatlıkla kontrol edebilirler.

Avustralya çoban köpeği akıllı köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Avustralya  oban k pe i 150x150

9. Rottweiler: Yavruluk dönemlerinde olağanüstü bir şekilde sevimli görünen Rottweiler cinsi, yetiştikten sonra keskin bakışları ve sert mizaçlarıyla zaman zaman ürkütücü olabilirler. Yine de sert duruşlarının ardında oldukça sıcak kanlı ve zeki bir karakter barındırırlar.

Rottweiler zeki köpek köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Rottweiler 150x150

8. Doberman Pinscher: Birkaç farklı türün karıştırılmasıyla ortaya çıkan Doberman Pinscher cinsi zekaları sayesinde genellikle polis köpeği olarak kullanılır.

ev köpeği akıllı köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Doberman Pincher 150x150

7. Papillon: Papillon, ileri zeka seviyesiyle oldukça sevimli bir cins olmasının yanı sıra geçtiğimiz yüzyıllarda sadece aristokratların ve kraliyet ailesi üyelerinin sahip olabildiği bir türdü.

zeki köpekler köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Papillon 150x150

6. Labrador Retriever: Yüksek zekalı cinslerden biri olan Labrador sabırlı, sadık ve koruyu özellikleriyle zeki bir aile ev köpeği olmasının yanında günümüzde narkotik polislerinin de sıkça yardımına ihtiyaç duyduğu cinslerden biridir. Gerçekten evde bakılacak köpek türleri arasındadır.

ev köpekleri cinsi köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Labrador Retriever 150x150

5. Shetland Çoban Köpeği: Zekaları farkedildikten bu yana insanlar tarafından iz sürme ve çoban köpeği olarak kullanıldılar. Seneler öncesinden Lesi dizisinden hatırlarız.

Shetland çoban köpek cinsi köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Shetland  oban K pe i 150x150

4. Golden Retriever: Köpek cinslerinin en şöhretlisi olan Golden Retriever bunu inanılmaz koku alma duyusuyla yıllardır arama kurtarma köpeği olarak kullanılması ve kurtardığı insanlara borçludur. Müthiş özelliğiyle aynı zamanda ev köpekleri gurubundadır.

evde beslenen köpekler köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Golden Retriever 150x150

3. Alman Çoban Köpeği: Genellikle narkotik köpeği olarak kullanılan cinsin zekası sayesinde eğitimi oldukça kolaydır.

kurt köpeği zeki köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri alman  oban kurt k pe i 150x150

2. Poddle (Kaniş): Eski dönemlerde kuş yakalamak için kullanılan üstün zekalı Poddle cinsi, günümüzde iz sürme, kurtarma ve çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Dünyada bulunan en sosyetik köpekler listesi içindedir. Oldukça oyuncudur.

Poddle kaniş köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Poddle kani  150x150

1. Border Collie: Golden Retriever ile birlikte en meşhur köpek cinslerinden biridir. Eğitimleri kolaydır. İnanılmaz derece de üstün bir zekaya sahiptirler. Zekaları sayesinde bir köpeğin kullanılabileceği tüm alanlarda insanlar tarafından kullanılırlar. Dünyanın en akıllı ve zeki köpeği listesinde 1 numara Border Collie.

Border Collie köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri Border Collie 150x150

Dalmaçyalı: Editör seçimi ve en zeki köpekler kategorisine alternatif olarak (Biraz torpille) kendi dostumuz dalmaçyalı cinsi ”Rosie”yi de eklemek istedim. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile yürüyüş yapmayı seviyorsanız en iyi arkadaşınız olabilir. Tüyleri kısa ve doğru köpek maması kullandığınızda sizi üzmeyecektir. Atletik yapısı, dikkati ve sizi memnum edebilme çabalarını gördüğünüzde bile mutlu olmanıza yetecektir. Öğrenme zekası oldukça yüksektir. Tarihte İngiltere’de itfaiye köpeği olarak bilinir, hayat kurtarma ve pratik zekası çok yüksek bir cinstir, hatta soyu Mısır’a kadar dayandığını gösteren kanıtlar vardır. Aldığımda 2 aylıktı ve otur kalk komutlarını sadece 7-10 dakika içinde öğrendi. Çok akıllı, yeri geldiğinde uslu ve gereksiz yere havlamayan Dalmaçyalı cinsini zeki köpek isimleri arasına aldık, umarız yardımcı olur. Ayrıca şaşkın şaşkın bakışları olmazsa olmaz. Akıllı köpek cinsleri listesini toparlamaya çalıştık. Sorularınız olursa yorumlar kısmını kullanın lütfen.

akıllı köpekler köpek En Zeki Köpekler ve Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri İsimleri dalma yal  150x150

Evde Beslenebilecek En İyi 7 Küçük Köpek Cinsi İsimleri Önerisi

Köpek almak istiyorum nasıl seçmeliyim: Bir ömür beraber yaşayacağınız ev köpeği seçerken çok dikkat etmeli ve iyi araştırmalısınız. Evde bakılacak köpekler nelerdir sorusu ise; genellikle havlamayan veya az havlayan, hareketsiz ortama ayak uydurabilecek, tüy dökme problemi en az olan akıllı köpek cinsleri olmalıdır.

 Köpek Cinsi Nasıl Seçilir: Evde köpek sahibi olmak, önemli sorumluluklar getirmesinin yanı sıra doğru seçim yapıldığında ailenizin mutluluk seviyesini yükseltebilir. Yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza, evinizin büyüklüğüne, yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun bir köpek seçimi çok önemlidir. Eğer evde bakılacak küçük köpek cinslerinden birine sahip olmayı düşünüyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için faydalı olabilir.

1- Maltese (Malta Köpeği): İpeksi görünen harika bir kürke sahip Terrier familyasına ait Maltese, fazla tüy dökmemesi nedeniyle evde beslenebilecek en iyi köpek cinslerinden biridir. Sahibine karşı kibar ve sadık, kediler başta olmak üzere diğer hayvanlarla iyi anlaşan, duygusal, oyun ve arkadaş canlısı ev köpeği gurubundadır.

2- Boston Terrier: İyi huylu, nazik, dikkatli ve zeki olan Boston Terrier cinsi öğrenmeyi sever, eğitimi çok kolaydır. Çocuk ve yaşlılara karşı özel olarak kurduğu duygusal bağ, hafta da bir kez taramanın yeterli olacağı tüyleri ve sevecenliğiyle Boston Terrier iyi bir aile ev köpeğidir.

3- Pug : Kısa bacakları, kırışık suratları ve sahibini devamlı memnun etmek isteyen karakterleriyle Puglar mükemmel arkadaşlardır. Genel olarak sessiz ve oldukça uysaldır. Puglar küçük çocuklara bayılırlar ve onlarla her oyunu oynayabilecek kadar zekidirler.

4- Pomeranya Köpeği: Pomerianlar oldukça meraklı, dikkatli, eğitime açık, uysal ve sevgi dolu köpeklerdir. Tüm dünya da şirin görünümleriyle ünlüdürler.

5- Chihuahua: Şiddetli sadakatleriyle tanınan Chihuahua cinsi doğru bir tanıştırma sonrası diğer tüm canlılarla arkadaş olabilir. Ağırlığı 0,5 – 2,7 kilo arasında değişen Chihuahualar dünyanın en küçük köpek türleri arasında ilk üçte yer alırlar.

6- Shih Tzu: Shih Tzu nazik, sevecen ve dostça tavırlarıyla etraflarındaki tüm insanlara uyum sağlayan arkadaş canlısı asil bir türdür.

7- Pekinez: Harika bir kucak köpeği olma özelliği taşıyan Pekinezlerin çok fazla tüy dökmemelerinin yanında diğer bakımları da kolaydır. Ev için seçilebilecek en uygun köpek türleri sınıfındadır.

Köpek almak istiyorum diyebilirsiniz bu çok normal fakat sonrasında aranızdaki ilişkiyi iyi ayarlamalısınız. Onun sizden başka güveneceği bir dalı yok, sizin evinizde rahata alışan bir köpeği dışarıya bırakırsanız hayat onun için çok zor olacaktır. Ev köpeği alırken lütfen daha dikkatli ve titiz davranalım.

error: Copyright! Yaşamloji