reishi mantarı reishi mantarı Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir? k  rm  z   reishi mantar   nedir

Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Reishi Mantarı Nedir, Faydaları ve Nerede Yetişir?

Reishi mantarının çeşitli kullanım yerleri ve çayı, sabunu vardır. Aşağıda faydaları ve kullanım alanları hakkında tüm bilgiler mevcuttur. Başlangıç olarak bu kırmızı mantar nedir bakalım;

Reishi mantarı nedir: Çinliler tarafından uzun süredir (4000 yıl) kullanılan Reishi Mantarı faydaları arasında uzun yaşamanın sırrını içeriğinde bulundurduğuna inanılmaktadır. Çinlilerin yanı sıra Kore ve Japon halkının kullandığı bu bitki tıpta ilaç olarak da kullanılmaktadır. Özellikle kanserle mücadelede onaylanan faydaları vardır. Diğer ismi ”lingzhi” ve (Ganoderma lucidum) olarak bilinir. Çeşitli renk ve ebatları mevcuttur.

Nerede Yetişir: Genellikle meşe ve erik gibi ağaçların güneş görmeyen kısımlarında 9 ay gibi uzun bir dönemde yetişir. Direk yenilebilir bir mantar çeşidi olmayan reishi mantarının rengi kırmızı tadı acı ve serttir. Genellikle kurutulup toz haline getirilerek suda çözünmesi yoluyla tüketilmektedir. Ayrıca sabunları yapılır, çay olarak demlenir ve çorbası da vardır. İnternetten temin edileceği gibi bazı aktarlarda da bulunur. Çinde yetiştirmek için doğal ortam kullanılırken haricinde büyük yetiştirmek için büyük seralar kurulmuştur.

Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Yüksek derecede içerdiği antioksidan faydaları nedeniyle kısa süre içerisinde özelliğini kaybetmemesi için tüketilmesi gerekir. Gençleştirme, sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı olarak bilinen özelliği yanı sıra bağışıklık, sinir ve boşaltım sistemlerine, bronşit ve şeker hastalığına, vücudun dinç görünmesine, dolaşım sistemine, kas ve kemiklere, kanser hastalığına, beden ve ruh sağlığına Reishi mantarının faydaları vardır ayrıca stres ve uyku bozukluğuna iyi gelir.

reishi mantarı çayı reishi mantarı Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir? reishi mantar   faydalarHücre yenileyici özelliğiyle ruhsal dinginliği sağlayan reishi mantarı, yaşlanmaya karşı etkili ve tedavi için kullanılan bir bitkidir. Ayrıca saç dökülmesine faydaları olduğu bilinmektedir.

 Reishi Mantarı Sabunu: Egzema, sedef hastalığı ve ciltte yüzde oluşan sivilce, akneler için kullanılan kırmızı reishi sabunu cilde parlaklık verir ve beslenmesini sağlayan faydaları vardır.

 Reishi Çayı Nasıl Yapılır: Öğütülerek toz halini alan bu mantar çeşidinin ağızda bıraktığı tat hafif acımsıdır. Oldukça sert olan bu reishi mantar çayının tarifi demlemesi şu şekilde;

Önceden öğütülen veya toz halinde aldığınız reishi mantarını demlik veya çaydanlığa koyun. Üzerine su ilave edin. Yaklaşık 1.5 saat veya 120 dakika kaynatılarak demlenir. Dikkat edilecek husus anında tüketilmesidir. En yüksek faydalarını bu şekilde elde edebilirsiniz. Aksi halde bekleyen veya tekrar ısıtılan reishi mantarı çayı faydalarını kaybeder. Demleme çayın haricinde hazır olarak paket poşet çaylarda temin edilebilir.

reishi mantarı nedir faydaları reishi mantarı Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir? reishi mantarYan Etkileri Nelerdir: Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşan reishi mantarı çay ve çorba tüketimimin yanı sıra kahvesi de yapılarak satışa sunulmaktadır. Ancak bir yan etkisi olmasa da tüketirken bir doktora danışılmasında fayda vardır. Bazı hassas bünyeye sahip kişilerde ilk kullanımlarında hafif baş dönmesi, mide bulantısı, eklem ağrıları gibi yan etkileri olabilir. 10 yaş üzeri herkesin kullanabileceğini belirten uzmanlar, herhangi bir yan etkisi olmasa da dikkatle kullanılması gerektiğini vurgulamaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji