yaşlı diyet yaşlılar için diyet Yaşlılar İçin Diyet Listesi ya  l  lar diyet
yaşlılar diyet

Yaşlılar İçin Diyet Listesi

Yaşlı Kadınlar Nasıl Diyet Yapmalı-Diyet Listesi 

Yaş ilerledikçe metabolizma daha yavaş çalışmaya başlar. Yaşlı kadınlar, yaşlılar için diyet listelerini bazı hastalıklar yüzünden uygulayamaz. Kilo almayı durduracak önlemler pek tabi vardır. Düzenli beslenme ile diyet sağlıklı şekilde yapılır. Yaşlılar nasıl diyet yapmalı sorusu merak edilir. Diyet yaparken özellikle ileri yaştakiler bazı gıdaları sofralarından eksik etmemelidir. Süt, yoğurt, meyveler ve sebzeler. Tatlı ve hamur işlerini fazla tüketmek her yaştan insanın uzak duracağı bir beslenme programıdır.

Yaşlılar İçin Uygun Diyet

Orta yaş üzerindeki insanların yemek programını şu şekilde yapmaları gerektiğini uzmanlar önerir.

Sabah: Şekersiz kahve yada çay içilebilir. Yağsız küçük peynir,1 su bardağı süt, domates, salatalık ve dereotu.

Ara öğün: Mutlaka meyve yenmelidir.

Öğle: Beyaz et ve salata, en fazla 1 dilim kepekli ekmek.

Ara Öğün: Meyveli yoğurt yada sade yoğurt. (Kalorisine göre seçebilirsiniz)

Akşam: Mevsime uygun doğal sebze çorbası, 3 çorba kaşığı makarna yada pilav,1 dilim kepekli ekmek.

Yaşlılar Diyet Yapabilir mi?

Yaşlılar nasıl beslenmeli konusunda uzmanlar özellikle ileri yaşlarda kişilerin proteine ihtiyaç duydukları görüşündedir. Beslenme her yemekten ölçülü olacak şekilde yapılır. Yemek ile birlikte yürüyüş önerilir. Yaşlılar için diyet diğer yaştakilerin diyetlerinden biraz daha farklıdır. Kemik oranları sebebiyle düzenli olarak süt ve yoğurt almaları gerekir. Yaşlılar için diyet programı düzenli olarak takip edilip uygulandığında kilo verme işlemi kolaylaşır. Beden kendini güçsüz hissetmez ve uzun ömürlü olunur.

Yaşlılıkla birlikte şeker hastalığı görülebilir. Şeker hastalığı durumlarında mutlaka doktordan uygun bir şeker hastalığı diyeti programı almalısınız. Östrojen hormonu azalması ile birlikte kilo artması hızlanır. Bayanlar özellikle adaçayı içerse hormon dengeleri sağlanmış olur. Kilo vermek yaş ve cinsiyete göre farklı olduğu için hızlı şekilde verilen diyetler önerilmez. Doğru beslenme ile birlikte kilo vermeniz kolaylaşır ve sağlıklı bir bünyeye kavuşursunuz. Kilo kontrolünüzü düzenli olarak yapmalısınız. Orta yaş üzeri kadınlar hızlı zayıflamak için her diyet programını uygulayamaz. Sizlere verdiğimiz örnek listede olduğu gibi vitamin ağırlıklı bir beslenme programı uygulamalısınız. Sağlığınız ilerleyen yaşlarda daha da dikkat edilmesi gerekli bir durumdur.

Yaşlılar için diyet listesi hazırlama ve uygulama önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı diyetlerden asla vazgeçmemeniz dileğiyle.

error: Copyright! Yaşamloji