peynirli ıspanak salatası  Peynirli Ispanak Salatası Tarifi peynirli   spanak salatas
peynirli ıspanak salatası

Peynirli Ispanak Salatası Tarifi

Peynirli Ispanak Salatası Tarifi

Sıradaki diyet yemeği ıspanağın her halini seviyorum diyenlere gelsin. Bu sefer karşınıza bambaşka bir lezzet ile çıktık. Peynirli ıspanak salatası tarifi ıspanak sevmeyenlerin pek hoşuna gitmese de çiğ haline bayılanlar için bir lezzet bombardımanı olacak. Şimdi sizlere bunu mutlaka denemenizi gerektiğini söyleme gereği duydum. Çünkü bir kere yaparsanız bir daha bırakamayacaksınız. Bu yapmış olduğunuz salata hem vitamin yönünden zengin, yani bağışıklık sistemini güçlendirici, hem de kalori yönünden oldukça hafif bir salata. Bir kere içerisinde ıspanak var. Ispanağın olduğu her yerde vitamin yok mu sizce de? Sahi ya ıspanağın içerisindeki vitaminler ne işe yarıyor ki? Şimdi gelin isterseniz bu soruların cevabını ıspanağın faydalarını inceleyerek vermeye çalışalım.

Ispanağın Faydaları

Unutmayın ki bir sebze eğer yeşilse o sebze oldukça faydalıdır. Faydalı yiyeceklerin sembolü yeşil galiba. Şimdi size ıspanağın faydaları arasından en önemlilerini sunacağım. Sadece bunları okurken bile ıspanağa olan ilginiz artacak. Bundan emin olabilirsiniz;

Ispanak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Konumuzla alakalı olan fayda ile başlayalım. Kalori ve yağ oranı bakımından çok düşük olduğu için ıspanak, kilo vermeyi kolaylaştırır.  Bunun yanı sıra oldukça besleyici olan çözünür lifler açısından da fazlasıyla zengindir. Ispanağın bol bol içermiş olduğu bu diyet lifleri genel olarak sindirim sistemi sağlığı için ciddi önemler taşırken, kabızlık sorunlarının çözülmesine de olabildiğince yardımcı olmaktadır. Bütün bunların dışında dışında ıspanağın içerisinde bulunan diyet lifleri, düşük kan şekeri sorununu da ortadan kaldırabilir. Sindirim sistemi üzerindeki faydaları, mide sağlığını korunabilir olması ve bağırsakları hareketlendirebilmesi gibi temel özelliklerinden dolayı ıspanak diyet yapanlar için vazgeçilemeyen bir besin kaynaklarındandır.

Ispanağın Anti Kanser Özelliği: Ispanak, antikanser özelliğine sahip flavonoidler maddesi açısından da oldukça zengindir. Günümüzde yapılmış olan araştırmalar, ıspanağın mide ve cilt kanserine sebep olan hücrelerin ortadan kalkmasına oldukça yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ispanağın bir de agresif prostat kanserine karşı etkili bir silah olduğu kanıtlanmıştır.

Ispanak Göz Sağlığını Korur: İçerisinde bulundurduğu antioksidanların, katarakt ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen makula dejenerasyonuna karşı olumlu etki gösterdikleri kanıtlanmıştır. Ispanakta bol bol bulunan zeaksantin maddesi, ışık filtreleme işlevlerini sağlar ve gözlerdeki düzeneğin korunmasına da yardımcı olur. Ispanak bir de sağlıklı mukus zarları ve normal görme için gerekli olan A vitaminini bol bol içerir.

Rahatlatıcı Özelliği Vardır: Ispanak, sinir sistemi üzerinde etkili olan sayılı besinlerdendir. Ispanağın düzenli olarak tüketilmesi sonucunda kendinizi stresten uzak, genel anlamda ise rahat hissedersiniz. Ispanak eğer akşam tüketilirse derin bir uyku çekmenize yardımı dokunabilir. İçerisinde bulundurduğu demir, çinko ve magnezyum gün içerisinde kaybettiğiniz enerjinin tekrardan yerine gelmesini sağlar. Kaliteli bir şekilde uyumanızı sağlayacak olan ıspanak böylece vücudun yorgunluğunu hissini alarak rahatlama sağlayacaktır.

Ispanak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Her alanda faydalarını gösteren ıspanak bir de bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle ün salmış. A vitaminini oldukça fazla içeren ıspanak, bu A vitamini sayesinde tüketildiği takdirde mukoza zarlarının korumasını sağlar. Bundan farklı olarak solunum yolunu koruma altına alan ıspanak, enfeksiyon hastalıkları ile mücadelede en büyük yardımcınız olur. Hatta sindirim sisteminde bulunan organlar ve de özellikle bağırsak sağlığını koruması bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine katkı sağlamaktadır.

Evet, sanırım neden bas bas ıspanak diye bağırdığımı anlamışsınızdır. Diyet yemekleri listemizin başına da bunu yapıştırmayı düşünüyorum. Bu kadar faydası olmasına rağmen 100 gramında 23 kalori bulunan bir besini tüketmek size faydadan başka hiçbir şey sağlamayacaktır. Şimdi yavaş yavaş malzemelerimize geçelim.

Peynirli Ispanak Salatası Malzemeleri

  • İlk olarak büyük bir kâse ıspanak. Yukarıdaki faydalardan sonra buna itiraz edeceğiniz düşünmüyorum.
  • 1 tane nar. 282 gramlık bir nar 83 kalori içeriyor. Yani nar da fayda bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Her sabah meyve sıkacağı ile sıkıp içtiğiniz bir bardak nar, sizi kış boyu ayakta tutacaktır ki kaç kalori olduğunu gördünüz.
  • 2 tane mandalina. Diyet yaparken bağışıklık sistemimizi de güçlendirebiliriz. İçerisinde bulundurmuş olduğu yoğun C vitamini ile gribi önleyen 100 gram mandalinanın içerisinde sadece 52 kalori bulunuyor.
  • 100 gr peynir
  • 3 yemek kaşığı kabak çekirdeği
  • Zeytinyağı
  • Limon

Peynirli ıspanak salatası malzemeleri bunlardır. Tabi siz bunlara ekleme çıkartma yapabilirsiniz. O tamamen sizin yaratıcılığınıza ve de keyfinize kalmış bir şey. Malzemelerimizi toparladıysak şimdi sıra yapılışına geldi.

Peynirli Ispanak Salatası Yapılışı

Peynirli ıspanak salatası yapılışı oldukça kolay bir salatadır. Yapılışa geçmeden önce malzemelerimizi hazırlayıp masamıza diziyoruz. Ardından malzemelerin arasından ıspanağı çıkartıp yıkıyoruz. İyice yıkadığımız ıspanakları silkeleyerek suyunu bir nebze de olsa süzüyoruz. Bunları yaptıktan sonra kabak çekirdeğimizi bir tava yardımıyla kavuruyoruz. Çekirdekler kavrulurken biz peynirimizi küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Çekirdekler yeteri kadar kavrulduktan sonra küp küp doğradığımız peynirimizi tavanın içine atıyoruz. Onlar orda kızarırken biz narı ayıklıyor ve mandalinaları soyuyoruz. Mandalinaları süsleme amaçlı halka şeklinde kesebilirsiniz.

Servis Edilişi

Yıkayıp kuruladığımız ıspanaklarımızı servis tabağımızın alt kısmına taban oluşturacak şekilde yan yana diziyoruz. Üzerine ise önce nar tanelerini çok özenmeden serpiştiriyoruz. Nar tanelerinin de üzerine kabak çekirdeklerini serpiştiriyoruz. En üste ise kabak çekirdekleri ile pişip kızarmış peynirimizi ekliyoruz. Keyfinize göre zeytinyağı ve limon sıkın. Doğramış olduğunuz mandalinaları ise tabağın kenarlarına yerleştirin. Çıkan görüntü şahsen çok iştah açıcı bir görüntü olduğu vakit servisinizin de başarıyla tamamlandığı gözler önüne seriliyor.

Peynirli ıspanak salatası tarifi akşam yemeği yerine gidebilecek bir tarif. Ayrıca toplamda 300 kaloriyi geçmeyen bir tarif. Bence birkaç defa yaparak tekniğini bulduktan sonra her öğünde sofranızdan ayıramayacağınız bir lezzet. Şimdiden afiyet olsun…

error: Copyright! Yaşamloji