kıl dömesi neden olur geçer kıl dönmesi Kıl Dönmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer? k  l d  nmesi nas  l ge  er

Kıl Dönmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kıl dönmesi neden oluşur ve nasıl anlaşılır? Peki nasıl geçer kıl dönmeleri zararları olur mu, bu hastalık belirtileri nedir, nasıl geçer ve engellenir olması için  ameliyat şart mı?

Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Geçer?

Tıbbi olarak ”pilonidal” sinüs olarak bilinen bu hastalık halk arasında kıl dönmesi olarak tanımlanır. Genel olarak kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve apse şeklinde görülür. Ayrıca koltukaltı, göbek, kasık ve bacaklarda da görülen bir hastalıktır. Tedavisi bazen ameliyat gerektirse de, ilerlemeyen durumda ilaç yolu ile de geçer. En çok tercih edilen tedavi yöntemi genel olarak kıl dönmesi ameliyatıdır. Büyük bir operasyon değildir, korkmanıza gerek yok. Tedavi edilmesi gereken bölgede apse temizlemesi olur. Çünkü kişi de ağrı vardır ve kişi rahat oturup yürüyemez. Bu yüzden acilen müdahale yapılması gerekmektedir.

Kıl dönmesi nasıl geçer: Genel olarak ameliyat ve ilaç tedavisi dedik fakat bizim yapmamız gerekenler nedir, ne yapmalı ona bakalım. Öncelikle temizlik ve hijyen nasıl geçer sorusunun baş cevabı. Sık olarak iç çamaşırı değiştirmek ve kıl dömesi olan yeri sürekli olarak temiz tutarak zararları engellenir. Fakat bu dönmenin olduğu yer ıslak bırakılmamalı sürekli olarak temiz ve kuru kalmalı aksi halde büyümeye neden olur. Kıl dönmesi olan bölge çevresi (sadece çevresi ter tutma olasılığına karşı) bitkisel tüy dökücü ile temizlenir, özellikle vücut teri vb. toksin birleşimlerinden korumalıyız, bu önlemi almadığımızda geçmesi ve engelleme zor olur ve fazlaca zararları olur.

Nasıl Anlaşılır ve Neden olur: Hastalığa sebep olan bazı etkenlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Genel olarak sırt ve baştan dökülen kılların sürtünme yolu ile deri üzerinde bulunan terbezi deliklerinden deri altına girmesi sonucu oluşur veya zayıf kıl kökleri deriden çıkmakta zorlaşır ve deri altında döner. Zamanla bu kıl gelişmeye başlar fakat yön değiştirdiği için ucu dışarı çıkamaz ve sorunlara irin toplamasına neden olurKıl dönmesi nasıl geçer sorularına yanıt arayan hastalara ise uzmanların önerisi hastalık ilerlemeye başlamadan önce önlem alınmasıdır. Vücudun her bölgesinde görülebilen bu hastalık lokal anestezi yapılarak ameliyat ile tedavi edilir. Bölgede bulunan apse temizlenir ve kişinin sağlığı göz önünde bulundurulur.

kıl dönmesi nasıl geçer kıl dönmesi Kıl Dönmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer? k  l d  nmesi ameliyat
Kıl dönmesi ameliyatta bu şekilde çıkarılır.

Kıl dönmesi zararları: Eğer bu hastalık sizi de bulduysa zararları sizi yıldırabilir. Özellikle kuyruk sokumunda çıkan kıl dönmeleri zararlı belirtileri arasında;

Bölgede akıntı ve şişme oluşur bunu engelleme zor olur. Acı verdiği için oturmakta zorlanırsınız ve sürekli cilde bir batma hissi anlaşılır. İlerleyen dönemlerde gerçekten çok büyük zararları vardır aşırı büyüme ve intihap yapar, işin içinden çıkmanız zorlaşır. Bugün yarın demeyin bir doktora görünün. Aslında küçük bir ameliyat veya ilaç tedavisi ile kurtulacağınız kıl dönmesi ihmal sonucu büyük ameliyatlarla engellenir.

Göbekteki kıl dönmesi: Çok nadir olarak görülse de bu bölgede ki kıl dönmesi hastalığı pis koku ve akıntı ile kendini belli eder. Acil olarak müdahale edilmesi gerekir. İlerlemeden önlem alınmalıdır. Göbek kıl dönmesi bölgesinde nasıl geçer şeklinde yapılan araştırmalar genel olarak ameliyat ile sonuçlanmaktadır.

Kasıkta kıl dönmesi: Genellikle bayanlarda görülür. Küçük apseler şeklinde meydana geldiği için sürekli kendini tekrarlar. Bu sebeple hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi ameliyat ile tedavinin önüne geçebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası:

Ameliyat sonrasında yara olan bölgenin iyi bakılması ve hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bölgedeki kıllar tıraş edilerek temizlenmelidir. Gerektiğinde tüy dökücü kremler de kullanılabilir. Kıl dönmesi nasıl geçer denildiğinde ameliyat olunmuşsa bölgenin temizliğine mutlaka önem verilmelidir. Tekrarlanabilen bir rahatsızlık olduğundan dolayı mutlaka kişi herhangi bir problemde doktora başvurmalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji